Irlandzki spaniel dowodny

irlandzki spaniel dowodny

Największy z rodziny spanieli, duży pies o charakterystycznej kręconej, tłustej, brązowej sierści ochraniającej jego ciało przed wodą. Wesoły, radosny, zawsze nieco „dzieciakowaty”, potrzebuje dużo zajęcia i ruchu. Łatwy w prowadzeniu.

Charakter
Już na pierwszy rzut oka widać, że irlandzki spaniel dowodny nie jest typowym przedstawicielem spanieli – przypomina raczej krzyżówkę pudla. To niejedyny przypadek mylącej nazwy. Jednak w przeciwieństwie np. do spaniela tybetańskiego, który jest psem ozdobnym i z rasami myśliwskimi nie ma nic wspólnego, irlandzki spaniel dowodny to myśliwy pełną gębą!

Umiejętności
Rasę wyhodowano do aportowania ptactwa. Jej przedstawiciele pracowali na błotnistych, bagiennych terenach i nad rzekami. Psy te potrafią się przystosować do różnych warunków. Obdarzone są doskonałym węchem, dlatego bywają szkolone do wykrywania narkotyków i materiałów wybuchowych. Miłość do wody pozostała im do dziś – nie przepuszczą nawet błotnistej kałuży.

Szkolenie i wychowanie
Te pełne energii, lubiące zabawę czworonogi muszą mieć możliwość swobodnego wybiegania się, uwielbiają też aportować. Radosne usposobienie nie przeszkadza temu, że są zrównoważone, co jednak w pełni uwidacznia się po uzyskaniu dojrzałości (w porównaniu z wieloma innymi rasami następuje to stosunkowo późno).
Okres dojrzewania może być dosyć trudny, zwłaszcza w wypadku samców – bywają wtedy uparte i niesforne. Dlatego wymagają stanowczego, lecz łagodnego podejścia i dużo cierpliwości.
Generalnie chętne do nauki spaniele nie lubią wielokrotnego powtarzania tych samych ćwiczeń. Inteligencję potrafią wykorzystać we własnym interesie, jeśli tylko wyczują, że mogą sobie na to pozwolić. Dlatego szczególnie młodego przedstawiciela tej rasy nie można puścić na żywioł, bo wejdzie nam na głowę. Z tych powodów nie poleca się irlandzkiego spaniela dowodnego jako pierwszego psa.
Osoba doświadczona nie powinna mieć z jego ułożeniem specjalnych problemów. Nawet jednak wyszkolone psy myśliwskie podczas pracy potrafią się zachowywać zabawnie, przez co rasa zyskała reputację klauna.
Irlandzkie spaniele dowodne lubią przebywać z ludźmi, są uroczymi towarzyszami rodziny i dziecięcych zabaw. Dobrze dogadują się z psami i innymi zwierzętami domowymi. Wobec obcych okazują nieufność, co sprawia, że nieźle stróżują (zwykle nie przejawiają agresji). Nie można zapominać o socjalizacji w młodym wieku, aby nie stały się lękliwe.

Dla kogo ta rasa
Irlandzki spaniel dowodny to wspaniały towarzysz nie tylko dla myśliwego, nie poleca się go jednak niedoświadczonym właścicielom.

Wady
bywa niesforny i uparty
długo dojrzewa
wymaga starannej socjalizacji
ma silny instynkt łowiecki
na długiej sierści przynosi dużo błota i śmieci

Zalety
radosny, chętny do zabawy i współpracy
dobry towarzysz dzieci
nie linieje
dobry pomocnik myśliwego
czujny, lecz nieagresywny stróż

Zdrowie
Irlandzki spaniel dowodny cieszy się dobrym zdrowiem i jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Poza infekcjami uszu, zdarza się dysplazja i problemy z powiekami.

Żywienie
Większość przedstawicieli tej rasy ma doskonały apetyt, należy więc kontrolować ilość podawanej karmy, aby pies nie przytył.

Pielęgnacja
Irlandzki spaniel dowodny to dobry zwierzak dla alergika, ponieważ prawie nie linieje. Za to jego sierść wymaga regularnej pielęgnacji, bo może się filcować. Trzeba ją czesać raz w tygodniu i podstrzygać co 6-10 tygodni. Nieco więcej uwagi wymaga szata psa wystawowego. Przygotowanie go do pokazu nie jest bardzo trudne, jednak lepiej powierzyć je osobie doświadczonej.
Do sierści spaniela przyczepiają się wszelkie roślinki. Dlatego szczególnie wiosną i latem należy starannie przeglądać po każdym spacerze łapy i uszy. Oklapnięte uszy mają także tendencję do infekcji, powinno się je sprawdzać pod tym kątem zwłaszcza po pływaniu.

Ciekawostki o rasie
Jedynym podobnym kuzynem irlandzkiego spaniela dowodnego jest amerykański spaniel dowodny, znacznie od niego mniejszy. To jedyne rasy o długiej, kręconej sierści i krótkowłosym pysku.
Jednak amerykanin bardziej przypomina budową typowego spaniela i ma długi włos na ogonie. Solidnie zbudowany, krzepki, o sportowej sylwetce irlandczyk jest największy spośród spanieli.

× W czym możemy pomóc ?