Elkhund szary
Szpic o sterczącym, obfitym futrze maści wilczastej z czarną maską, spiczastych uszach, gęsto owłosionym ogonie. Pomocnik myśliwych polujących na grubą zwierzynę, odważny, bardzo niezależny, zrównoważony, z silnym popędem łowieckim.
Charakter
Elkhund szary to jedna ze starych ras skandynawskich. Wikingowie od wieków używali tych psów do polowania i stróżowania.
Elkhund jest towarzyski, nie lubi być odizolowany od swojego stada. Wobec dzieci jest cierpliwy i tolerancyjny. W stosunku do obcych psów, kotów i zwierząt domowych bywa zazwyczaj łagodny, choć niektóre dorosłe samce mogą nie tolerować innych samców.
Nie nadaje się do obrony, ale sprawdzi się jako czujny stróż, który szczekaniem da znać, że zbliża się ktoś obcy lub dzieje się coś niepokojącego. W domu spokojny, wręcz flegmatyczny, nie narzuca się opiekunom. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga dużo ruchu.
Umiejętności
Elkhundy (głównie w Skandynawii, ale nie tylko tam) nadal wykorzystywane są do polowań na łosie i niedźwiedzie. Ich zadanie polega na wytropieniu, a następnie osaczeniu zwierza i przytrzymaniu go do czasu nadejścia myśliwego. Pies oszczekuje ofiarę i doskakuje do niej to z jednej, to z drugiej strony, nie pozwalając jej uciec. Taki sposób pracy wymaga od niego odwagi, ale także ostrożności.
Aby zachować zwinność, elkhund nie może mieć ciężkiej budowy. Krótka, gruba szata doskonale chroni go przed złą pogodą. Ten wytrzymały czworonóg jest zdolny do tropienia zwierzyny przez wiele godzin, w każdym terenie.
Szkolenie i wychowanie
Charakter elkhunda łączy kontrastujące z sobą cechy. Z jednej strony, należy do ras pierwotnych, z czym wiąże się pewna niezależność (sposób, w jaki pracuje, wymaga dużej samodzielności).
Z drugiej strony jednak, elkhund jest mocno ukierunkowany na współpracę z człowiekiem. Jest inteligentny i w miarę podatny na szkolenie, ale jego wychowanie wymaga wytrwałości i konsekwencji.
Dla kogo ta rasa
Elkhunda polecić można oczywiście myśliwym, ale także osobom, które zapewnią temu psu wystarczająco dużo ruchu i nie oczekują od psa bezwzględnego posłuszeństwa.
Wady
bywa uparty i niezależny
ma silny instynkt łowiecki
potrzebuje dużo ruchu
obficie linieje
Zalety
zrównoważony
miły wobec swojej rodziny
w domu raczej spokojny
czujny, lecz nieprzesadnie agresywny stróż
nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji
Zdrowie
Psy tej rasy są generalnie zdrowe, ale miewają tendencje do tycia. W razie zdarza się PRA (postępujący zanik siatkówki), dysplazja stawu biodrowego, problemy nerkowe i torbiele (zwłaszcza w późniejszym okresie życia), a także problemy z tarczycą.
Żywienie
Elkhund nie ma szczególnych wymagań żywieniowych w porównaniu do innych psów. Należy jednak pamiętać, że pies pracujący musi otrzymywać odpowiednio energetyczny pokarm.
Pielęgnacja
Szata elkhunda jest łatwa w pielęgnacji, warto jednak pamiętać, że elkhundy dwa razy w roku obficie linieją i wymagają wtedy częstszego szczotkowania.
Źródło: Psy.pl