Chart szkocki

Chart szkocki

Rosły chart, pokryty szarym, szorstkim, kosmatym włosem. Przyjemny, nieagresywny towarzysz o umiarkowanym temperamencie, mało dominujący. Chart szkocki jest inteligentny, lubi mieć jakieś zajęcie, inaczej może stać się destrukcyjny.

Charakter
Chart szkocki (oryginalna nazwa: deerhound) to pies o okazałym wyglądzie, silny i elegancki. Ma pogodną, wesołą naturę i miłe usposobienie. Jest pełen godności, nigdy nie zachowuje się podejrzliwie ani złośliwie.
Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Opiekuna obdarza dużym uczuciem, ale nie narzuca się swoją obecnością. To pies cierpliwy i tolerancyjny, potrafiący przystosować się do trybu życia każdej rodziny. Łatwo nawiązuje kontakty z otoczeniem, jest łagodny i przyjazny.
W domu zachowuje się spokojnie i najczęściej odpoczywa. Na spacerach daje o sobie znać jego charcia natura. Uwielbia gonitwy i zabawy z psami. Nie jest agresywny, dlatego dobrze układają się jego stosunki z innymi czworonogami. Lubi towarzystwo i doskonale czuje się, gdy nie jest jedynym pupilem w rodzinie.

Umiejętności
Deerhound jest typem sportowca, psem aktywnym, wymagającym dużej ilości ruchu. Doskonale radzi sobie na torze wyścigowym. Nie jest tak szybki jak greyhound, ale z powodzeniem startuje w pogoni za sztucznym zającem.
Inną konkurencją są tzw. coursingi, gdzie startuje losowo wybrana para psów. Odbywają się na otwartej przestrzeni, a wabik udaje ucieczkę prawdziwego zająca. Na trasie mogą znajdować się naturalne przeszkody, które psy muszą ominąć. Ocenia się szybkość, zaciętość pościgu, zręczność, wytrzymałość i współpracę z drugim psem.

Szkolenie i wychowanie
Deerhound jest posłuszny i dosyć łatwy do ułożenia. Chętnie się uczy i można go szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że jak wszystkie charty jest samodzielny i miewa własne zdanie. Nie oczekujmy błyskawicznych postępów. Będzie uczył się wolniej niż przedstawiciele powszechnie szkolonych ras. Nauka nie powinna sprawiać mu przykrości i nie może być wymuszona.
Jak każdy chart odznacza się tzw. życiową mądrością. Jest pojętny i inteligentny. Wykształcił zdolność podejmowania właściwych decyzji i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach.

Dla kogo ta rasa
Chart szkocki ze wszystkimi swoimi zaletami może być doskonałym psem rodzinnym. Sprawdza się zarówno w codziennym życiu, jak i w sportowej rywalizacji.

Wady
bywa niezależny i uparty
potrzebuje dużo ruchu
ma silny instynkt łowiecki
kosztowny w utrzymaniu

Zalety
przywiązany do właściciela
wybiegany, w domu jest spokojny i nie narzuca się
stosunkowo łatwy do ułożenia (jak na charta)

Zdrowie
Do spotykanych u rasy problemów zdrowotnych należą choroby serca, nowotwory oraz rozszerzenie i skręt żołądka. Deerhoundy dożywają około 10 lat.

Żywienie
Wybór odpowiedniej karmy zależy od indywidualnych potrzeb każdego zwierzęcia i upodobań właściciela. Pamiętajmy tylko, że podobnie jak psom wszystkich dużych ras, deerhoundom zagraża rozszerzenie lub skręt żołądka. Dzienna porcja pożywienia powinna być podzielona na co najmniej dwa posiłki, a miska ustawiona na podwyższeniu.

Pielęgnacja
Chart szkocki jest łatwy w utrzymaniu. Jego szorstki włos wystarczy wyczesać dwa razy w tygodniu. Przed wystawami wskazane jest lekkie trymowanie podkreślające sylwetkę psa. Jeżeli nie mamy doświadczenia, wykonajmy ten zabieg w specjalistycznym salonie.

Źródło: Psy.pl