Gończy węgierski

Gończy Węgierski

Biega jak chart, walczy jak komondor, jest zabawny jak jamnik, a inteligentny i elegancki jak wyżeł – mawiają hodowcy gończego węgierskiego. To bliski kuzyn gończego polskiego i, podobnie jak on, wszechstronny pies myśliwski. Gończy węgierski na co dzień jest spokojny, a swój temperament demonstruje podczas pracy, jest wytrwały i zdeterminowany. Lubi przebywać blisko właściciela, co sprawia, że można go trzymać także w mieszkaniu. Wymaga jednak długich spacerów, podczas których będzie mógł obwąchiwać wszystko, co się da.

Charakter
Gończy węgierski to starożytna rasa węgierska, doskonale przystosowana do miejscowych warunków geograficznych, klimatycznych i łowieckich, która zapewne dała początek wszystkim gończym środkowoeuropejskim. Jego najbliższym kuzynem jest gończy słowacki kopov, a inni bliscy krewniacy to gończy polski i austriacki. Łączą je czarne podpalane umaszczenie i stosunkowo nieduże uszy.
Gończy węgierski na co dzień jest spokojny, a swój temperament demonstruje podczas pracy, jest wytrwały i zdeterminowany. Lubi przebywać blisko właściciela, co sprawia, że można go trzymać także w mieszkaniu. Wymaga jednak długich spacerów, podczas których będzie mógł obwąchiwać wszystko, co się da. Trzeba mu je umożliwić, nawet jeśli mieszka on w domu z ogrodem, bo inaczej może się usamodzielnić i zacząć wędrować po okolicy na własną łapę. Porządnie wybiegany w domu jest spokojny. Ceni sobie odpoczynek na wygodnym posłaniu.
Zrównoważony gończy węgierski lubi dzieci. Wobec obcych ludzi jest zwykle przyjazny, choć zachowuje rezerwę. W kontaktach z innymi psami gończe, szczególnie samce, bywają dosyć dominujące. Jednak podczas pracy na polowaniu nawet najwięksi wrogowie doskonale z sobą współpracują. Gończy węgierski może żyć w wielkiej przyjaźni z domowym mruczkiem, ale na obce koty chętnie zapoluje.

Umiejętności
Gończy węgierski wciąż jest głównie psem myśliwskim przeznaczonym do polowania na grubą zwierzynę. Ma silny instynkt łowiecki, doskonały węch i świetną orientację w terenie. Pracuje w dużej odległości od przewodnika w pojedynkę lub w parze. Podczas polowania głosi zwierzynę, czyli „gra”.
Doświadczony myśliwy potrafi odróżnić po sposobie szczekania, jakie zwierzę pies goni, czy się ono zatrzymało itd. W czasie gonu głos jest wysoki i dźwięczny, inny niż podczas oszczekiwania martwej lub stojącej zwierzyny. Gończy pracuje zarówno dolnym, jak i górnym wiatrem.
Uprawianie z nim takich sportów jak agility, flyball czy frisbee też raczej nie wchodzi w grę. Choć jest zręczny, zwinny i szybki, gończy węgierski zazwyczaj nie aportuje, a podczas treningów szybko się nudzi. Nie nadaje się też do szkolenia na psa obronnego, choć jeśli zajdzie potrzeba, umie bronić właściciela czy terenu.

Szkolenie i wychowanie
To pies, który długo dojrzewa – nawet do trzeciego roku życia. Zwłaszcza za młodu potrzebuje ujścia dla swojej energii. Znudzony zawsze znajdzie sobie jakieś zajęcie, którego skutki nie uradują właściciela. Uczy się szybko, ale posłuszeństwo nie jest jego mocną stroną. Bywa uparty, a długie i monotonne ćwiczenia go nudzą.

Dla kogo ta rasa
Gończego węgierskiego poleca się głównie miłośnikom łowiectwa, polującym na grubą zwierzynę. Jest doskonałym dzikarzem i tropowcem. Jeśli ktoś chciałby mieć towarzysza długich biegów, to także może wybrać tę rasę, bo doskonale nadaje się ona do canicrossu czy bikejoringu.
Pies ten nie sprawdzi się zaś jako przyjaciel osób niecierpliwych i oczekujących od podopiecznego bezwzględnego posłuszeństwa.

Wady
wymaga dużo ruchu i zajęcia
ma silny instynkt łowiecki
jest uparty i dosyć niezależny
wymaga konsekwentnego wychowania

Zalety
niekłopotliwa pielęgnacja
zdrowy i odporny
dosyć podatny na szkolenie
lubi dzieci

Zdrowie
To rasa odporna, która rzadko miewa kłopoty ze zdrowiem. Czasami zdarza się dysplazja stawów biodrowych, dlatego odpowiedzialni hodowcy przeprowadzają odpowiednie badania.

Żywienie
Nie jest wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Można go karmić zarówno suchą i mokra karmą, jak i pokarmem przygotowywanym w domu. Jedynie psy pracujące powinny dostawać bardziej energetyczny pokarm, z wyższą zawartością tłuszczu.

Pielęgnacja
Pielęgnacja gończego węgierskiego jest prosta, jego krótki włos nie wymaga częstego szczotkowania. Jedynie w okresie linienia warto to robić częściej, na przykład za pomocą gumowej rękawicy z wypustkami. Trzeba też regularnie kontrolować uszy, ponieważ nie są dobrze wentylowane.

Ciekawostki o rasie
Węgierska nazwa rasy: erdélyi kopó, znaczy „gończy transylwański” i tak nazywają go Anglicy – Transylvanian Hound.
Transylwania (Erdély) to kraina historyczna będąca niegdyś częścią Węgier, a obecnie leżąca na obszarze Rumunii, kojarzona z postacią hrabiego Drakuli, okrutnika, który po śmierci stał się wampirem.
Z kolei kopó znaczy „łapiący”, „chwytający”. Tak więc po węgiersku pies gończy to „ten, który chwyta”. Pierwsze wzmianki o tych czworonogach pojawiały się w trzynastowiecznych manuskryptach.

× W czym możemy pomóc ?