Foksterier krótkowłosy

Foksterier Krótkowłosy

Energiczny, niezbyt duży pies o dynamicznym charakterze. Odmiana o krótkiej sierści (obecnie traktowana jako osobna rasa) jest mniej znana od szorstkowłosego kuzyna. Foksterier jest czujny, szybki i zwinny. Nie przepada za innymi psami. Mimo niewielkich rozmiarów potrafi bronić rodziny, jeśli poczuje, że grozi jej niebezpieczeństwo, będzie więc czujnym stróżem. Ze starszymi dziećmi dobrze się dogada, jeśli będą potrafiły odnosić się do niego z respektem.

Charakter
Foksterier to duży pies w niewielkim ciele. Cechuje go temperament prawdziwego teriera. Jest zwierzęciem pełnym energii i żywiołowym. Interesuje go wszystko, co się dzieje wokół, wciąż jest gotowy do działania. Oddany członkom domowego stada, także w stosunku do obcych odnosi się raczej przyjacielsko.

Umiejętności
Mimo niewielkich rozmiarów potrafi bronić rodziny, jeśli poczuje, że grozi jej niebezpieczeństwo, będzie więc czujnym stróżem. Ze starszymi dziećmi dobrze się dogada, jeśli będą potrafiły odnosić się do niego z respektem. Nie poleca się jednak terierów rodzinom z małymi pociechami.
Ze względu na silny instynkt łowiecki foksterier krótkowłosy wymaga starannej socjalizacji z kotami i innymi zwierzętami domowymi. Nawet zaprzyjaźniony ze „swoim” kotem, chętnie pogoni obcego mruczka na dworze – lepiej więc nie spuszczać go ze smyczy. Jak większość terierów foksy bywają zadziorne wobec innych psów. Raczej nie wszczynają bójek, ale w razie zaczepki nie dadzą sobie w kaszę dmuchać.
Choć ze względu na niewielkie rozmiary foksteriery dobrze sprawdzają się w mieście, nie wolno zapominać o ich potrzebie ruchu. Jeśli nie damy im możliwości zaspokojenia jej, mogą poczynić szkody.
Właściciele wypielęgnowanych ogrodów powinni wziąć pod uwagę, że foks lubi kopać. Dobrze jest więc zawczasu wydzielić mu miejsce, w którym mógłby realizować swoje instynkty. Nauczenie przedstawiciela tej rasy, gdzie mu kopać wolno, a gdzie nie jest to dozwolone, wymaga jednak cierpliwości.
Aby pomóc psu wytracić nadmiar energii, warto – oprócz długich spacerów – umożliwić mu np. uprawianie psiego sportu. Foksteriery dobrze sobie radzą w agility i flyballu. Silny instynkt pogoni sprawia, że z upodobaniem aportują zabawki. Piłeczka w kieszeni może pomóc w nauce posłuszeństwa.

Szkolenie i wychowanie
Mimo że foksteriery są inteligentne, nie zawsze jest to proste – bywają bowiem uparte. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednią motywację, szkolenie może się okazać niezbyt uciążliwe. W nauce dobrze sprawdza się np. kliker.
Klucz do sukcesu w wychowaniu teriera leży w umiejętnym połączeniu konsekwencji i motywacji. Trzeba przy tym pamiętać, że zdecydowane podejście nie oznacza twardej ręki. W razie brutalnego potraktowania foksteriery potrafią użyć zębów w obronie własnej…

Dla kogo ta rasa
To dobry towarzysz dla osób konsekwentnych i chcących poświęcić czas na wspólną aktywność z psem. Nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi.

Wady
uparty
może być agresywny wobec innych psów
wymaga sporo ruchu i zajęcia
ma silny instynkt łowiecki

Zalety
wesoły towarzysz
lubi uczestniczyć w różnych aktywnościach
nieskomplikowany w pielęgnacji
tani w utrzymaniu
zdrowy

Zdrowie
Foksteriery zazwyczaj cieszą się żelaznym zdrowiem. Są odporne na różne warunki atmosferyczne. Nie występują u nich powszechne problemy genetyczne, a jeśli już taki się zdarzy, jest to raczej przypadłość indywidualna, a nie typowa dla rasy.

Żywienie
Fokteriery nie są też wymagające, jeśli chodzi o żywienie. Zazwyczaj mają dobry apetyt, ale szybko spalają przyswojoną energię.

Pielęgnacja
Pielęgnacja krótkiej szaty foksa jest łatwa. Od czasu do czasu powinno się go wyszczotkować gumową szczotką lub rękawicą z wypustkami, które doskonale usuwają martwy włos, a równocześnie masują skórę. Częstotliwość zwiększamy w okresie linienia, które u tej rasy jest intensywne, gdyż jej szata posiada podszerstek. Przygotowanie do wystawy obejmuje kąpiel i przycięcie dłuższej sierści na szyi i portkach.

Ciekawostki o rasie
Foksterier krótkowłosy Montmorency jest jednym z głównych bohaterów napisanej pod koniec XIX w. popularnej książki Jerome K. Jerome „Trzech panów w łódce (nie licząc psa)”, która dziś należy już do klasyki i wciąż bawi kolejne pokolenia. Trzej angielscy dżentelmeni i Montmorency przeżywają w niej wiele komicznych przygód podczas spływu Tamizą.
Obecnie foksteriery, z których wiele zachowało instynkt myśliwski, bywają nadal wykorzystywane do polowań. Jednak o wiele częściej pełnią funkcję psów do towarzystwa.

× W czym możemy pomóc ?