Irish glen of imaal terrier
Krótkonożny, solidnie zbudowany terier z Irlandii o umaszczeniu błękitnym pręgowanym lub pszenicznym. Bardziej zrównoważony i nie tak popędliwy jak niektóre inne teriery, lecz również obdarzony mocnym charakterem. Dobry towarzysz dla osób umiarkowanie aktywnych.
Charakter
Irish glen of imaal terrier to najmniej znana z czterech irlandzkich ras terierów – mimo że jest prawdopodobnie najstarsza z nich. To nieduży, lecz krzepki i mocny pies. Sylwetkę ma wydłużoną, a łapy stosunkowo krótkie.
To zwierzak o silnej osobowości, jednocześnie jednak czuły i łagodny. Mocno przywiązuje się do właścicieli, a obce osoby traktuje zazwyczaj obojętnie. Odznacza się dużą cierpliwością wobec dzieci. W domu cichy i spokojny, nie ma tendencji do szczekliwości – jeśli jednak towarzyszy mu pies lubiący szczekać, chętnie się do niego przyłączy.
Sygnalizuje obecność intruzów, lecz stosunkowo łatwo go uciszyć. Ma tubalny głos – słyszany za drzwiami może sprawiać wrażenie większego niż w rzeczywistości.
Lubi spacery i jest wytrzymały, ale – ze względu na krótkie łapy – niezbyt szybki. Z przyjemnością odbędzie nawet kilkugodzinny, lecz spokojny spacer. Wiele psów tej rasy chętnie wiedzie żywot kanapowców.
W niektórych sytuacjach irish glen of imaal pokazuje oblicze prawdziwego teriera. Nadzoru wymagają jego spotkania z kotami i innymi mniejszymi zwierzętami – nadal zachował bowiem pasję łowiecką. Jeśli wprowadzamy malucha tej rasy do domu, w którym już mieszka kot czy świnka morska, zazwyczaj stosunki między zwierzakami układają się prawidłowo. Problemy mogą się jednak pojawić w sytuacji odwrotnej.
W stosunku do obcych psów przedstawiciel tej rasy zazwyczaj nie jest zaczepny, choć samce mogą być dominujące wobec innych samców. Mówi się, że irish glen of imaal terrier rzadko zaczyna bójkę, ale często ją kończy.
Umiejętności
Glen of imaal terriery były pierwotnie psami myśliwskimi, potem używano ich do… obracania rożna, dziś natomiast są psami wystawowymi i do towarzystwa.
Szkolenie i wychowanie
Pies tej rasy uczy się szybko, należy jednak pamiętać, aby szkolenie było oparte na nagradzaniu. Jako zwierzak o silnym charakterze wymaga konsekwencji, ale źle reaguje na metody siłowe.
Dla kogo ta rasa
Zrównoważony i opanowany, doskonale przystosowuje się do różnych warunków. Dobrze czuje się zarówno towarzysząc dużej rodzinie, jak i mieszkając z osobą samotną. Można go polecić ludziom aktywnym i domatorom, właścicielom domu z ogrodem i mieszczuchom.
Wady
ma silny charakter i wymaga konsekwencji w wychowaniu
może ganiać różne zwierzęta
bywa uparty
może kopać dołki w ogrodzie
psy wystawowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji szaty
Zalety
miły towarzysz rodziny
cierpliwy wobec dzieci
nie jest specjalnie zadziorny (jak na teriera)
nie jest szczekliwy
przystosowuje się do różnych warunków
Zdrowie
Jest to rasa zdrowa i odporna, nie stwierdzono powszechnego występowania problemów genetycznych. Sporadycznie zdarzają się alergie skórne i postępujący zanik siatkówki.
Żywienie
Rasa nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, jednak często zaleca się, aby po ukończeniu 12 mies. życia przestawić psa na dietę bardziej niskobiałkową, ze względu na skłonności do alergii.
Pielęgnacja
Jego dwuwarstwowa szata dobrze chroni go przed zimnem. Nie jest wymagający pod względem pielęgnacji – wystarczy go szczotkować 1-2 razy w tygodniu, a 2-3 razy w roku trymować. Przygotowanie do wystaw wymaga podcięcia włosa w niektórych miejscach dla nadania psu eleganckiego wyglądu.
Ciekawostki o rasie
Irish glen of imaal terrier jest jedyną z dziewięciu ras irlandzkich, która posiada cechę achondrodysplazji, czyli pewien typ karłowatości. Ten rodzaj karłowatości powoduje skrócenie kończyn przy zachowaniu normalnej wielkości ciała. Jest to bardzo popularna mutacja występująca u wielu psów, z jamnikami na czele.
Glen of imaal terriery wykorzystywane były niegdyś do podobnych zadań jak jamniki, czyli polowania na borsuki – a ich mocne, krótkie i wygięte na boki łapy dobrze sprawdzały się przy kopaniu w ziemi.