Gończy gaskoński mały

Mały Gończy Gaskoński

Podczas polowania zdeterminowany w podążaniu za tropem, w domu polegujący na kanapie przyjaciel całego świata – mały gończy gaskoński doskonale się sprawdzi w aktywnej rodzinie.

Charakter
Małego gończego gaskońskiego cechuje fantastyczny węch, ogromna wytrzymałość i wytrwałość w podążaniu za najsłabszym nawet zapachem zwierzyny. Jest to rasa wszechstronna – może towarzyszyć myśliwemu używającemu broni palnej, pracować pojedynczo i w złai. Poluje nie tylko na zające, ale też na zwierzynę płową i dziki. Kiedy mały gończy gaskoński poczuje jej zapach, oznajmia o tym myśliwemu pięknym, melodyjnym graniem.

Umiejętności
Przedstawiciel tej rasy nadal często pełni tradycyjną rolę psa myśliwskiego, ale trafia też do domów jako pies do towarzystwa. Ma dwa oblicza: na polowaniu jest wytrwały w podążaniu kilometrami za zwierzyną, a równocześnie jest niezwykle łagodnym i spokojnym domownikiem. Najmocniej przywiązuje się do jednej osoby, ale lubi całą rodzinę. To cierpliwy i tolerancyjny towarzysz dziecięcych zabaw.
Małe gończe gaskońskie są przyjacielskie i łagodne także wobec obcych ludzi. Nie sprawdzą się w roli stróżów. Owszem, potrafią zasygnalizować szczekaniem obecność obcej osoby, ale na tym ich interwencja się kończy. Wyhodowane do pracy w sforze, są przyjazne także wobec obcych psów. Wychowane z kotami w pełni je akceptują.

Szkolenie i wychowanie
Psy tej rasy są inteligentne, błyskawicznie się uczą i są obdarzone wielką chęcią współpracy z przewodnikiem, co sprawia, że szkolenie ich to duża przyjemność. Jako gończe bywają jednak uparte i nie zawsze mają ochotę wykonywać komendy. Wymagają łagodnego, lecz konsekwentnego podejścia.
Dobrze wychowywany mały gończy gaskoński jest niekłopotliwym domownikiem. W domu jest bardzo spokojny, wręcz leniwy. Nierzadko cały dzień spędza, drzemiąc na kanapie. Nadaje się więc również do życia w bloku. Należy jednak pamiętać o konieczności zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu, bo w psie tym drzemią wielkie pokłady energii.

Dla kogo ta rasa
Mały gończy gaskoński to idealny towarzysz dla ludzi aktywnych. Chętnie wybierze się na wycieczkę pieszą czy rowerową. Ze względu na doskonały węch sprawdza się nie tylko jako pomocnik myśliwego (w pracy tropowca w niczym nie ustępuje posokowcom), ale też w straży pożarnej czy policji jako pies ratownik poszukujący zaginionych ludzi. Dobrze radzi sobie w agility.

Wady
ma silny instynkt łowiecki, co na co dzień może być uciążliwe
niewybiegany może niszczyć rzeczy

Zalety
szybko się uczy
inteligentny
łagodny wobec innych psów
bardzo przywiązuje się do rodziny

Zdrowie
Psy te przez stulecia poddawane były selekcji pod kątem przydatności użytkowej, dlatego mimo dosyć wąskiej bazy genetycznej są zdrowe i rzadko trapią je choroby. Zdarzają się jednak linie obciążone dysplazją stawów biodrowych. Francuzi niestety nie badają swoich psów w tym kierunku.

Pielęgnacja
Ze względu na krótki włos gaskończyk jest bezproblemowy w pielęgnacji. Wystarczy od czasu do czasu go wyszczotkować. Uszy wymagają kontroli po pływaniu, gdyż są słabo wentylowane.

Ciekawostki o rasie
Mały gończy gaskoński (petit bleu de gascogne) nie jest wcale taki mały, a nazwano go tak, by odróżnić tę rasę od bliskiego, bardziej rosłego kuzyna określanego mianem dużego gończego gaskońskiego (grand bleu de gascogne), wśród którego protoplastów można znaleźć gończe galijskie i fenickie.
Małego gończego wyhodowano w średniowieczu w Gaskonii (południowo-zachodnia część Francji). Posłużono się selekcją, by uzyskać psy mniejsze i zwinniejsze.

× W czym możemy pomóc ?