Curly coated retriever

Curly coated retriever

Curly coated retriever to duży retriever o charakterystycznej, krótkiej, lecz złożonej z loczków szacie, odpornej na niekorzystne warunki atmosferyczne. Inteligentny, śmiały, bystry, dość twardy psychicznie, żywy i energiczny. Nie jest pozbawiony agresji, dlatego sprawdza się w roli stróża.

Charakter
Oprócz charakterystycznej szaty od pozostałych odmian retrieverów odróżnia curly ich wyjątkowy charakter. W domu chętnie szukają kontaktu z człowiekiem, ale to wielcy indywidualiści. To psy spokojne, ale potrafią być uciążliwe, jeżeli nie mają wystarczająco dużo ruchu. Cechuje je elegancja, skoczność i zwinność. Bardzo lubią pływać. Są nieufne wobec obcych, ale łatwo się zaprzyjaźniają. Nie są agresywne w stosunku do ludzi, ale bywają zadziorne wobec innych psów.

Umiejętności
Curly coated retrievery były pierwotnie wykorzystywane jako psy myśliwskie do wyławiania ustrzelonego ptactwa górskiego oraz wodnego. Pełniły również funkcję psów stróżujących, pilnując obejścia i mienia przed złodziejami i kłusownikami.
W Australii farmerzy decydowali się na curly ze względu na jego wszechstronną użytkowość, wykorzystując je jako psy stróżujące, zaganiające bydło i polujące na kangury. W Skandynawii curly wykorzystywane są jako psy zaprzęgowe. W niektórych krajach szkoli się je na przewodników osób niewidomych.

Szkolenie i wychowanie
Choć są bardzo inteligentne i szybko się uczą, ze względu na swoją niezależność bywają niełatwe w szkoleniu. Curly bardzo długo dojrzewają. Fachowcy twierdzą, że do pracy nadają się dopiero po ukończeniu trzech lat, podczas gdy roczne labradory potrafią już dobrze aportować. Kiedy jednak curly osiągną dojrzałość, w polu są nieustępliwe i trudno je zniechęcić do pracy.

Dla kogo ta rasa
Curly coated retriever nadaje się dla osób, które mają duże doświadczenie z psami i mogą poświęcić dużo czasu na szkolenie i spacery. Opinie na temat tego, czy psy te nadają się do rodzin z małymi dziećmi, są podzielone. Na pewno kontakty dziecka z psem powinny przebiegać pod nadzorem dorosłych a dzieci powinny być uczone odpowiedniego zachowania względem psa.

Wady
uparty i niezależny
wolno dojrzewa
potrzebuje dużo ruchu i zajęcia, znudzony może być niszczycielem
wymaga starannej socjalizacji
bywa zadziorny wobec psów

Zalety
inteligentny
wesoły, może rozbawić największego ponuraka
doskonały pływak
świetny stróż

Zdrowie
Jako psy pracujące curly są zdrowe i odporne na warunki atmosferyczne. Jednak jak wszystkim dużym rasom grozi im dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, a ponadto skręt żołądka oraz wiele innych chorób genetycznych, w tym problemy z sercem, padaczka i różnego rodzaju nowotwory.
Curly są narażone także na PRA (postępujący zanik siatkówki). Niestety dotąd nie opracowano testu genetycznego na PRA dla tej rasy. W innych krajach wymagane są prześwietlenia stawów i badania oczu.

Żywienie
Curly nie są przesadnie wybredne, ale jako że rasa jest niezwykle aktywna, potrzebuje karmy wysokiej jakości. Psy tej rasy można żywić zarówno karmami gotowymi renomowanych firm, jak i odpowiednio zbilansowanym pokarmem przygotowywanym w domu.

Pielęgnacja
Curly linieją dwa razy do roku. Ich szata jest łatwa w pielęgnacji. Nie wymaga strzyżenia, a szczotkować wystarczy tylko w okresie linienia. Raz w tygodniu można ją lekko zmoczyć i wymasować palcami, utrwalając kształt kędziorków, a potem delikatnie przyklepać. Na stan szaty doskonale wpływa pływanie, natomiast słaba karma natychmiast odbija się na jej wyglądzie.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?