Gończy polski

Gończy Polski

Gończy polski to średniego wzrostu, krótkowłosy pies myśliwski pochodzący z naszego kraju. Bywa dobrym psem do towarzystwa, choć zachował cechy czyniące z niego świetnego pomocnika myśliwego. Jest też niezłym stróżem.

Charakter
Gończy polski to energiczny pies, który uwielbia każdy rodzaj aktywności na świeżym powietrzu. Inteligentny i uparty, bywa dość trudny w wychowaniu. Odpowiednio prowadzony stanie się jednak niezwykle oddanym i łagodnym członkiem rodziny. Gończaki dobrze dogadują się także z innymi czworonogami. Wobec obcych osób gończy polski zachowuje dużą rezerwę, jednak nie jest przy tym skłonny do agresji. Silny instynkt stróżowania może spowodować, że psy tej rasy będą obszczekiwać gości i intruzów. Na co dzień nie są jednak zbyt hałaśliwe.
Gończy polski nie jest typowym psem do towarzystwa. Stworzony został jako pomoc podczas polowań – wciąż więc drzemie w nim instynkt łowiecki i ogromna potrzeba ruchu. Psu tej rasy należy zapewnić odpowiednią aktywność, zarówno fizyczną, jak i umysłową. Znudzony i pozbawiony zajęcia gończy polski może wykazywać niszczycielskie zapędy i być niezwykle uciążliwy dla opiekunów.

Umiejętności
Większość gończych polskich lubi pływać i chętnie aportuje. Dzięki doskonałemu węchowi i instynktowi łowieckiemu świetnie sprawdzają się też w mantrailingu. Gończe polskie mogą także brać udział w konkursach pracy dzikarzy, tropowców i posokowców. Ze względu na dużą potrzebę ruchu pies tej rasy może towarzyszyć w joggingu, a także rowerowych czy konnych przejażdżkach.

Szkolenie i wychowanie
Gończe polskie są bardzo temperamentnymi i upartymi czworonogami, które mogą sprawiać pewne problemy początkującym opiekunom. Wymagają więc odpowiedzialnego i konsekwentnego prowadzenia. Te inteligentne i chętne do współpracy z człowiekiem psy są bardzo podatne na szkolenie, ale nie w formie przymusu. Szczenięta gończego należy już od małego socjalizować z innymi psami i obcymi ludźmi. Ważne jest także zabieranie psa w różne miejsca i przyzwyczajanie go do codziennych sytuacji. W przypadku psów mieszkających w ogrodzie nie należy rezygnować z codziennych spacerów.
Gończy polski, jak każdy pies myśliwski, potrzebuje dużo ruchu i odpowiedniej stymulacji psychofizycznej. Uwielbia długie spacery, dlatego właściciel powinien zadbać o to, aby przynajmniej raz w tygodniu dać mu szansę swobodnie pobiegać. Choć gończaki mają silny instynkt łowiecki, przy odpowiednim wkładzie pracy da się je wyszkolić tak, by nie pognały w las za zwierzyną.

Dla kogo ta rasa
Gończy polski to rasa, która potrzebuje aktywnego opiekuna, mającego czas na zapewnienie psu odpowiedniej pracy i dawki ruchu. Nie jest polecana dla niedoświadczonych i zapracowanych osób oraz ludzi, którzy poszukują miłego i spokojnego kanapowca.

Wady
wymaga dużo ruchu i zajęcia
ma silny instynkt łowiecki
wymaga konsekwentnego wychowania

Zalety
zdrowy i odporny
niekłopotliwy w pielęgnacji
podatny na szkolenie
czujny stróż, ale nieagresywny wobec obcych

Zdrowie
Szeroka pula genetyczna i hodowla nastawiona w dużym stopniu na użytkowość sprawiają, że gończy polski to rasa zdrowa i długowieczna, a tylko wyjątkowo zdarzają się choroby uwarunkowane genetycznie. Gończy polski może mieć jednak skłonność do zapalenia ucha. Ze względu na energiczność psów tej rasy zdarzają się także różne urazy łap i ścięgien.

Żywienie
Gończy polski, jak każdy pies domowy, powinien być karmiony wysokiej jakości karmą suchą, mokrą lub odpowiednio skomponowaną dietą domową. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Psy rasy gończy polski nie są bardzo wybredne ani podatne na otyłość. W przypadku psów pracujących należy zadbać o odpowiednio wyższą kaloryczność posiłków.

Pielęgnacja
Pielęgnacja gończych polskich nie jest kłopotliwa. Krótka, lśniąca szata wymaga tylko dokładnego wyczesania raz na tydzień. Psy tej rasy nie potrzebują częstych kąpieli – należy robić to wyłącznie wtedy, gdy istnieje taka konieczność (pies wytarza się w padlinie lub wyjątkowo ubłoci). Na szczególną uwagę zasługują jednak uszy gończego – brak odpowiedniej higieny i częstych kontroli może doprowadzić do bolesnego zapalenia ucha szczególnie u tych psów, które mają okazję pływać. Oczy i pazury należy obcinać i czyścić w razie potrzeby.

Akcesoria
Gończy polski powinien być wyprowadzany na szerokiej obroży lub w wygodnych szelkach. Smycz powinna być długa i zaopatrzona w mocne karabińczyki. Na spacery po lesie lub polach gończy powinien być wyprowadzany na długiej lince, jeśli nie ma wyuczonego skutecznego przywołania. Warto także zaopatrzyć psa w kaganiec fizjologiczny, który będzie umożliwiał ziajanie.
Legowisko dla psa rasy gończy polski powinno być dopasowane do jego rozmiaru i pozwalać na wygodne ułożenie się na boku. Trwałe psie zabawki mogą pomóc w przekierowaniu uwagi psa z niszczenia innych, niewłaściwych rzeczy. Odpowiedniej wielkości klatka kennelowa może służyć gończemu za bezpieczną kryjówkę i posłanie. Nie należy jednak zamykać w niej psa na długie godziny podczas nieobecności opiekunów.

Ciekawostki o rasie
Gończy polski to jedna z polskich ras narodowych. Doczekała się uznania przez FCI dopiero w 2006 roku. Nie jest jednak wcale rasą najmłodszą – po prostu gończy nie miał wcześniej szczęścia.