Fila brasileiro

Fila Brasileiro

Fila brasileiro uwielbia swojego właściciela i resztę rodziny – w tym dzieci, ale dla obcych może być groźna. By to pierwsze oblicze fili brasileiro dominowało, musi mieć konsekwentnego i odpowiedzialnego opiekuna.

Charakter
Dwie cechy charakteru fili brasileiro wyróżniają ją spośród innych ras i czynią wyjątkową – tzw. ojeriza i wierność. Pierwszą z nich można przetłumaczyć jako demonstracyjną niechęć, silną awersję, podejrzliwość wobec obcych. Druga cecha oddaje stosunek fili do właściciela i stała się przysłowiowa – Brazylijczycy mówią: „wierny jak fila”.
Psa tej rasy cechują średni temperament, silna osobowość, odwaga, zdecydowanie i waleczność. Ma on dwie „twarze” – pełną uwielbienia dla swoich i groźną dla obcych. Do właściciela jest niezwykle przywiązany i najchętniej nie odstępowałby go na krok. Potrzebuje bliskiego kontaktu z rodziną, nie powinno się go pozostawiać samemu sobie.
Jest wyjątkowo tolerancyjny w stosunku do dzieci, jednak nie mogą z nim zostawać same bez kontroli. Dziecko nie może również samodzielnie wyprowadzać przedstawiciela tej rasy na spacery. Poza tym trzeba pamiętać, że fila jest wyrozumiała dla własnych maluchów, ale obce potraktuje jak intruzów.
Fila brasileiro doskonale sprawdzi się w roli stróża. Ma silny instynkt terytorialny, który sprawia, że broni każdego terenu, na którym się znajdzie. To pies czujny i ciekawski, dlatego z pewnością zareaguje na najmniejszy podejrzany szmer.
Bez większych problemów fila zaakceptuje domowe zwierzęta, ale obce czworonogi zapewne padną jej ofiarą. Dogada się z psami we własnym stadzie, jednak ze względu na silny charakter i skłonność do dominacji będzie chciała je sobie podporządkować. Zaczepiona przez obcego pobratymca bez wahania stanie do walki.
Chociaż fila jest aktywna i wytrzymała, to nie potrzebuje zbyt dużo ruchu. Wystarczą codzienne spacery, o ile nie ograniczają się do rundy wokół bloku. Dużą zaletą psa tej rasy jest łatwość, z jaką przystosowuje się do nowych warunków. Wychowany w domu z ogrodem szybko zaadaptuje się do funkcjonowania w mieszkaniu.

Umiejętności
Filę brasileiro wyhodowali hiszpańscy i portugalscy kolonizatorzy, którzy potrzebowali nieustraszonego psa do pilnowania posiadłości ziemskich w Brazylii. Do 1888 r. używano jej także do tropienia zbiegłych z plantacji niewolników. File wykorzystywano również jako psy pasterskie do pomocy w przepędzaniu stad bydła i myśliwskie do polowań na pumy i jaguary.
Obecnie spełnia przede wszystkim rolę psa stróżującego i towarzyszącego. Dawniej wykorzystywana przez amerykańskie oddziały specjalne w działaniach wojennych, do dziś pracuje jako pies służbowy w brazylijskiej policji.
Według systematyki Międzynarodowej Federacji Kynologicznej fila nie podlega próbom pracy. W Polsce, by uzyskać uprawnienia hodowlane, trzeba przeprowadzić obowiązkowe testy psychiczne obejmujące m.in. reakcję na strzały, nietypową sytuację (np. na niespodziewany hałas), obce osoby i inne psy.

Szkolenie i wychowanie
Fila jest inteligentna i chętnie współpracuje z właścicielem. Ze względu na swoje rozmiary i silny charakter wymaga szkolenia w zakresie podstawowego posłuszeństwa (PT). Naukę należy rozpocząć jak najwcześniej – błędem jest czekanie do czasu, aż pies dorośnie. Fila uczy się szybko, jeśli jest odpowiednio traktowana – trzeba z nią postępować stanowczo, ale spokojnie i łagodnie, nie zapominając o pochwałach i nagrodach.
Ćwiczenia powinny być urozmaicone, ponieważ pies tej rasy szybko się nudzi. Dlatego często znacznie lepszym rozwiązaniem niż szkolenie w grupie są zajęcia indywidualne. Fila nie działa pochopnie i nie wykonuje komend automatycznie. Nie oznacza to jednak, że jest powolna – gdy wymaga tego sytuacja, podejmuje decyzję błyskawicznie.
Szczenięta tej rasy potrzebują wczesnej socjalizacji. Fila nie lubi zawierać przyjaźni z ludźmi i innymi psami, dlatego bardzo ważne jest zabieranie jej w młodym wieku w różne miejsca i dostarczanie jak najwięcej bodźców. Najlepiej, aby szczeniaki trafiały do nowych domów prosto od hodowcy – nie powinny przechodzić z rąk do rąk, bo takie przeżycia często pozostawiają skazę na ich wrażliwej psychice.
Wychowanie małej fili wymaga konsekwencji i cierpliwości. Jeśli musimy psa za coś skarcić, zróbmy to prawidłowo – przykre doznanie związane z karą trzeba od razu załagodzić, umożliwiając zwierzakowi wykonanie czynności, za którą go nagrodzimy.
Powinniśmy zadbać o to, by szczenięta nie chodziły po schodach, nie wykonywały gwałtownych skoków ani nie goniły się ze sprawniejszymi od siebie psami, ponieważ może to spowodować kłopoty ze stawami. Najlepszym kompanem dla małej fili będzie inny molos, preferujący – jak ona – zabawę w zapasy. Do osiemnastego miesiąca życia nie powinno się zmuszać tych psów do biegania przy rowerze czy chodzenia na długie, forsowne spacery.

Dla kogo ta rasa
Fila brasileiro nie nadaje się dla każdego. Wymaga cierpliwego, konsekwentnego, odpowiedzialnego opiekuna, który ma doświadczenie w wychowywaniu dużych psów i sporą wiedzę o rasie. Właściciel musi umieć podporządkować sobie zwierzę. Powinien również mieć czas na szkolenie pupila i aktywne spędzanie z nim czasu.

Wady
wykazuje skłonność do dominacji i silną awersję do nieznajomych
wymaga doświadczonego opiekuna
źle wychowana może stanowić zagrożenie dla otoczenia
absorbująca, źle znosi samotność
bywa agresywna wobec obcych czworonogów

Zalety
wierna i przywiązana do rodziny
doskonale pełni rolę stróża
inteligentna, chętnie się uczy
tolerancyjna wobec dzieci z rodziny
akceptuje psy i zwierzęta domowe z własnego stada
szybko adaptuje się do nowych warunków
łatwa w pielęgnacji

Zdrowie
Fila brasileiro jest odporna i cieszy się dobrym zdrowiem. Czasami zdarza się dysplazja stawów biodrowych oraz rozszerzenie i skręt żołądka. Sporadycznie może się przytrafić wywinięcie powieki (ektropium), jednak rzadko wymaga korekty chirurgicznej – zwykle ustępuje samoistnie po ukończeniu przez psa roku. U szczeniąt w okresie najszybszego wzrostu niekiedy zdarza się enostoza, czyli młodzieńcze zapalenie kości.
Pies tej rasy jest odporny na warunki atmosferyczne. Choć ma krótką szatę, dobrze znosi niskie temperatury (duża ilość luźnej, grubej skóry zapewnia izolację termiczną), ale jeśli mieszka na zewnątrz, musi mieć solidną, dobrze ocieploną budę z przedsionkiem. Zimą jest też zwykle mniej aktywny. Nie przeszkadzają mu upały, ale nie należy zapominać o zacienionym miejscu do odpoczynku i stałym dostępie do wody.

Żywienie
Fila nie jest wybredna i na ogół ma dobry apetyt. Najlepiej podawać jej dobrej jakości gotową suchą karmę dla ras olbrzymich z dodatkiem substancji chroniących stawy – glukozaminy i chondroityny.
Prawidłowo zbilansowana dieta jest szczególnie ważna w wypadku szybko rosnących szczeniąt, u których niedobory mikroelementów mogą się odbić niekorzystnie na zdrowiu (pierwszymi objawami problemów z kośćcem u młodej fili są zbyt szeroko rozstawione palce i miękkie nadgarstki).
Dlatego, jeśli chcemy żywić pupila samodzielnie przygotowanym jedzeniem, powinniśmy systematycznie kontrolować poziom wapnia i fosforu we krwi. Pamiętajmy również, że rozwijający się szczeniak musi być szczupły.
Dzienną porcję dla dorosłego psa trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki i zapewnić mu odpoczynek po jedzeniu.

Pielęgnacja
Krótka szata fili jest łatwa w pielęgnacji. Przedstawiciel tej rasy intensywnie linieje dwa razy w roku, ale niewielkie ilości sierści gubi przez cały czas. Włosy są twarde, łatwo wbijają się w podłoże i trudno je sprzątnąć. Do czesania najlepiej posłuży gumowa szczotka lub specjalna rękawica. Można również przetrzeć psa wilgotnym ręcznikiem, co pozwoli usunąć kurz, resztki martwej sierści i drobne zanieczyszczenia.
Filę kąpiemy w miarę potrzeby w szamponie dla psów krótkowłosych. Po kąpieli warto zastosować odżywkę, która zabezpieczy włos i skórę przed wysuszeniem. Systematycznie czyścimy uszy, kontrolujemy zęby i w razie potrzeby skracamy pazury.
Przedstawiciel tej rasy nie wymaga specjalnego przygotowania do wystawy. Ze względu na dużą ilość skóry na szyi znacznie lepiej prezentuje się w luźno zapiętym łańcuszku zaciskowym niż na ringówce.
Ponieważ z natury nie lubi dotykania przez obce osoby, planując karierę wystawową, musimy od szczeniaka oswajać psa z sytuacjami, z którymi się zetknie na ringu. Trzeba też pamiętać, że w odróżnieniu od innych ras prawidłowym sposobem poruszania się fili w kłusie jest inochód, czyli równoczesne stawianie kończyn po jednej stronie ciała.

Akcesoria
Filę wyprowadzamy w łańcuszku i na zwykłej, mocnej smyczy. Ze względu na dużą ilość luźnej skóry na szyi obroża raczej się nie sprawdzi, ponieważ pies może łatwo wysunąć z niej głowę.

Ciekawostki o rasie
Ciekawostką przy tej rasie jest ojeriza – niechęć do obcych, widoczna już u 3-4-miesięcznych szczeniąt. Oznacza ona jedynie brak przyzwolenia na poufałość ze strony nieznajomych, a nie agresję. Psy bojaźliwe, atakujące przechodniów lub członków rodziny to zwierzęta źle wychowane albo mające problemy psychiczne.

× W czym możemy pomóc ?