Lagotto romagnolo

lagotto romagnolo

Niewielki piesek blisko spokrewniony z rasami dowodnymi o kudłatej sierści, lecz hodowany do wyjątkowej pracy – poszukiwania trufli! Pokryty długą, kręconą, tłustą sierścią w odcieniach bieli, beżu lub brązu. Łagodny, przyjazny wobec ludzi i zwierząt, nadaje się nawet dla początkującego właściciela.

Charakter
Lagotto to pies o rozmiarze małym do średniego, proporcjonalny, zbudowany dosyć mocno, okryty gęstą, kręconą, wełnistą szatą. Jest bardzo podobny do swego hiszpańskiego kuzyna – hiszpańskiego psa dowodnego, lecz od niego mniejszy.
Przedstawiciele tej rasy mocno przywiązują się do właściciela i chętnie okazują mu czułość, dlatego świetnie sprawdzają się jako psy do towarzystwa. Ze względu na swoją łagodność i cierpliwość są dobrymi towarzyszami dzieci. Bez problemu dogadują się także z psami i innymi zwierzętami, jeśli tylko są z nimi socjalizowane.
Lagotto potrzebują ruchu i zajęcia – lubią długie spacery, szkolenie, zabawę. Nie są jednak nadaktywne. Jedną z niewielu wad rasy jest zamiłowanie do kopania dołków…

Umiejętności
Lagotto mają doskonały węch i dlatego świetnie się sprawdzają jako poszukiwacze trufli. Silny instynkt łowiecki, którym się odznaczały, został w dużym stopniu wyeliminowany w toku hodowli, żeby zapachy zwierzyny nie rozpraszały ich podczas pracy. Nie znaczy to, że nie mogą go przejawiać, jednak łatwo go stłumić poprzez wychowanie. Uwielbiają pływać i chętnie aportują z wody.

Szkolenie i wychowanie
Energiczne, wesołe i mocno ukierunkowane na człowieka, uczą się szybko. Ich psychika jest dość delikatna, dlatego w szkoleniu należy stosować dużo pozytywnej motywacji. Doskonale sprawdzają się także w agility, posłuszeństwie sportowym, tropieniu, aportowaniu, ratownictwie i dogoterapii. Nie nadają się tylko do sportów obronnych.
Dzięki czujnym zmysłom dobrze wywiązują się z funkcji stróża. Poza tym jednak są przyjazne wobec ludzi, choć nie każdy lagotto jest bardzo ufny. Dlatego nie należy zaniedbywać socjalizacji.

Dla kogo ta rasa
Popularność mało znanych w Polsce lagotto romagnolo na świecie wciąż rośnie. Ich uległość i łatwość układania sprawiają, że świetnie nadają się nawet dla początkującego właściciela.

Wady
bywa uparty
lubi kopać dołki
szata wymaga regularnej pielęgnacji albo strzyżenia

Zalety
miły pies do towarzystwa
dobry kompan dzieci
łagodny wobec psów i innych zwierząt
łatwy do układania
można z nim uprawiać psie sporty

Zdrowie
To rasa długowieczna i zdrowa, choć jak u każdego psa mogą się zdarzyć problemy o podłożu genetycznym, nie są one jednak rozpowszechnione. Odnotowano trochę przypadków zaburzeń móżdżkowych u szczeniąt, objawiających się drgawkami lub problemami z koordynacją.
Zdarza się dysplazja biodrowa, ale z racji małych rozmiarów objawy kliniczne występują rzadko. Były też pojedyncze przypadki zaćmy dziedzicznej i niedoczynności tarczycy. Aby zapobiec rozpowszechnieniu się tych problemów, kluby rasy monitorują ich występowanie.

Żywienie
Rasa nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Można je karmić zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Szatę lagotto stosunkowo łatwo pielęgnować, jednak nie można jej zaniedbywać, gdyż ma tendencję do filcowania się: im włos bardziej miękki i z większą ilością podszerstka, tym szybciej i łatwiej do tego dochodzi.
Lagotto nie linieje, dlatego sprawdzi się jako pies dla alergika (wprawdzie wszystkie psy mogą uczulać, ale te nieliniejące zwykle mniej niż obficie tracące futro, a wraz z nim – naskórek).
Niektórzy uważają, że aby zapobiec filcowaniu, lagotto należy regularnie czesać. Jednak Włosi tradycyjnie nie czesali swoich psów, lecz regularnie je strzygli, przy okazji usuwając sfilcowaną warstwę. Niezależnie od podejścia do tej kwestii, zaleca się strzyżenie przynajmniej raz w roku – stosunkowo krótko, na tułowiu pozostawiając włos długi na mniej więcej 4-cm, nieco dłuższy na głowie.
Tułów i łapy strzyże się maszynką, natomiast głowę podstrzyga nożyczkami, nadając jej zaookrąglony kształt. Na uszach goli się włos na krótko. Należy także regularnie wyskubywać włosy z wnętrza uszu, żeby nie dochodziło do stanów zapalnych.
Szata psa wystawowego musi być zadbana, lecz ma wyglądać „wiejsko” – mieć wyraźne loczki i być na tyle krótka, by nie maskowała kształtów. Nie rozczesuje się jej i nie napusza jak u pudla. Lagotto strzyże się jakieś cztery miesiące przed wystawą.

Ciekawostki o rasie
To jedyna rasa na świecie wyhodowana specjalnie do poszukiwania trufli. Trufle to grzyby rosnące pod ziemią, niezwykle cenione dla swojego smaku. Aż do dziś są ozdobą półmisków na wytwornych przyjęciach.
Trufle potrafią osiągać bardzo wysokie ceny, a równocześnie są trudne do znalezienia ze względu na to, że rosną pod ziemią.
W 1880 roku we włoskim miasteczku Roddi powstała specjalna szkoła kształcąca wyłącznie rasowe lagotto (i ich przewodników) do wyszukiwania trufli. Wyszkolenie psa zajmuje 2 do 4 lat.

× W czym możemy pomóc ?