Dogue de bordeaux

Dogue de bordeaux

Bardzo duży i masywny molos o krótkiej, dużej, graniastej głowie. Pokryty gęstą, twardą, krótką sierścią. Pojętny, pewny siebie, inteligentny, zrównoważony. Dobry stróż i obrońca, wymagający raczej doświadczonego właściciela.

Charakter
Należy do grupy molosów, jest potomkiem dawnych psów bojowych, które towarzyszyły Aleksandrowi Wielkiemu, Hannibalowi i rzymskim legionom. Współczesny dogue de bordeaux to zwierzę łagodne, wrażliwe i bardzo oddane swojej rodzinie.
Dogue de bordeaux to pies spokojny, stabilny i zrównoważony, o umiarkowanym temperamencie. Bardzo serdeczny i wrażliwy, potrzebuje akceptacji wszystkich domowników. Jest niezwykle silnie związany z opiekunem. Uczucia okazuje bardzo wylewnie, domaga się pieszczot i zainteresowania. Nie znosi samotności. Odizolowanie od rodziny jest dla niego straszną karą, dlatego nie powinien być trzymany w kojcu. Jego miejsce jest u boku właściciela.
Bardzo lubi dzieci. Jest tolerancyjny i wyrozumiały. Ma opinię cierpliwej niańki, ze spokojem znosi najdziwniejsze zabawy. Pamiętajmy jednak, że jest duży i bardzo ciężki, wszelkie kontakty z dziećmi powinny odbywać się w obecności rodziców.
To pies bardzo towarzyski, lubiący przebywać wśród ludzi. Potrafi zachować się w każdej sytuacji. Nie jest przesadnie agresywny wobec psów. Rzadko zaczepia inne czworonogi i nie daje się łatwo sprowokować. Często przyjmuje rolę rozjemcy w psich awanturach. Zaatakowany i zmuszony do obrony staje się groźnym przeciwnikiem. Bez większych problemów zaakceptuje inne zwierzęta domowe w swoim otoczeniu.
Dogue de bordeaux to pies lubiący wygody, doskonały, ale wymagający przyjaciel, gotów wszystko poświęcić dla swojej rodziny.

Umiejętności
Jako potomek dawnych psów bojowych jest dobrym stróżem i obrońcą. Znacznie łagodniejszy od swoich przodków, zachował czujność i odwagę. Jest mało hałaśliwy, pewny siebie, bardzo rozsądny i świadomy swojej siły, której nigdy nie nadużywa.

Szkolenie i wychowanie
Dogue de bordeaux to pies późno dojrzewający. Pełny rozwój psychiczny osiąga dopiero w wieku trzech lat. Ze względu na wielkość i masę powinien być starannie wychowany. Nie należy traktować go brutalnie, źle znosi krzyki i przymus fizyczny. Samce mają z reguły dominującą osobowość.
Dogue de bordeaux jest inteligentny i chętnie się uczy, trzeba jednak dostosować tempo nauki do indywidualnych możliwości każdego psa. Może być wszechstronnie szkolony. Jest aktywny, lubi ruch i zabawy. Bezczynność jest dla niego bardzo frustrująca. Nie jest typem kłusaka, dlatego bieg przy rowerze jest niewskazany.
Ze względu na swoją masę nie powinien również skakać przez przeszkody. Potrzebuje długich spacerów, ale sam powinien decydować o ich intensywności.

Dla kogo ta rasa
Dogue de bordeaux powinien trafić w ręce osób odpowiedzialnych, które będą potrafiły go wychować, jak również poświęcą mu czas.

Wady
samce bywają dominujące
jest kosztowny w utrzymaniu
źle znosi samotność

Zalety
bardzo przywiązany do rodziny
opiekuńczy wobec członków swojego stada
dobry stróż i obrońca (nie nadaje się jednak do życia w kojcu)
nie jest przesadnie agresywny

Zdrowie
Ponieważ dogue de bordeaux był niegdyś psem bojowym, ma stosunkowo małe oczy dosyć głęboko osadzone, przez co zdarzają się u niego wady powiek.
Ponadto jest to rasa olbrzymia, mająca skłonność do różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych układu szkieletowego, szczególnie dysplazji biodrowej. Według danych Orthopedic Foundation for Animals dotyka ona aż 56.7% dogów z Bordeaux! Jest to trzecia ze 173 przebadanych ras, która najczęściej zapada na tę chorobę. W rasie zdarzają się także problemy ze skórą, szczególnie w okresie letnim.

Żywienie
Młody, rosnący pies wymaga szczególnego traktowania. Jego karma powinna być doskonale zbilansowana i uzupełniona witaminami i substancjami wspomagającymi rozwój kości i stawów. Niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny i chodzenie po schodach. Jak u większości dużych ras występuje u niego ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka.
Dzienna porcja pokarmu dla dorosłego psa powinna być podzielona na co najmniej dwa posiłki, a miska ustawiona na podwyższeniu. Po jedzeniu konieczny jest odpoczynek.

Pielęgnacja
Pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Krótką szatę wystarczy wyczesać raz na kilka dni szczotką z twardego włosia lub gumową. Głębokie fałdy na głowie trzeba przecierać i utrzymywać w czystości.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?