Greyhound

GREYHOUND

Greyhound

Greyhound to duży, krótkowłosy chart, bardzo szybki i sprawny. Często wykorzystywany jako pies sportowy na torach wyścigowych całego świata. Łagodny wobec ludzi, zrównoważony, ma jednak silnie rozwinięty popęd łowiecki wobec małych zwierząt.

Charakter
Greyhoundy to efektowne i eleganckie psy, które niewątpliwie zwracają uwagę swą wyrafinowaną budową. Charakteryzują się wyjątkowo przyjaznym i łagodnym usposobieniem, uwielbiają dzieci i są bardzo wierne. Nie są psami kłopotliwymi, doskonale nadają się do trzymania w mieszkaniach pod warunkiem, że mają zapewniony odpowiedni spacer. Dość długo dojrzewają i są bardzo wrażliwe, więc należy je traktować delikatnie. W stosunku do obcych wykazują dystans.
Greyhoundy na spacerze są żywe i chętne do biegania, chociaż opinie wygłaszane przez laików, że muszą biegać godzinami, aby dać ujście nagromadzonej energii, są błędne. Pies, dla którego właściciel nie zaplanował kariery wyścigowej, musi jedynie odbyć codzienny, długi spacer, podobnie jak inne rasy. Greyhound przeznaczony na sportowca musi odbywać także odpowiednie treningi i specjalne spacery, pomagające w utrzymaniu kondycji wyścigowej.

Umiejętności
Ze swoim doskonałym wzrokiem i szybkością, umożliwiającą prześcignięcie ofiary, psy te były nieocenionymi myśliwymi na otwartych przestrzeniach. Polowały na jelenie, sarny, lisy i zające.
Dziś greyhoundy startują w dwóch konkurencjach. Jedna to pogoń po torze za sztucznym zającem (dystans ok. 480 m przebiegają średnio w 27-28 sekund). Druga to coursingi – do konkurencji staje para psów. Oceniania jest nie tylko szybkość, ale również technika pogoni. Wabik ustawiony jest zakosami, tak aby udawał ucieczkę prawdziwego zająca.
Ciekawostką jest fakt, że w Anglii nie krzyżuje się między sobą psów biegających po torze z tymi, które biorą udział w coursingach. Psy coursingowe mają silniejsze przednie partie ciała i mogą nie sprawdzić się w biegu po torze. Należy podkreślić, że greyhound jest krótkodystansowcem – potrafi więc rozwinąć zawrotne szybkości, ale na krótkim odcinku.

Szkolenie i wychowanie
Greyhoundy to psy bardzo kontaktowe i łatwe w układaniu w porównaniu z innymi chartami. Dobrze wychowane greyhoundy są posłuszne i reagują na głos swego pana, przybiegając na wołanie. Nieposłuszeństwo i brak reakcji na wołanie wynika najczęściej z nieodpowiedniego wychowania i jest winą właściciela.
Nie można jednak zapominać, że charty posiadają wrodzoną skłonność do gonienia wszystkiego, co się rusza, dlatego spacer z nimi powinien być przemyślany. Zdarza się, że niefrasobliwość i brak wyobraźni właścicieli zwierzęta te przypłacają własnym życiem.

Dla kogo ta rasa
Oprócz niewątpliwych zalet psa myśliwskiego i wyścigowego, greyhoundy pozostają wspaniałymi psami rodzinnymi. Nadają się dla osób odpowiedzialnych, które będą potrafiły okazać im dużo uczucia i zadbać o bezpieczeństwo na spacerach.

Wady
ma silny instynkt łowiecki
niezbyt odporny na warunki atmosferyczne
dość kosztowny w utrzymaniu

Zalety
spokojny i zrównoważony
nie jest agresywny
nie ma tendencji do ucieczek
przywiązany do właściciela
inteligentny, łatwo się uczy
niekłopotliwy w pielęgnacji

Zdrowie
Greyhoundy są rasą stosunkową zdrową. Zdarzają się u nich następujące problemy: nowotwory kości, rozszerzenie i skręt żołądka, łuszczka (choroba oczu), nadwrażliwość na narkozę, niedoczynność tarczycy, szmery serca. Co ciekawe, są jedną z nielicznych ras (obok paru innych chartów), u których praktycznie nie występuje dysplazja biodrowa.

Żywienie
Greyhoundy z jednej strony lubią jeść dużo, z drugiej zaś są dosyć wybredne. Żywienie psa o takich preferencjach, a w dodatku tak dużego, bywa sporym wyzwaniem. Wydatki energetyczne w trakcie treningów są bardzo duże, a wszelkie niedobory szybko ujawniają się u aktywnie trenującego psa.

Pielęgnacja
Greyhound nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Mało linieje. Wystarczy wyszczotkować go raz na jakiś czas gumowym zgrzebłem lub rękawicą z wypustkami. Greyhoundy nie lubią zimna i wilgoci. Podczas dużych mrozów warto nałożyć greyowi ubranko.

Źródło: Psy.pl