Chart perski- saluki

Chart perski- saluki

Chart perski – saluki to piękny pies smukłej budowy ciała, pokryty gładkim, jedwabistym włosem tworzącym frędzle na uszach i tylnej stronie kończyn. Rzadziej krótkowłosy. W domu spokojny i cichy, na spacerach wymaga solidnego wybiegania się.

Charakter
Chart perski – saluki ma wśród psów taką pozycję, jaką wśród koni cieszą się czystej krwi araby. Według tradycji, czworonogów tych nie wolno kupować ani sprzedawać, można je tylko podarować.

Umiejętności
Saluki wyhodowano do ścigania zajęcy, lisów i gazeli. Jako typowe charty są szybkie, zwinne i mają doskonały wzrok. W przeciwieństwie do wielu innych chartów potrafią one nawet zaaportować zwierzynę swojemu panu.
Saluki jest dobrym stróżem (potrafi ostrzegać przed niebezpieczeństwem), ale nie nadaje się do obrony. Ma bardzo silny popęd pogoni za ruszającymi się obiektami, dlatego nie wolno spuszczać go ze smyczy w miejscu nieogrodzonym. Kiedy zobaczy uciekającą zdobycz, zapomina o właścicielu, głuchnie na wołanie. W biegu może osiągnąć prędkość 55 km na godzinę! Saluki są nie tylko sprinterami. Potrafią biec wiele kilometrów przy rowerze (oczywiście na smyczy!).

Szkolenie i wychowanie
Saluki to pies spokojny, wrażliwy, łagodny i nie narzucający się. Potrzebuje dużo kontaktu z człowiekiem. W jego szkoleniu trzeba wykazać się cierpliwością, konsekwencją i łagodnością. Nie będzie nigdy psem idealnie posłusznym (uwaga: może polować na małe zwierzątka domowe!).

Dla kogo ta rasa
Saluki zazwyczaj przywiązuje się do jednej, wybranej osoby. Jest dobrym towarzyszem osób starszych i dzieci, które uszanują jego niezależność.
W naszym klimacie psy tej rasy nie mogą mieszkać cały rok na zewnątrz. Na co dzień są spokojne, wystarczy im zapewnić możliwość wyładowania energii w szybkiej gonitwie, np. na coursingu lub w zabawie z innymi chartami na bezpiecznym terenie.

Wady
niezależny, niełatwo nauczyć go posłuszeństwa
ma silny instynkt łowiecki
zdystansowany, może sprawiać wrażenie niedostępnego

Zalety
wybiegany, w domu jest cichy i spokojny
bardzo czysty z natury
łatwy w pielęgnacji
zdrowy i odporny
łagodny wobec ludzi i psów

Zdrowie
Rasę tę cechuje żelazne zdrowie i odporność. Zdarza się jednak, że saluki cierpią na choroby oczu o podłożu genetycznym, miewają problemy z układem moczowym i nowotwory.

Żywienie
Saluki je mało, choć potrzebuje karmy najwyższej jakości. Jeśli pies bierze udział w wyścigach, to należy zwiększyć porcję mięsa i dodać odrobinę tłuszczu.

Pielęgnacja
Pielęgnacja tej rasy jest bardzo prosta. Linieją umiarkowanie, a ich sierść nie ma „psiego” zapachu.

Źródło: Psy.pl