Cane corso italiano

Cane Corso Italiano

Cane corso italiano to duży, dość masywny, ale nie ociężały molos o krótkiej, gęstej sierści. Bystry, o dobrze rozwiniętych popędach, nieufny wobec obcych, z predyspozycjami do obrony. Powinien znajdować się w rękach doświadczonych psiarzy. Chociaż to pies jednego pana, zachowuje się przyjaźnie wobec wszystkich domowników.

Charakter
Cane corso italiano to zrównoważone psy, które silnie przywiązują się do opiekunów. Wobec członków swojej rodziny są bardzo serdeczne i wylewne, jednak z reguły zachowują się spokojniej niż pozostałe molosy. Dobrze dogadują się z dziećmi, ale ze względu na duże gabaryty nie powinny zostawać z nimi bez nadzoru. Są wyjątkowo rodzinnymi psami, w domu uwielbiają leżeć na kanapie w towarzystwie swoich ludzi.
Psy rasy cane corso italiano nie są z natury agresywne i nie zaatakują bez powodu. Potrafią jednak bronić swojego terenu, na który nie wpuszczą żadnego intruza. Będą także bronić swojego opiekuna w sytuacji zagrożenia ze strony innej osoby. Dobrze rozwinięty zmysł obserwacji i nieufność w stosunku do obcych czynią z cane corso italiano niezawodnego stróża i obrońcę. Jednak w nieodpowiednich rękach psy te mogą stać się prawdziwie niebezpieczne.
Psy tej rasy bez większych problemów zaakceptują inne psy w swoim otoczeniu. Nie wykazują agresji wobec obcych czworonogów, jeśli nie zostaną przez nie sprowokowane. Jednak ze względu na wielkość cane corso italiano, warto dobierać im towarzyszy do zabaw o podobnej posturze.
Cane corso italiano to pies wytrzymały i lubiący współpracę ze swoim opiekunem. Chętnie wykonuje komendy, jeśli widzi w tym jakiś cel. Bardzo inteligentny, nadaje się do szkolenia i niektórych psich sportów, takich jak tropienie czy IPO. Nie jest jednak polecany do agility i innych sportów, które wymagają od psa szybkich reakcji na komendy.

Umiejętności
W dawnych czasach cane corso italiano używano jako psa pasterskiego i myśliwskiego – do polowania na borsuki i dziki. Z jego pomocy chętnie korzystali rzeźnicy i przewoźnicy bydła, gdyż potrafił unieruchomić nawet byka. Był stróżem wiejskich posiadłości i psem policyjnym (w 1750 roku uchwalono dekret zabraniający używania go do pościgów za zbiegłymi więźniami).

Szkolenie i wychowanie
Cane corso italiano to pies obdarzony dużą inteligencją, lubiący wyzwania i pracę z człowiekiem, ale jednocześnie uparty. Ze względu na swoje rozmiary powinien poznać podstawy posłuszeństwa. Jest pojętny i bez problemu przyswaja komendy, jednak szybkość wykonywania poleceń zależy od tego, czy cane corso italiano widzi ich celowość i czy właściciel jest stanowczy i konsekwentny w szkoleniu.
Przy szkoleniu cane corso italiano należy unikać kar fizycznych i krzyku. Nauka powinna opierać się na nagradzaniu i zabawie tak, by pies odczuwał przyjemność ze współpracy ze swoim opiekunem. Mimo dużych gabarytów, cane corso italiano powinno się szkolić bez kolczatki – nie jest ona także konieczna podczas codziennych spacerów!
Szczenięta cane corso italiano od pierwszych chwil w nowym domu powinny być konsekwentnie wychowywane i socjalizowane. Ze szczenięciem tej rasy warto udać się do psiego przedszkola prowadzonego przez polecanego behawiorystę i już od małego wplatać w wychowanie podstawowe komendy.
Szczeniąt tej rasy nie należy forsować fizycznie. Przez pierwszy rok życia cane corso italiano powinny unikać szaleńczych gonitw, chodzenia po schodach czy skakania przez przeszkody. Dopiero gdy ich mięśnie i stawy wystarczająco się rozwiną, można zwiększyć ich aktywność.

Dla kogo ta rasa
Właściciel cane corso italiano powinien mieć podstawową wiedzę na temat psiej psychiki i zasad szkolenia, a także ustabilizowaną sytuację życiową. Nie jest to rasa wskazana dla nowicjusza. Jeśli jednak tak się zdarzy, doradza się stały kontakt z hodowcą oraz dobre przedszkole dla szczeniąt. Cane corso italiano to pies dla osób konsekwentnych i nastawionych na wspólne aktywności z czworonogiem.

Wady
potrzebuje sporo aktywności i zaangażowania opiekuna
wymaga doświadczonego przewodnika – w nieodpowiednich rękach może stać się niebezpieczny
jest ciężki i silny
bywa uparty

Zalety
zrównoważony
zdrowy i odporny
niewybredny
łatwy w pielęgnacji
podatny na szkolenie

Zdrowie
Psy rasy cane corso italiano są stosunkowo zdrowe, jednak ze względu na ich masywną budowę mogą cierpieć na choroby układu ruchu. Do jednej z najczęstszych należy dysplazja stawów biodrowych, rzadziej łokciowych. W okresie wzrostu może dojść do młodzieńczego zapalenia kości objawiającego się kulawizną. Cane corso italiano mogą także cierpieć na alergie i drożdżakowe zapalenie kanałów słuchowych, a także niedoczynność tarczycy. Wśród psów tej rasy występuje również wywinięcie i zapalenie trzeciej powieki. Ze względu na duże rozmiary i budowę psów tej rasy, narażone są one także na skręt żołądka.

Żywienie
Cane corso italiano nie jest wybredny. Nie oznacza to jednak, że może dostawać mało wartościowe jedzenie. Utrzymanie go w odpowiedniej kondycji i prawidłowy rozwój mięśni wymagają podawania karmy wysokiej jakości. Mogą być to zarówno produkty gotowe, przeznaczone dla psów ras dużych lub olbrzymich, jak i naturalne – na przykład BARF. Jeśli zdecydujemy się na gotowanie psu posiłków, powinny być one uzupełnione o odpowiednie preparaty wapniowo-witaminowe. Dzienną porcję dla cane corso italiano trzeba podzielić co najmniej na dwa posiłki.
Rasa ta jest z założenia ciężka i masywna. Nie należy więc doprowadzać cane corso italiano do nadwagi i otyłości, zarówno w wieku szczenięcym, jak i na starość. Nadmiarowe kilogramy mogą dokonać prawdziwych zniszczeń w stawach tych psów!

Pielęgnacja
Cane corso italiano nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Krótki włos psa wystarczy szczotkować raz dziennie, najlepiej za pomocą gumowej szczotki. Na usuwanie martwego włosa warto poświęcić więcej czasu w okresie linienia – krótkie, twarde włoski są bardzo trudne do usunięcia z dywanów i ubrań.
Psy rasy cane corso italiano nie mają skłonności do zbierania brudu. Dlatego wystarczy kąpać je, kiedy naprawdę się w czymś ubrudzą. Do kąpieli należy używać szamponu i odżywki przeznaczonych do krótkiej sierści. Cane corso wymagają także częstych kontroli długości pazurów oraz sprawdzania stanu uszu i oczu.

Akcesoria
Psy rasy cane corso italiano potrzebują dużego posłania, na którym będą mogły wygodnie się rozłożyć. Na spacery należy wyprowadzać je w szerokiej obroży lub wytrzymałych szelkach. Smycz powinna być zwykła, nie automatyczna, o długości przynajmniej 3 metrów. Miski na wodę i jedzenie powinny być duże, dopasowane do gabarytów psa. Cane corso warto także nauczyć noszenia kagańca – najodpowiedniejszy będzie fizjologiczny. Psy rasy cane corso italiano mogą mieć problem z akceptowaniem gości, dlatego warto odpowiednio wcześnie wprowadzić im klatkę kennelową.

Ciekawostki o rasie
Cane corso italiano przez wieki był psem „od wszystkiego” – strzegł bydła na pastwiskach przed zakusami czworonożnych (wilki) i dwunożnych rozbójników. Pilnował gospodarstw przed rabusiami, pomagał w polowaniach na dzikie zwierzęta, walczył u boku żołnierzy na wojnie i chronił kupców podczas wypraw handlowych.

× W czym możemy pomóc ?