Dog z Majorki

Dog z Majorki

Niewielki molos pochodzący z Balearów, niegdyś pogromca byków, dziś doskonale sprawdza się w roli psa do towarzystwa. Zrównoważony i spokojny, potrafi dobrze współpracować z człowiekiem, jest wierny i oddany, lubi towarzyszyć dzieciom. Lepiej nie uczyć go agresji.

Charakter
„Majorki” na co dzień są spokojne, zrównoważone i przyjazne w stosunku do ludzi. Potrafią być bardzo opiekuńcze wobec dzieci a także zwierząt domowych. Mogą mieszkać w otoczeniu zwierząt małych i dużych – chętnie towarzyszą na przykład w przejażdżkach konnych.
Dobrze znoszą nasz klimat, zarówno mróz, jak i upały. Na co dzień ciche i spokojne, szczekają na intruzów tylko wtedy, kiedy właściciele śpią lub nikogo nie ma w domu. Są bezgranicznie oddane rodzinie i zawsze gotowe do obrony.
Problemem mogą być ich stosunki z obcymi psami. „Majorki” zwykle nie są zaczepne, ale sprowokowane przez innego psa, szczególnie tej samej płci, mogą wdać się w walkę. Należy więc uważać, aby pies tej rasy nie miał złych doświadczeń z innymi czworonogami.
Choć na co dzień spokojny, nie jest typowym kanapowcem. Trzeba zapewnić mu dłuższe spacery czy weekendowe wyprawy. Nigdy nie należy kupować psa tej rasy z niepewnego źródła, gdyż psychika takiego zwierzęcia może bardzo odbiegać od ideału.

Umiejętności
Psy z Majorki obronę swojego stada i terytorium mają we krwi – nie trzeba ich tego specjalnie uczyć.

Szkolenie i wychowanie
Uczą się łatwo i chętnie. Są wesołe, skore do zabawy i do pracy. Mogą ciągnąć sanki, lubią tropienie i naukę sztuczek.

Dla kogo ta rasa
„Majorki” wymagają zrównoważonego i pewnego siebie przewodnika. Psa tej rasy można polecić jako towarzysza dla średnio aktywnej rodziny.

Wady
bywa agresywny wobec innych psów
wymaga konsekwentnego i doświadczonego przewodnika
wymaga sporo ruchu

Zalety
bardzo przywiązany do rodziny
opiekuńczy wobec dzieci i innych zwierząt domowych
podatny na szkolenie
zdrowy i odporny
doskonały stróż i obrońca
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Jak na molosy, psy z Majorki są bardzo zwinne i zdrowe. Zdarza się jednak dysplazja stawów biodrowych, dlatego warto badać pod tym kątem psy przeznaczone do rozrodu.

Żywienie
Dogi z Majorki nie są specjalnie wymagające pod względem żywienia, jednak należy pamiętać o tym, że jako psy masywne mogą być narażone na rozszerzenie i skręt żołądka, dlatego nie należy ich karmić na minimum 2 godziny przed i bezpośrednio po spacerze.

Pielęgnacja
Jest nieskomplikowana – wystarczy psa szczotkować gumowym zgrzebłem raz na tydzień, częściej w okresie linienia. Dla zapewnienia pięknego połysku można sierść przetrzeć irchową szmatką.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?