Cirneco dell’Etna

cirneco dell'Etna

Myśliwski pies pochodzący z Włoch. Najmniejsza rasa w typie pierwotnego charta ze wszystkich spotykanych w basenie Morza Śródziemnego. Szybki, obdarzony silnym instynktem łowieckim. Niezależny, w wychowaniu wymaga konsekwencji i delikatności.

Charakter
Cirneco przypomina z wyglądu miniaturowego psa faraona czy podenco z Ibizy. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż cały basen Morza Śródziemnego zamieszkują podobne w typie pierwotne charty o stojących uszach. Niewielkie rozmiary sycylijskich cirneco mogą być efektem adaptacji do trudnych warunków panujących na wyspie.
W cirneco drzemie wiele sprzeczności: jest spokojny i delikatny, bywa jednak uparty, niezależny i nieco nerwowy. Ma silny instynkt myśliwski, większość żywych stworzeń traktuje jako łup, ale potrafi żyć w zgodzie z kotami. Polując, kieruje się głównie wzrokiem, lecz – co odróżnia go od innych chartów – posługuje się także węchem.
Psy tej rasy są bardzo spostrzegawcze i często wykorzystują to dla własnych celów – nawet dorosłym zdarza się opróżnić niedomkniętą lodówkę…
Cirneco musi mieć możliwość regularnego wybiegania się – najlepiej na bezpiecznym, ogrodzonym terenie. Podczas spacerów nie należy go spuszczać ze smyczy tam, gdzie może złapać trop zwierzyny, bo trudno go będzie przywołać. Co gorsza, jeśli stanie się to np. w lesie, szanse na jego odnalezienie są niewielkie – może wcale nie szukać drogi do domu…
Cirneco jest przyjacielski, chętnie i często szuka kontaktu z człowiekiem, lubi się bawić. Nie powinien zostawać sam na dłużej niż 3-4 godziny – znudzony niszczy przedmioty znajdujące się w jego otoczeniu. Większość psów tej rasy i w domu, i na spacerze reaguje szczekaniem na każdy ekscytujący bodziec.
Ogromnie ważna jest socjalizacja w młodym wieku, gdyż cirneco są z natury nieufne wobec obcych ludzi, a nieprzyzwyczajone do dzieci unikają kontaktu z nimi. Raczej jednak zejdą im z drogi lub obszczekają, niż ugryzą. Pies mający od szczeniaka kontakt z dziećmi będzie je tolerował.
Wszystko, co nieznane, cirneco traktują z rezerwą. Szczególnie w stadzie przejawiają silny instynkt terytorialno-obronny w stosunku do obcych psów i ludzi.

Umiejętności
Jak każdy chart jest krótkodystansowcem i zadowoli się intensywnym, lecz niezbyt długo trwającym wysiłkiem. We Francji, Finlandii i Stanach Zjednoczonych cirneco biorą udział w coursingach, a we Włoszech – w próbach polowych i zawodach agility, w których świetnie się sprawdzają. W domu wybiegany przedstawiciel tej rasy głównie śpi.

Szkolenie i wychowanie
W wychowaniu cirneco wymagają żelaznej konsekwencji, a jednocześnie delikatnego podejścia i ogromnej cierpliwości. Raz źle potraktowany cirneco nie zapomni tego do końca życia – nie ma więc mowy o szkoleniu za pomocą bodźców negatywnych. Najlepiej ułożyć go pod okiem szkoleniowca znającego charci charakter.

Dla kogo ta rasa
Rasa ta nie nadaje się dla osób nerwowych i niecierpliwych ani poszukujących kanapowca. Można ją natomiast polecić ludziom aktywnym, lubiącym wyzwania i mającym ambicje szkoleniowe.

Wady
niezależny i samodzielny, można go puszczać luzem tylko na ogrodzonym terenie
obdarzony silnym instynktem łowieckim
wymaga sporo ruchu
potrzebuje starannej socjalizacji
zmarźluch

Zalety
wybiegany, w domu jest cichy i spokojny
miły towarzysz rodziny
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
To rasa generalnie zdrowa, sporadycznie zdarzają się alergie. Poza tym jako psy pozbawione podszerstka cirneco są zmarźluchami – nie lubią zimna i wilgoci.

Żywienie
Cirneco można karmić zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym samodzielnie w domu. Zimą powinny otrzymywać bardziej energetyczny pokarm, szczególnie, że nie mają grubego podszerstka, który chroniłby je przed mrozem.

Pielęgnacja
Pielęgnacja psa tej rasy jest bardzo prosta, wystarczy go od czasu do czasu przeszczotkować gumowym zgrzebłem. Dla nadania połysku można sierść przetrzeć irchową ściereczką. Duże, stojące uszy są dobrze wentylowane, lecz z drugiej strony mogą być słabo chronione przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego należy je co jakiś czas kontrolować.

Ciekawostki o rasie
Cirneco są jedną z ras, które potrafią się rumienić, kiedy są pobudzone – ich uszy i nos stają się intensywnie różowe (podobną właściwość ma pies faraona). Ponadto, ze względu na bardzo krótką sierść, opalają się lekko (na rudo) pod wpływem słońca.

× W czym możemy pomóc ?