Hovawart

Hovawart

Hovawart to duży, pokryty gęstym, długim włosem pies o szlachetnej głowie. Inteligentny, nieufny wobec obcych, podatny na szkolenie, bardzo uzdolniony do pracy węchowej. Zrównoważony, o umiarkowanym temperamencie. Wymaga starannego wychowania.

Charakter
Hovawart jest psem o średnim temperamencie, wesołym i przyjacielskim. Dojrzewa stosunkowo późno, bo dopiero w trzecim, czwartym roku życia. Wrażliwy i oddany właścicielowi, nie powinien być izolowany od rodziny. Dobrze się czuje w towarzystwie dzieci, ale trzeba pamiętać, aby ich wspólne zabawy odbywały się pod kontrolą.
Zaakceptuje domowe zwierzęta, a także innego psa pod warunkiem, że ten nie będzie miał równie silnej osobowości. Na ogół nie wszczyna awantur z obcymi czworonogami, ale sprowokowany potrafi być groźnym przeciwnikiem. Jest doskonałym, odważnym stróżem. Bez trudu rozpozna nawet dawno niewidzianych znajomych, a wobec obcych jest nieufny. Potrafi wyczuć realne zagrożenie i nie bywa agresywny bez wyraźnej przyczyny.
Przedstawiciele tej rasy mają skłonność do dominacji; szczególnie samce potrzebują silnego szefa stada. Od początku trzeba wyznaczyć granice, których psu nie wolno przekroczyć. Hovek już w wieku szczenięcym próbuje uzyskać najbardziej korzystną dla siebie pozycję w rodzinie.
Błędy wychowawcze i nadmierne pobłażanie mogą się obrócić przeciwko właścicielowi – dorosły pies nie będzie chciał mu się podporządkować. Szczenięta wymagają starannej socjalizacji, która powinna się zacząć już u hodowcy.
Hovawart źle znosi bezczynność. Potrzebuje sporo ruchu, posiadanie domu z ogrodem nie zwalnia właściciela z obowiązku wychodzenia z psem na spacery. W młodości żywiołowość przedstawiciela tej rasy może być nie lada wyzwaniem; z wiekiem większość psów staje się bardziej stateczna.

Umiejętności
Dawniej hovawart miał pilnować domu, zagrody i bydła. Obecnie również jest świetnym stróżem, ale jego umiejętności wykorzystuje się też w innych dziedzinach. To doskonały pies ratowniczy (lawinowy, gruzowy i poszukiwawczy), przewodnik niewidomych (Francja), pies służbowy (Szwajcaria), niektóre osobniki sprawdzają się też w dogoterapii.
Hovek dobrze radzi sobie na kursach posłuszeństwa, nadaje się do szkolenia obrończego (IPO), a także – ze względu na doskonały węch – do tropienia. Można uprawiać z nim psie sporty: obedience, agility, flyball, canicross, taniec z psem. Natomiast zabawa z frisbee nie powinna mieć wyczynowego charakteru. Przedstawiciele tej rasy są też świetnymi pływakami.

Szkolenie i wychowanie
Hovawart wyróżnia się doskonałą pamięcią, dokładnością i umiejętnością szybkiego kojarzenia faktów. Jest inteligentny, chętnie się uczy, ale bywa uparty. Ponieważ wymagano od niego kiedyś samodzielności, obce mu są bezwzględne posłuszeństwo i mechaniczne wykonywanie poleceń. Odpowiednio zmotywowany hovek potrafi być mistrzem w danej dziedzinie, lecz gdy powieje nudą – odmówi współpracy.
Najlepiej reaguje na komendy wydawane spokojnym, stanowczym głosem. Nic natomiast nie wskóramy krzykiem czy przemocą. Szkolenie przedstawiciela tej rasy wymaga konsekwencji, urozmaiconych ćwiczeń i pozytywnych bodźców (dobrze się sprawdza szkolenie klikerowe). Hovawart jest łakomczuchem, ulubiony smakołyk może więc zdziałać cuda.

Dla kogo ta rasa
Nie nadaje się dla każdego. Właściciel powinien prowadzić sportowy tryb życia (hovawart potrzebuje ok. 1,5 godz. intensywnego ruchu dziennie), być osobą stanowczą, cierpliwą i mieć podstawową wiedzę z zakresu psiej psychiki.

Wady
przejawia skłonność do dominacji (głównie samce)
może popadać w konflikty z obcymi psami
lubi zbierać odpadki
dość obficie linieje

Zalety
przywiązany do właściciela
nadaje się dla rodziny z dziećmi
dobry, mało hałaśliwy stróż
wszechstronny użytkowo
można uprawiać z nim psie sporty
akceptuje domowe zwierzęta
ma łatwą do oczyszczenia sierść

Zdrowie
Rasa ta jest uznawana za odporną. Hovawart może mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych (do uzyskania uprawnień hodowlanych wymagane jest prześwietlenie).
Sporadycznie zdarzają się choroby oczu, serca, niedoczynność tarczycy i liver shunt – oboczne wrotne krążenie wątroby (krew nie przepływa przez wątrobę lub przepływa przez nią tylko częściowo i nie jest oczyszczana z toksyn). Jak wszystkim dużym czworonogom może się mu przytrafić rozszerzenie i skręt żołądka.

Żywienie
Hovek ma zwykle ogromny apetyt, dlatego trzeba kontrolować jego wagę i ilość podawanego pokarmu. W okresie intensywnego wzrostu wymaga dobrze zbilansowanej karmy dla szczeniąt dużych ras z dodatkiem glukozaminy i chondroi­tyny.
Dieta dorosłego psa powinna być dostosowana do jego trybu życia (warto cały czas podawać preparaty chroniące stawy). Dzienną porcję trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki, odliczając smakołyki.

Pielęgnacja
Dorosłego psa wystarczy wyczesać raz na tydzień lub dwa. W okresach linienia trzeba robić to częściej, zwracając uwagę na włos za uszami i w pachwinach. Sierść hovawarta ma właściwości samooczyszczające, bardzo łatwo usunąć z niej zabrudzenia.
Kąpiemy psa w miarę potrzeby w szamponie dla psów długowłosych. Trzeba systematycznie kontrolować uszy i zęby oraz obcinać pazury, jeśli pies sam ich nie ściera.;

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?