Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua bywa traktowana przez niektórych właścicieli jak zabawka. A to prawdziwy pies, chętny do nauki, co rzadko jest wykorzystywane. Ten najmniejszy pies świata występuje w dwóch odmianach: krótko- i długowłosej. Żywy, bystry, czuły wobec właścicieli.

Charakter
Chihuahua to duży pies w niewielkim opakowaniu. Nie jest zabawką i nie powinien być tak traktowany. To psiak wesoły i przyjacielski. Jest bardzo wrażliwy i mocno przywiązany do właściciela, którego nie odstępuje na krok. Chihuahua lubi być w centrum zainteresowania i przesiadywać na kolanach. Ignorowany przez dłuższy czas, upomina się o należną mu uwagę. Zwykle największym uczuciem darzy wybraną osobę, ale jest miły również dla pozostałych domowników.
Pies rasy chihuahua będzie dobrym przyjacielem dla starszych dzieci. Nie nadaje się natomiast dla dwu-, trzylatków, które niechcący mogą zrobić krzywdę delikatnemu pieskowi. Dobrze tolerują towarzystwo innych psów w domu, ale lepiej, żeby były one podobnej wielkości lub spokojnej i łagodnej rasy.
Chihuahua to zwierzak czujny i pewny siebie, dzielnie broni swojego terenu i jest gotów obszczekać każdego intruza. Ogromna odwaga u chihuahua bywa często sporym problemem, bo czworonogi tej rasy nie czują respektu przed znacznie większymi od siebie pobratymcami i są skłonne je zaatakować.
Przedstawiciel tej rasy jest bardzo aktywny i ruchliwy – wszędzie go pełno, zajrzy w każdą dziurę i spenetruje każdy kąt. Chihuahua nie wymaga długich spacerów, ale lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i należy mu to umożliwić.

Umiejętności
Chihuahua wyhodowano, aby uprzyjemniała czas właścicielowi. Nie oczekiwano od niej bezwzględnego posłuszeństwa i nie stawiano przed nią konkretnych zadań.
Obecnie to przede wszystkim pies do towarzystwa. Niektóre osobniki mogą z powodzeniem uprawiać sporty, np. obedience czy miniagility.

Szkolenie i wychowanie
Inteligencja, bystrość i ciekawość to niewątpliwie cechy chihuahua. Większość właścicieli nie szkoli swoich pupili, uważając, że tak małemu psu nie jest to potrzebne. A przedstawiciele tej rasy lubią się uczyć. W trakcie nauki nie wolno jednak krzyczeć ani traktować psa ostro – tylko łagodność i konsekwencja zapewnią sukces.
Szczenięta chihuahua są dość wymagające. Ważne jest ich prawidłowe wychowanie, które powinno się zacząć już u hodowcy, dlatego ryzykowne jest kupowanie psów z niesprawdzonego źródła. Maluch będzie też wymagał odpowiedniej socjalizacji. Nie należy chronić go przed całym światem, bo wyrośnie na psiaka zalęknionego.
Ważnym elementem wychowania szczeniaka jest nauka czystości. Malutka chihuahua ma niewielki pęcherz, dlatego nawet z dorosłym psem trzeba wychodzić częściej niż z jego większymi pobratymcami.

Dla kogo ta rasa
Chihuahua nadaje się dla każdego, kto chce mieć miłego, oddanego przyjaciela, którego można prawie wszędzie z sobą zabrać. Doskonale sprawdzi się zarówno w dużych rodzinach, jak i w domach osób starszych czy samotnych. Łatwo adaptuje się do każdych warunków i może mieszkać nawet w kawalerce.

Wady
bywa zadziorny wobec obcych psów
samce miewają skłonność do znaczenia pomieszczeń i przedmiotów
lubi szczekać

Zalety
bardzo przywiązany do właściciela
wesoły, łagodny i przyjacielski
aktywny i ruchliwy
dobry przyjaciel dla starszych dzieci
dogada się z innymi psami i zwierzętami domowymi
łatwy w pielęgnacji
nie jest kosztowny w utrzymaniu
długowieczny

Zdrowie
Chihuahua to pies zdrowy i długowieczny, ale trzeba przestrzegać profilaktyki zdrowotnej i dbać o jego prawidłową kondycję (dotyczy to zwłaszcza szczeniąt). Zwierzak tej rasy może mieć skłonności do hipoglikemii, czyli spadku poziomu glukozy we krwi, który prowadzi nawet do utraty przytomności.
Czasami zdarzają się ruchome rzepki i niezarośnięte ciemiączko (zwłaszcza u bardzo małych czworonogów). Niewielkie ciemiączko jest dopuszczalne jako typowa cecha rasy. Większe stanowi zagrożenie, ponieważ mózg nie jest wystarczająco chroniony przez kości czaszki i każdy uraz głowy u chihuahua może spowodować śmierć psa.
Niekiedy występują braki w uzębieniu, problemy ze zgryzem (dosyć długo nie można ocenić, czy będzie prawidłowy) i oczami – niewydolność kanalików łzowych i niedrożność przewodu nosowo-łzowego.
Chihuahua dobrze znosi wyższe temperatury, ale trzeba ją chronić przed przegrzaniem i silnym nasłonecznieniem. Nie przepada za zimnem i wilgocią – podczas dużych mrozów należy założyć jej ubranko (zwłaszcza odmianie krótkowłosej) i skrócić spacer.

Żywienie
Chihuahua je niewiele, ale wymaga dobrych jakościowo pokarmów. Najlepiej stosować gotowe karmy dla ras miniaturowych z wyższą zawartością białka i tłuszczu. Z uwagi na szybką przemianę materii i duże zapotrzebowanie na energię, produkty dla rosnących psów można podawać nieco dłużej niż zaleca producent. Psy rasy chihuahua można także karmić dietą domową, pamiętając o odpowiedniej suplementacji. W okresach linienia i w sezonie wystawowym można dodawać do jedzenia suplementy poprawiające stan sierści i pigmentację.
Pies tej rasy ma niewielki żołądek, dlatego powinien jeść 3-4 razy dziennie małe porcje – jednorazowa ilość pożywienia dla dorosłego osobnika to około jednej łyżki stołowej. Trzeba przestrzegać regularności i liczby posiłków, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do spadku poziomu glukozy we krwi.
Pamiętajmy również o stałym dostępie do wody, bo chihuahua dość szybko się odwadnia. Pies musi być umięśniony, ale nie otyły, dlatego ważne jest kontrolowanie wagi, najlepiej co dwa tygodnie.

Pielęgnacja
Chihuahua nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy tej rasy linieją sezonowo, zwykle wczesną wiosną. Chociaż sierści nie ma dużo, to trzeba ją systematycznie wyczesywać – w przeciwnym wypadku przyczepi się do dywanów i obić.
Odmianę krótkowłosą wystarczy wyczesać raz w tygodniu (w okresie linienia częściej) gumową rękawicą i gęstą, półmiękką szczotką z włosia.
Długowłosą chihuahua czeszemy raz na 2-3 dni, zwracając szczególną uwagę na sierść za uszami, na szyi i pod ogonem, ponieważ mogą się tam tworzyć kołtuny. Do pielęgnacji tej odmiany najlepiej posłuży rzadka szczotka z włosia i mały grzebień z obrotowymi zębami. Można też używać preparatów ułatwiających rozczesywanie.
Przedstawicieli tej rasy kąpiemy w miarę potrzeby (np. raz w miesiącu) w odżywczym szamponie, np. z dodatkiem olejku norkowego lub lanoliny. Można również zastosować kosmetyki pogłębiające kolor. Po kąpieli i długowłosego, i krótkowłosego psa tej rasy trzeba dokładnie wysuszyć suszarką. Systematycznie należy sprawdzać oczy (do usuwania ciemnych przebarwień w ich okolicy służą specjalne preparaty), uszy, gruczoły okołoodbytowe, obcinać pazury i usuwać kamień nazębny.

Akcesoria
Szczeniaka tej rasy wyprowadzamy w miękkiej obroży lub szelkach i na zwykłej smyczy. Do zajęcia chihuahua najlepsze będą maskotki z lateksu, naturalne wędzone gryzaki czy bawełniane sznurki. Należy unikać zabawek, które mają wystające, łatwe do odgryzienia części.
Do spania najlepiej nadają się niezbyt duże, miękkie legowiska. Jeśli chcemy zabierać naszego chihuahua na dłuższe wyjścia, warto przyzwyczaić go do materiałowej psiej torby.

Ciekawostki o rasie
Chihuahua to miasto w północnym Meksyku, w którym od 2006 r. organizuje się wystawy pomników piesków tej rasy. Kilkadziesiąt kolorowych postaci o dobrze znanych kształtach staje wtedy w centrum miasta i – jak się okazało – skutecznie przyciąga turystów (już w pierwszym roku było ich o 50 tys. więcej niż wcześniej). Podobno najczęściej przyjeżdżają je podziwiać miłośnicy rasy ze Stanów Zjednoczonych.
Danka Kordak to najmniejsza chihuahua odnotowana w „Księdze rekordów Guinnessa” – zaledwie 13,8 cm wzrostu!
Petco Chihuahua Races – organizowane co roku na terenie Stanów Zjednoczonych przez sieć marketów z produktami dla zwierząt Petco wyścigi chihuahua. Uczestniczy w nich kilka tysięcy psiaków. W eliminacjach startują po 10 w każdym wyścigu i muszą pokonać dystans 12 metrów. Zwycięzcy awansują do półfinału, a po pięciu najlepszych półfinalistów z każdego półfinału – do finału. Zwycięzca otrzymuje puchar i kartę na zakupy w Petco.
Teacups to określenie spotykane w zagranicznych ogłoszeniach o sprzedaży szczeniąt oznacza pieska mieszczącego się w filiżance do herbaty i jest skierowane do osób poszukujących jak najmniejszego zwierzaka. Warto jednak wiedzieć, że najmniejszy rzadko bywa najzdrowszy, bo nadmierna miniaturyzacja pociąga za sobą negatywne skutki zdrowotne. Dlatego bezpieczniej jest wybrać psa chihuahua o wielkości zgodnej z wzorcem rasy, niż szukać rekordzisty do „Księgi rekordów Guinnessa”…

× W czym możemy pomóc ?