Chart węgierski

Chart węgierski

Chart, który polując na otwartych przestrzeniach, posługuje się głównie wzrokiem, lecz równie dobrze potrafi posługiwać się węchem. Jest dobrym stróżem, co w przypadku charta jest pewnym ewenementem. Silnie przywiązuje się do właściciela.

Charakter
Chart węgierski wykazuje silniejszy instynkt stróżowania niż wielu innych pobratymców z grupy chartów (to łączy go z chartem polskim). To łagodny, czuły i oddany towarzysz rodziny. Z reguły nie ma problemu w kontaktach z dziećmi i zwierzętami mieszkającymi w tym samym domu, jeśli został do ich obecności przyzwyczajony za młodu.
Wobec obcych zachowuje naturalny dystans, ale nie powinien być lękliwy. Jak w wypadku wszystkich psów mających predyspozycje do nieufności, nie wolno zaniedbać socjalizacji szczenięcia.
Pies tej rasy łatwo przystosowuje się do różnych warunków i nawet w mieszkaniu może się czuć dobrze, jeśli ma zapewnioną solidną porcję ruchu. W domu dużo śpi i ceni sobie miękkie legowisko. Na podłodze kładzie się tylko podczas upałów. Nie jest jednak kanapowcem z charakteru i niewybiegany może stać się niszczycielem.

Umiejętności
W porównaniu np. z borzojem ma większy temperament. Długie spacery na smyczy, bieganie luzem (po bezpiecznym terenie) lub przy rowerze oraz wyścigi torowe i coursingi – to wszystko wpływa na dobre samopoczucie i kondycję agara.

Szkolenie i wychowanie
Chart węgierski jest inteligentny i szybko się uczy. Nie znaczy to jednak, że będzie ślepo posłuszny, bo miewa własne zdanie. Nie można też zapominać, że ma doskonale rozwinięty wzrok i instynkt pogoni. Jeśli zobaczy szybko poruszający się obiekt, zaczyna zachowywać się jak na polowaniu i mało co jest w stanie go powstrzymać.

Dla kogo ta rasa
Najlepszym właścicielem psa tej rasy będzie aktywna osoba rozumiejąca psychikę chartów.

Wady
ma silny instynkt łowiecki
wymaga starannej socjalizacji

Zalety
wybiegany w domu jest spokojny
przywiązany do rodziny
dobry stróż
inteligentny
łatwy w pielęgnacji
zdrowy i odporny

Zdrowie
Jeśli chodzi o zdrowie, chart węgierski jest bardzo odporny. Troskliwi hodowcy badają swoje psy pod kątem chorób oczu i serca. Sporadycznie zdarza się padaczka.

Żywienie
Chart węgierski nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia, ale należy pamiętać, że pies aktywnie startujący w wyścigach powinien otrzymywać bardziej energetyczny pokarm.

Pielęgnacja
Pielęgnacja tego krótkowłosego psa nie nastręcza trudności – wystarczy wyczesać go w okresie linienia.

Ciekawostki o rasie
Polowanie z chartami było do niedawna na Węgrzech zabronione (w Polsce nadal jest). Obecnie to możliwe, jeśli pies i właściciel zdadzą trudny egzamin w związku łowieckim.

× W czym możemy pomóc ?