Dog kanaryjski

Dog kanaryjski

Zdjęcie: Pies CHARDONNAY Pandilla de Barbaro – autor Marta Kądziela

 

Dog kanaryjski to duży i silny, ale w żadnym razie nie ociężały pies z predyspozycjami do stróżowania i aktywnej obrony właściciela. Nie przepada za innymi psami i bywa dość konfliktowy. Wymaga prowadzenia mocną ręką.

Charakter
Dog kanaryjski to pies bardzo pewny siebie, zrównoważony i opanowany. W pewnych sytuacjach potrafi jednak ujawnić swój ognisty, hiszpański temperament – bywa wtedy popędliwy i gwałtowny. Jako były pies bojowy ma tendencje do zachowań agresywnych, zwłaszcza wobec obcych psów lub ludzi, których uzna za zagrożenie dla swojego stada. Dla rodziny jest łagodny, wielkoduszny i opiekuńczy, wobec obcych nieufny i z dystansem. Głos ma niski i głęboki.

Umiejętności
W przeszłości dog kanaryjski był używany do walk psów, dziś jest psem obrończym i stróżującym, tradycyjnie używano go także do pędzenia i ochrony stad bydła. Nie wymaga specjalnego szkolenia w kierunku stróżowania i obrony, gdyż ma to „we krwi”.

Szkolenie i wychowanie
Dog kanaryjski to pies inteligentny i podatny na szkolenie, wymaga jednak bardzo konsekwentnego prowadzenia. Bywa uparty i niechętnie podporządkowuje się poleceniom, jeśli wyczuje słabość w swoim przewodniku. Należy go starannie socjalizować i wychowywać. Dobrze wychowany canario jest doskonałym towarzyszem i obrońcą rodziny.

Dla kogo ta rasa
Pies tej rasy powinien trafiać wyłącznie w ręce doświadczonych i odpowiedzialnych osób, posiadających określone cechy osobowości – stanowczość, konsekwencję i cierpliwość. Może mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że na spacery canario powinien chodzić wyłącznie na smyczy.
Najlepiej jeśli dog kanaryjski mieszka w domu, w bliskim kontakcie z rodziną. Może jednak zamieszkać także w kojcu. W okresie od wiosny do jesieni wystarczy mu normalna buda, jednak w okresie zimowym, ze względu na brak podszerstka, należy zapewnić mu budę z grubymi ściankami, dobrą izolacją, ciepłą podściółką (dobre jest siano) i zamontować specjalną zasłonkę przy wejściu.

Wady
uparty i dominujący
ma tendencje do zachowań agresywnych
wymaga doświadczonego przewodnika
potrzebuje wczesnej socjalizacji i odpowiedniego szkolenia

Zalety
doskonały pies stróżujący i obronny
bardzo przywiązany do właściciela
opiekuńczy wobec dzieci
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Dog kanaryjski jest generalnie dosyć zdrową rasą. Podobnie jak inne duże psy jest narażony na dysplazję biodrową i łokciową, młodzieńcze zapalenie kości, OCD. Zdarzają się także problemy z rzepkami, zwykle występujące u ras miniaturowych. Typowy dla ras dużych jest także syndrom Wobblera. Ponadto zdarza się padaczka, entropium i niedoczynność tarczycy. Dogi kanaryjskie są także narażone na rozszerzenie i skręt żołądka.

Żywienie
Dog kanaryjski powinien otrzymywać dobrej jakości karmę dla psów ras dużych, dostosowaną do wieku i aktywności danego osobnika. Można go oczywiście żywić także odpowiednio skomponowanym pożywieniem przygotowywanym w domu albo BARF-em. Wówczas musimy pamiętać również o suplementach.

Pielęgnacja
Pielęgnacja psów tej rasy nie jest skomplikowana, wystarczy raz na jakiś czas wyszczotkować psa gumowym zgrzebłem lub rękawicą z wypustkami. Co jakiś czas kontrolujemy stan uszu, zębów i pazurów.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?