Chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever

Chesapeake bay retriever to największy z retrieverów, dość mocnej budowy, bardzo sprawny fizycznie i wytrzymały. Wymaga sporo ruchu i zajęcia oraz dosyć doświadczonego przewodnika.

Charakter
Silny i energiczny chesapeake bay retriever to doskonały pomocnik myśliwego i towarzysz ludzi aktywnych. Nigdy nie był modny, dzięki czemu zachował instynkty psa pracującego, a jego hodowla znajduje się w rękach prawdziwych miłośników.

Umiejętności
Jako typowy retriever uwielbia aportowanie przedmiotów i pływanie. Świetny węch, wytrwałość, odporność i chęć do pracy czynią z niego doskonałego pomocnika myśliwego. Jego włos jest wodoodporny, dzięki czemu może pływać nawet w lodowatej wodzie.
Chesapeake bay retriever posiada silny popęd do pracy, jest bystry i inteligentny. Bardzo dobrze sprawdza się jako aporter zarówno na lądzie, jak i w wodzie. W stosunku do obcych jest zwykle przyjacielski, ale nie wylewny. Wykazuje też pewien instynkt obrończy, choć sprawdza się raczej jako stróż niż rzeczywisty obrońca. Niektóre chessie pracują jako przewodnicy niewidomych, także w Polsce.
Chesapeake bay retriever dobrze sprawdza się także w różnych dziedzinach sportu, np. w posłuszeństwie. Jego potrzeba aktywności sprawia, że może wykazywać tendencje niszczycielskie, jeżeli właściciel nie zapewni mu odpowiednio dużo zajęcia. Jednak wybiegany chessie jest w domu bardzo spokojny i niekłopotliwy.

Szkolenie i wychowanie
Choć generalnie jest podatny na szkolenie, często w opisach rasy zwraca się uwagę na jego upór. Chessie miewa własne poglądy na to, co i jak należy robić. Dlatego raczej nie poleca się go jako pierwszego psa dla początkującego właściciela.
Jednak doświadczenie wielu właścicieli nie wskazuje na jakieś specjalne problemy z ułożeniem psa tej rasy, wręcz przeciwnie. Wydaje się, że taka opinia pochodzi od zawodowych trenerów, którzy układają psy nie będące ich własnością. To może być głównym źródłem problemów.
W przeciwieństwie do labradora, chesapeake jest bowiem niezwykle lojalny wobec swojego właściciela i bardzo niechętnie wykonuje polecenia osób obcych. Potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu ze swoim ludzkim stadem i źle znosi długi pobyt w kojcu.

Dla kogo ta rasa
Rasę tę można polecić osobom aktywnym, które będą potrafiły zaspokoić potrzebę aktywności tego psa.

Wady
dosyć uparty
nieco trudniejszy w prowadzeniu niż golden czy labrador
wymaga dużo ruchu i zajęcia

Zalety
zdrowy i odporny
podatny na szkolenie
bardzo przywiązany do rodziny
można z nim uprawiać psie sporty
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
Rasa generalnie należy do zdrowych, ale zdarzają się następujące choroby uwarunkowane genetycznie: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, PRA (postępujący zanik siatkówki).

Żywienie
Chesapeake bay retriever nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Można go karmić zarówno pokarmem przygotowywanym samodzielnie, jak i gotowymi karmami.

Pielęgnacja
Chesapeake linieje umiarkowanie, a jego szata nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy ją wyszczotkować raz na jakiś czas.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?