Kai

Kai

Kai to jeden z sześciu rdzennie japońskich szpiców. Średniej wielkości, krótkowłosy, zawsze o pręgowanym umaszczeniu, choć sporo psów wygląda na czysto czarne. Uparty i niezależny, ale przy tym mocno przywiązany do właściciela. Spokojny i zrównoważony, lubiący przy tym ruch i aktywność. Ma silny instynkt łowiecki. Doskonały stróż, niewykazujący jednak przesadnej agresji.

Charakter
Kai to krzepki, średniej wielkości szpic orientalny. Jest niezwykle oddany swojej rodzinie. Potrzebuje dużo uwagi ze strony właściciela, aby czuł się szczęśliwy. To typowy „pies jednego pana” – często wybiera sobie osobę, do której najbardziej się przywiązuje.
Kai to pies o silnym instynkcie łowieckim, o czym nie można zapominać, wybierając się z nim na spacery. Podobnie jak inne rasy pierwotne bywa uparty, niezależny i lubi postawić na swoim. Jest żywiołowy, bardzo lubi ruch, długie spacery i wszelkiego rodzaju zabawy. Należy mu zapewnić zajęcie angażujące szare komórki, np. zadania węchowe. Wiele psów tej rasy bardzo lubi pływać.
Kai zazwyczaj wykazuje dystans, a nawet podejrzliwość wobec obcych. Osoby, które pozna, traktuje jednak przyjaźnie. Na ogół dobrze dogaduje się z pozostałymi psami w domu, akceptuje też inne zwierzęta domowe, z którymi się wychował (dorosły kai, który je dopiero poznaje, może je potraktować jako zdobycz). Dobrze układają się jego stosunki ze starszymi dziećmi.
Wobec obcych psów nie jest z reguły zaczepny, jako pies pierwotny dobrze czyta sygnały i „rozmawia” w psim języku, ale nie lubi natrętów. Sam nie jest natrętny i oczekuje, że inne psy też uszanują jego przestrzeń. Bardzo łatwo uczy się czystości – czasami w ciągu zaledwie kilku dni.

Umiejętności
Kai ukształtował się jako pies myśliwski. Ponadto jest świetnym psem stróżującym. Pomimo czujności i nieufności rzadko okazuje jednak agresję. Dziś pełni głównie rolę psa do towarzystwa, ale w Japonii myśliwi nadal polują z tą rasą na bażanty, dziki i jelenie.
W Japonii wykorzystywany był także jako pies policyjny. Do dziś niektóre kai pracują jako psy ratownicze. Choć kai jest inteligentny i uczy się szybko, jednak jako pies jednego pana bardzo silnie przywiązuje się do wybranej osoby i źle znosi zmianę przewodnika. To stoi na przeszkodzie, by szerzej wykorzystać rasę do pracy w policji.

Szkolenie i wychowanie
Kai to pies inteligentny, który uczy się szybko, jednak ze względu na charakter tego szpica bardzo istotne jest, by szkolenie zacząć w młodym wieku i zachować żelazną konsekwencję. Wymaga także starannej socjalizacji.
Opinie na temat łatwości jego wychowania są sprzeczne. Niektórzy twierdzą, że jest najbardziej niezależny i uparty ze wszystkich ras japońskich szpiców, inni zaś mówią, że jest wręcz przeciwnie. Zapewne zależy to od danego osobnika. Różnie bywa z puszczaniem luzem kaia na spacerach – nie można zapominać o silnym instynkcie łowieckim.

Dla kogo ta rasa
Rasa ta powinna trafiać w ręce osób doświadczonych, które poświęcą psu czas. Choć kai jest odporny na warunki atmosferyczne, najlepiej, by mieszkał w domu – izolowany od człowieka może stać się dziki i nieprzewidywalny. Dobrze adaptuje się w mieszkaniu, o ile właściciel poświęci czas na spacery i zabawy z psem.

Wady
uparty i niezależny
ma silny instynkt łowiecki
rasa bardzo rzadka – trudna do zdobycia

Zalety
przywiązany do właściciela
świetny stróż
zwykle nie jest agresywny
zrównoważony
łatwo uczy się czystości
łatwy w pielęgnacji
zdrowy

Zdrowie
Kai to rasa generalnie zdrowa, brak informacji o jakichś szczególnych predyspozycjach do chorób genetycznych.

Żywienie
Kai nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Powinien dostawać dobrej jakości karmę komercyjną lub pokarm przygotowywany w domu, dostosowany do potrzeb danego osobnika.

Pielęgnacja
Jako krótkowłosy pies, kai nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie sierści od czasu do czasu (raz na tydzień-dwa), częściej w okresie linienia. Linienie odbywa się dwa razy w roku albo częściej. Rasa znana jest z czystości. Poza tym, jak u każdego psa, wystarczy raz na jakiś czas skontrolować stan uszu i pazurów – i te ostatnie przyciąć, jeśli nie ścierają się samodzielnie.

Akcesoria
Do pielęgnacji kaia wystarczy szczotka z włosia lub gumowe zgrzebło dla ras krótkowłosych. W okresie linienia przydatny jest także furminator dla ras krótkowłosych.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?