Hawańczyk

Hawańczyk

Hawańczyk to niewielki pies do towarzystwa pokryty falującą, długą sierścią, która może występować w bardzo różnorodnych umaszczeniach. Wesoły i radosny, czuły wobec właścicieli. Nie jest nachalny czy nadpobudliwy. Jego właściciel powinien być jednak osobą dość aktywną.

Charakter
Hawańczyki to psy niezwykle wesołe, przyjacielskie, bystre i skore do zabawy. Mocno przywiązują się do właścicieli i kiedy ci są w domu, bezustannie im towarzyszą i wymagają od nich zainteresowania, a w szczególności pieszczot. Kiedy właściciel odpoczywa, one też odpoczywają, kiedy jest czas na aktywność, bawią się.
Bardzo lubią dzieci i są niestrudzone w zabawach z nimi. Wobec obcych osób zazwyczaj są otwarte i przyjazne, choć zdarzają się zwierzaki bardziej nieśmiałe. Mogą zasygnalizować szczekaniem pojawienie się intruza, ale gości witają przyjaźnie. Jako pozbawione agresji zarówno w stosunku do ludzi, jak i pobratymców bez problemu zaakceptują w domu inne zwierzęta.

Umiejętności
Te pełne temperamentu i inteligentne psy uczą się szybko i chętnie. Szkolenie połączone z nagradzaniem traktują jak zabawę, co sprawia, że nie nastręcza im ono trudności. Nie bez powodu były kiedyś wykorzystywane w cyrkach. Lubią się popisywać sztuczkami i nierzadko wykonują je same bez komendy, aby zwrócić na siebie uwagę.
Sprawdzają się bardzo dobrze w sportach takich jak agility czy flyball, a także jako psy terapeuci. Niektóre pracują jako asystenci osób niesłyszących.

Szkolenie i wychowanie
Hawańczyki mogą zamieszkać i w bloku, i w domu z ogródkiem, ale oczywiście muszą nocować pod dachem, a nie w kojcu w ogrodzie. Dobrze znoszą pozostawianie ich samych w mieszkaniu. Jako rasa mało hałaśliwa nie wywołują konfliktów z sąsiadami. A jeśli zapewnimy im zabawki czy gryzaki, nie zdemolują mieszkania.

Dla kogo ta rasa
Charakter i łatwość szkolenia powodują, że można polecić hawańczyka osobom, dla których będzie to pierwszy pies w życiu. Nadaje się on zarówno dla rodzin z dziećmi, par bezdzietnych, jak i osób samotnych. Wiek i siła fizyczna przyszłego właściciela nie mają znaczenia. Jest tylko jeden wymóg: aktywność, gdyż przedstawiciele tej rasy przepadają za spacerami i zabawami.
Nie można jednak wymagać od tak małego psa o stosunkowo krótkich łapach na przykład towarzyszenia w wielokilometrowych wycieczkach rowerowych (chyba że w koszyku lub przyczepce) czy w jeździe konnej.

Wady
wymaga czasochłonnej pielęgnacji
tak bardzo wymaga uwagi właściciela, że może stać się natarczywy

Zalety
jest rasą długowieczną
dobrze dogaduje się z innymi psami
bez problemu zaakceptuje koty i inne zwierzęta domowe
nie szczeka zbyt dużo

Zdrowie
Hawańczyk uchodzi za rasę zdrową i długowieczną. Niemniej zdarzają się choroby oczu (m.in. zaćma), serca oraz typowe dla ras miniaturowych wypadanie rzepek kolanowych. W Polsce nie są wymagane żadne badania dla tej rasy, ale odpowiedzialni hodowcy poddają swoje psy kontroli w kierunku tych chorób. Kupując szczenię, warto spytać, czy jego rodzice zostali przebadani pod tym kątem.

Żywienie
Hawańczyki nie należą do psów wybrednych, w związku z czym nie ma problemu z ich żywieniem. Jeśli jednak pozwolimy im na „marudzenie”, szybko to wykorzystają i zaczną wybierać tylko te lepsze – ich zdaniem – kąski. Dlatego najlepiej od szczeniaka przyzwyczaić hawańczyka do jedzenia pełnowartościowej, suchej (lub mokrej) karmy i nie ulegać namowom otoczenia, by regularnie urozmaicać posiłki smakołykami.
Wielu hodowców hawańczyków karmi je surową dietą BARF i bardzo to sobie chwali.

Pielęgnacja
Jako pies długowłosy hawańczyk wymaga dokładnego czesania przynajmniej dwa razy w tygodniu. O tym, jak często to robić w wypadku konkretnego psa, decyduje typ jego sierści. Im gęstsza, bardziej wełnista i kręcona, tym więcej właściciel będzie musiał poświęcić czasu swojemu pupilowi. Po każdej kąpieli psa należy dokładnie wysuszyć. Żeby włosy nie wchodziły do oczu, można je na co dzień spinać, a tych pod oczami lepiej nie strzyc zbyt krótko. Regularnej kontroli, zwłaszcza po kąpieli, wymagają uszy.
Na wystawach pokazuje się hawańczyki w naturalnej, niestrzyżonej szacie. Oczywiście pies musi być wykąpany i wyczesany. Podstrzyc można tylko włos na łapach i ewentualnie przy oczach. Pielęgnacja pupila wymaga kosmetyków, jednak z uwagi na niewielkie rozmiary pieska ich koszt nie jest wysoki. Jeśli pies nie uczestniczy w wystawach, można go ostrzyc.
Ze względu na typ szaty, hawańczyki są jedną z ras polecanych dla alergików. Jednak zawsze należy sprawdzić reakcję danej osoby na psa, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna, zarówno jeśli chodzi o człowieka, jak i o zwierzę (nawet w obrębie jednej rasy zdarzają się psy bardziej i mniej uczulające).

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?