Field spaniel

Field Spaniel

Field spaniel w domu jest spokojny i rzadko szczeka. Należy jednak pamiętać, że to pies wymagający poświęcenia mu czasu i uwagi. Nie lubi samotności i potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem.

Charakter
Field spaniel to pies wyjątkowo łagodny wobec ludzi. Choć prezentuje wysoką aktywność, to jest też zrównoważony. Cechują go towarzyski charakter i ogromne przywiązanie do człowieka. Ten pełen entuzjazmu i radości zwierzak okazuje to, wiecznie merdając ogonem. Nie jest bojaźliwy, choć w stosunku do obcych mu osób zachowuje się z dużą rezerwą. Podobnie odnosi się do dzieci.
W domu field spaniel jest spokojny. Rzadko szczeka. Należy jednak pamiętać, że to pies wymagający poświęcenia mu czasu i uwagi. Nie lubi samotności i potrzebuje ciągłego kontaktu z człowiekiem. Nie powinien być pozostawiony sam sobie. Zbyt mała dawka ruchu i brak zainteresowania mogą sprawić, że będzie się nudził i sam znajdzie sobie zajęcie, niekoniecznie zgodne z naszymi oczekiwaniami – najczęściej w postaci istotnych zmian w wyglądzie domu. Gdy się wyszaleje, w domu będzie niekłopotliwy.
Wobec innych psów field spaniel jest przyjazny i skory do zabawy, jednak ze względu na dominujący charakter często stara się podporządkować sobie resztę stada. Akceptuje koty i gryzonie, jeśli został z nimi wychowany.

Umiejętności
Wysoka inteligencja sprawia, że field spaniel szybko się uczy, ale jako typowy pies myśliwski jest niezależny i uparty. Wykazuje też duże skłonności do dominacji w stadzie. Doskonale nadaje się do polowań w trudnych warunkach jako płochacz, tropowiec i aporter.

Szkolenie i wychowanie
Ponieważ rasa ta została stworzona do współpracy z człowiekiem, jej przedstawiciele chętnie poznają nowe komendy i sztuczki, ale tylko wtedy, gdy widzą w tym jakiś sens. Posłuszny i jednocześnie niezależny field spaniel potrzebuje więc doświadczonego przewodnika.

Dla kogo ta rasa
Field spaniele nadają się dla ludzi aktywnych. Nie są najlepszym wyborem dla rodziny z małymi dziećmi, ale sprawdzają się jako kompani starszych dzieci i młodzieży aktywnej fizycznie. Nie nadają się do roli psa stróżującego czy obronnego.

Wady
znudzony może niszczyć
nie znosi samotności

Zalety
przyjazny wobec innych psów
chętnie się uczy

Zdrowie
Psy tej rasy są zwykle zdrowe i odporne. Ich hodowcy przywiązują wagę do tego, by rozmnażane były jedynie psy całkowicie wolne od chorób genetycznych.
Najczęściej pojawiającą się dolegliwością są stany zapalne uszu, które występują u wszystkich psów zwisłouchych, z reguły w wyniku zaniedbania przez właścicieli właściwej ich pielęgnacji.
Sporadycznie field spaniele cierpią na choroby genetyczne takie jak dysplazja biodrowa, dziedziczna niewydolność nerek, choroby oczu, wady serca czy niedoczynność tarczycy.

Ciekawostki o rasie
Rasa ta należy do mało znanych. Szacuje się, że na świecie żyje ok. 5 tys. jej przedstawicieli. Najliczniejsza populacja znajduje się obecnie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i krajach skandynawskich.