Chiński grzywacz

Chiński Grzywacz

Dawniej czczone… lub jedzone, dziś zwane pieszczotliwie puszkami do pudru lub nagusami, chińskie grzywacze zyskują coraz większe grono miłośników. Chiński grzywacz to nieduży pies do towarzystwa występujący w dwóch odmianach: owłosionej oraz nagiej. Pies raczej lekkiej budowy, o prostym grzbiecie, elegancki w ruchu. Bardzo inteligentny i bystry, wrażliwy, źle znosi niedelikatne traktowanie. Wesoły i czujny. Niektórzy uważają, że powstał ze związku nagiego psa meksykańskiego (xoloitzpointli) z chihuahua.

Charakter
Pomimo ekscentrycznego wyglądu chiński grzywacz ma całkiem zwyczajny charakter i wiele zalet. Jest łagodny, zrównoważony, wesoły i zawsze chętny do zabawy. Wylewny w okazywaniu uczuć, opiekuna darzy ogromnym przywiązaniem. Pozbawiony towarzystwa człowieka będzie nieszczęśliwy. Doskonale czuje się wśród dzieci, zarówno małych, jak i starszych. Jest bardzo cierpliwy, chętnie wykonuje ich polecenia i jako jeden z niewielu psów uznaje ich autorytet.
Grzywacz jest nieufny wobec obcych. Traktuje ich z rezerwą i unika kontaktu, przez co ma opinię dumnego i wyniosłego. Właściciela potrafi owinąć sobie wokół palca, dlatego nie wolno ustępować mu we wszystkim. Jest dość podatny na wpływ otoczenia, np. w głośnym domu może stać się hałaśliwy.
Jeśli nie chcemy, żeby szczekał z byle powodu, nie należy pozwalać na takie zachowanie. Może mieszkać z innymi czworonogami, wyraźnie preferuje jednak własną rasę. Lubi spacery, ale nie wymaga wiele ruchu.

Szkolenie i wychowanie
Chińczyk jest inteligentny i można nauczyć go wielu sztuczek. Często sam inicjuje zabawy, co można wykorzystać podczas nauki. Trzeba jednak obchodzić się z nim bardzo delikatnie. Szczenięta powinny być socjalizowane i oswajane z nowymi sytuacjami.

Umiejętności
Pierwotnie chińskie grzywacze były przede wszystkim psami do towarzystwa. Używano ich jako żywych termoforów – ogrzewały łóżka i były pomocne przy leczeniu wielu dolegliwości, m.in. zmian reumatycznych.
Obecnie te niewielkie pieski są doskonałymi przyjaciółmi rodziny, z powodzeniem mogą też startować w zawodach agility.

Dla kogo ta rasa
Idealnym właścicielem dla grzywacza jest spokojny domator, wiodący ustabilizowane życie. Pies tej rasy świetnie nadaje się jednak i dla rodzin z dziećmi, i dla osób starszych.
Zarówno nagie, jak owłosione czworonogi mogą być trzymane przez alergików, ponieważ nie gubią sierści i nie powodują uczuleń.

Wady
wrażliwy
zimą doskwiera mu chłód, a latem – upał
nieufny wobec obcych

Zalety
nie wymaga dużo ruchu
nadaje się zarówno dla dzieci, jak i osób starszych
chętny do zabawy i nauki

Zdrowie
Grzywacz cieszy się dobrym zdrowiem. Zdarzają się alergie na czystą wełnę, dlatego ani psie legowiska, ani ubranka nie powinny jej zawierać.
Ponadto psy bezwłose są bardziej wrażliwe na chłód, a latem – na oparzenia słoneczne. Jeśli przebywają długo w pełnym słońcu, trzeba smarować im skórę kremami z filtrem UV.

Żywienie
Chińczyk lubi jeść i nie jest wybredny. Karma powinna być średniobiałkowa i dobrze zbilansowana. Zimą można nieco zwiększyć porcje.

Ciekawostki o rasie
Chińskie grzywacze są dość szczekliwymi psami. Niektórzy żartują, że to psy stróżujące, ponieważ tak gorliwie informują właściciela o wszystkim, co dzieje się w otoczeniu.

× W czym możemy pomóc ?