Clumber spaniel

Clumber spaniel

Niewysoki, ale dość ciężki i limfatyczny spaniel o lekko wydłużonej sylwetce. Znakomity tropiciel i dobry pies do towarzystwa. Nieagresywny, zrównoważony, o bardzo umiarkowanym temperamencie. Z natury przyjacielski i ufny, choć nie wylewny.

Charakter
Clumber spaniel jest psem o flegmatycznym usposobieniu, pełnym wewnętrznego spokoju i powagi. Ma mocne kości i grubą skórę, taki typ budowy określa się jako limfatyczny. Najbardziej charakterystyczna jest głowa clumbera, o mocno zaznaczonych łukach brwiowych i stopie (przełomie nosowo-czołowym) oraz dużych, mięsistych faflach.
Budowa ciała determinuje określony temperament. To oczywiste, że pies ten nie będzie wulkanem energii, ale nie należy też do typowych kanapowców. Pies tej rasy bez specjalnych problemów przystosuje się także do mniej aktywnego trybu życia – dużo czasu spędza wtedy na spaniu.
Do określenia charakteru clumbera chyba najbardziej pasuje słowo dobroduszny. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi i zwierząt. Bardzo przywiązany do rodziny, uczuciowy, doskonale nadaje się na towarzysza dla dzieci. Na ogół clumbery darzą przyjaźnią wszystkich ludzi, choć niektóre osobniki bywają nieufne w stosunku do obcych.

Umiejętności
Tak jak inne spaniele został wyhodowany przede wszystkim do polowania i do dziś przejawia dużą pasję łowiecką. Jego cechy – cierpliwość, wytrzymałość i wytrwałość w dążeniu do celu sprawiają, że świetnie się do takiej roli nadaje.
Mimo wrodzonego spokoju, clumber ma dużą potrzebę aktywności. Lubi długie spacery, połączone z buszowaniem w zaroślach. Chętnie pływa, aportując z wody i z lądu. Z racji ciężkiej budowy nie nadaje się raczej do sportów wymagających dużej szybkości i skoków, jak agility czy flyball.

Szkolenie i wychowanie
Trzymany w domu może być uparty, co oznacza kłopoty z wychowaniem. Pies ten źle reaguje na szkolenie siłowe. Nie należy od niego oczekiwać ślepego posłuszeństwa, ale raczej rozumnej współpracy z człowiekiem.

Dla kogo ta rasa
Clumbera można polecić jako miłego towarzysza rodziny dla osób średnio aktywnych i nie wymagających od psa bezwzględnego posłuszeństwa.

Wady
uparty
często obciążony dysplazją
mocno linieje
niektóre osobniki się ślinią

Zalety
spokojny i zrównoważony
miły towarzysz rodziny
łagodny wobec zwierząt

Zdrowie
Ciężka budowa ciała może powodować również wystąpienie chorób, np. dysplazji stawów biodrowych. Dlatego psa w młodym wieku nie można przeciążać wysiłkiem fizycznym; należy utrzymywać go w dobrej kondycji, co zapewnia szczególnie pływanie.
Długi kręgosłup sprawia, że u kilkuletnich psów mogą pojawić się problemy z dyskiem. Dość często zdarzają się także kłopoty z powiekami – entropium lub ektropium.

Żywienie
Clumbera można żywić zarówno dobrej jakości gotową karmą, jak i pożywieniem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Clumbery mocno linieją, a niektóre dodatkowo dość obficie się ślinią. Psa należy czesać raz w tygodniu, częściej w okresie linienia.

Ciekawostki o rasie
Przypuszcza się, że oprócz krwi spanieli i bassetów, clumber spaniel ma w sobie także krew bernardyna.

× W czym możemy pomóc ?