Jamnik krótkowłosy

Jamnik Krótkowłosy

Jamnik krótkowłosy potrzebuje więcej ruchu i konsekwentnego wychowania niż sugeruje jego niewielka postura. To bystry pies, który swoją inteligencję potrafi wykorzystać tak, jak chce, mimo że nie zawsze chciałby tego jego właściciel…

Charakter
Jamnik krótkowłosy to wielki indywidualista, obdarzony nieprzeciętną odwagą. Pomimo niewielkiego wzrostu, nie jest kanapowcem – energiczny i wytrzymały, lubi długie spacery. Ruch jest dla niego bardzo ważny, bo zapobiega otyłości. Instynkt myśliwski może jednak kazać mu pobiec za kotem lub ptakami, dlatego w mieście lepiej prowadzić go na smyczy.
Jest psem ciekawskim i wesołym. Bardzo przywiązany do właściciela, bywa zazdrosny o jego względy. Źle znosi samotność. Lubi być w centrum zainteresowania i aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny. To dobry przyjaciel dla dzieci. Na ogół bardzo serdeczny wobec ludzi, czasem może być nieufny, ale nie powinien zachowywać się agresywnie.

Umiejętności
W swojej ojczyźnie jamnik krótkowłosy był prawie zawsze psem użytkowym. Ma opinię doskonałego norowca, z zapałem polującego na lisy i borsuki. Specyficzna budowa ciała pozwala mu wejść za zwierzyną do wąskiej jamy i przytrzymać ją do czasu nadejścia myśliwego.
Może pracować także jako pies gończy, aportujący i płochacz (do polowania na ptaki i dzikie króliki). Doskonały węch sprawia, że sprawdzi się jako posokowiec – pies do tropienia rannej zwierzyny, której odnalezienie obwieszcza głośnym szczekaniem.
Miłośnicy tej rasy, chcąc zachować jej naturalne zdolności, organizują konkursy i próby pracy. W Stanach Zjednoczonych dużą popularnością cieszą się natomiast wyścigi jamników. Obecnie te niewielkie czworonogi są jednak przede wszystkim psami do towarzystwa.

Szkolenie
Jamnik jest inteligentny, ale dość uparty; podczas polowania oczekiwano od niego dużej samodzielności, dlatego wyegzekwowanie poleceń nie jest łatwe. Warto nauczyć go podstawowych komend, choć raczej nie odniesiemy sukcesu na kursie posłuszeństwa. Od szczeniaka wymaga konsekwentnego wychowania.

Dla kogo ta rasa
Jest odpowiednim przyjacielem dla ludzi aktywnych, lubiących spacery i gotowych poświęcić mu czas. Jego właściciel nie musi mieć dużego doświadczenia z psami, ale powinien być stanowczy. Jamnik ma bowiem silną osobowość i źle wychowany potrafi podporządkować sobie domowników.

Wady
bywa tak bardzo przywiązany do właściciela, że aż zaborczy
uparty i niezależny
trudny w szkoleniu

Zalety
inteligentny
wesoły i energiczny
cechuje go duża odwaga i ciekawość świata

Zdrowie
Jest dość odporny i długowieczny. W średnim wieku zdarzają się niekiedy problemy z kręgosłupem, dlatego należy dbać o to, by pies zachował szczupłą sylwetkę. Najlepiej też ograniczyć mu chodzenie po schodach. Trzeba dbać również o jego zęby, by nie odkładał się na nich kamień.

Żywienie
Jamnik ma skłonności do tycia, dlatego nie wolno go przekarmiać. Pożywienie powinno być wysokiej jakości, dostosowane do wieku psa i trybu życia. Na rynku dostępna jest karma przeznaczona dla tej rasy, ale można również przygotowywać posiłki samodzielnie, pamiętając o dodaniu preparatów wapniowo-witaminowych.

Pielęgnacja
Jamnik krótkowłosy ma sierść krótką, lśniącą, gładko przylegającą. Nie powinien mieć nieowłosionych miejsc na ciele. Linieje intensywnie dwa razy w roku, choć psy trzymane w ogrzewanych pomieszczeniach stale gubią niewielkie ilości sierści.
Jamnika czeszemy przynajmniej raz w tygodniu za pomocą szczotki z włosia lub gumowej rękawicy. Kąpiemy go w razie potrzeby (ponieważ jamnik krótkowłosy jest wyjątkowo narażony na zabrudzenie, nie należy z nią zwlekać) w łagodnym szamponie dla psów krótkowłosych. Możemy także zastosować szampon z lekko nabłyszczającym efektem lub podkreślający kolor. Po kąpieli dokładnie wycieramy psa ręcznikiem i pozwalamy mu wyschnąć samemu.
Po spacerze w deszczowe dni lub zimą po miejskich ulicach przecieramy brzuch i łapki wilgotnym ręcznikiem lub myjemy pod prysznicem.

Akcesoria
Z akcesoriów dla jamnika warto zaopatrzyć się w gumową rękawicę, szczotkę z włosia i irchę lub bawełniany ręcznik do przetarcia po czesaniu (aby usunąć resztki martwego włosa i sprawić, że sierść nabierze zdrowego wyglądu).
Jamnika wyprowadzamy w zwykłej, najlepiej skórzanej lub materiałowej obroży i na długiej smyczy (zwykłej lub automatycznej). Na spacery poza miastem sprawdzi się też kilkumetrowa linka.

Ciekawostki o rasie
Przyszły właściciel jamnika musi pamiętać, że ten pies źle znosi samotność, lubi być w centrum uwagi i spędzać jak najwięcej czasu z właścicielem. W przeciwnym wypadku może zacząć sprawiać problemy.