Canaan Dog

Canaan Dog

Powstała z psów-pariasów rasa szpicopodobnych, średniego wzrostu psów o gęstej, dwuwarstwowej sierści. Canaan dog wygląda tak, jak przed tysiącami lat jego przodkowie – psy pariasy z Bliskiego Wschodu. Dzika proweniencja nie przeszkadza mu jednak dobrze sprawdzać się w roli towarzysza. Wobec obcych nieufny, dosyć trudny w prowadzeniu, ale niezwykle wytrzymały fizycznie.

Charakter
Charakter i zachowanie canaan doga uwarunkowane są w dużym stopniu tym, że jest to pies pierwotny. Stąd jego wysoka inteligencja, samodzielność, niezależność, silne więzi stadne, terytorializm, nieufność wobec obcych, silna reakcja na podejrzane bodźce. Łatwo więc canaan doga nauczyć komend czy sztuczek, ale już z egzekwowaniem poleceń może być różnie. Zależy to od motywacji, bodźców rozpraszających czy zaufania do przewodnika.
Najlepiej ilustruje to humorystyczne porównanie Myrny Shiboleth: gdy zaprowadzisz na skraj przepaści owczarka niemieckiego i każesz mu skoczyć, on poliże cię po ręce i wykona polecenie; jeśli każesz to samo zrobić canaan dogowi, spojrzy na ciebie i stwierdzi: ty pierwszy!
Dla psa tej rasy niezwykle ważne są związki ze stadem – za jedną z najgorszych kar uznaje izolację od ludzkiej rodziny. Choć lubi przebywać z właścicielem, nie chodzi za nim krok w krok po całym domu – wystarczy mu świadomość, że jest on niedaleko, chyba że dzieje się coś ciekawego.
Te silne więzi sprawiają, że canaan dog gotów jest z poświęceniem bronić reszty członków stada czy też należącego do nich dobytku. Wobec dzieci z własnej ludzkiej rodziny, podobnie jak wobec małych zwierząt, z którymi się wychował, jest opiekuńczy. Natomiast na obce dzieci może reagować nieufnie, a nawet bronić przed nimi „własne” dziecko, jeśli nie zrozumie intencji zabawy.
Ta nieufność wobec obcych ludzi i zjawisk jest naturalną cechą canaan doga. Należy go więc starannie socjalizować. Czworonogi te szczekają lub warczą ostrzegawczo, kiedy zauważą coś niepokojącego, jednak większość z nich nie jest jazgotliwa. Jeżeli pies ufa swojemu przewodnikowi, nie ma problemu z akceptacją obcych ludzi spotykanych na neutralnym terenie, czy też gości wpuszczonych do domu. Może nawet pozwolić im się pogłaskać. Jednak te same osoby próbujące wejść na teren pod nieobecność właściciela spotkają się z agresywną reakcją.
Canaanowi trudno jest się pogodzić z obecnością obcych psów na własnym terytorium, ale i to ścierpi, jeśli taka jest wola właściciela. Na zewnątrz zwykle nie wykazuje agresji wobec pobratymców, choć jeżeli naruszą one jego osobistą przestrzeń (np. obskoczy go labrador), mogą się spotkać ze zdecydowaną reakcją. Trzeba też pamiętać, że canaan ma dosyć silny instynkt łowiecki wobec małych zwierząt. Jednak nauczony tego od początku może mieszkać z kotami i innymi małymi zwierzętami.
Zaletą canaan dogów jest to, że nie wymagają dużo ruchu. Zwykle zadowoli je dłuższy spacer bez smyczy, a nawet możliwość wybiegania się z innym czworonogiem na ogrodzonym terenie. Poza tym przez większość czasu śpią – chętnie na kanapie.

Umiejętności
Canaan dogi można układać w różnych kierunkach, na przykład w Stanach Zjednoczonych biorą udział w zawodach pasienia, agility, obedience i tropienia. Przede wszystkim są jednak psami rodzinnymi.

Szkolenie i wychowanie
Pies z Kanaan nie jest tak chętny do wykonywania poleceń jak border collie czy wspomniany onek. Zawsze najpierw przeanalizuje, czy mu się to opłaca. W dodatku jest wrażliwy i źle znosi twarde traktowanie, a nastroje właściciela wyczuwa jak sejsmograf.
Z drugiej strony nie ma problemu z zajęciami, które same w sobie są dla psa fajną zabawą, takimi jak agility czy pasienie. Ale już ćwiczenia z posłuszeństwa mogą go znudzić. Najlepsze dla tego psa są krótkie, ciekawe lekcje z licznymi nagrodami.
Choć nie jest ślepo posłuszny, w przeciwieństwie do wielu ras pierwotnych nie ma tendencji do oddalania się na duże odległości czy ucieczek. Bez problemu daje się nauczyć przychodzenia na zawołanie – choć nie zawsze zrobi to od razu.

Dla kogo ta rasa
Rasa nadaje się na psa rodzinnego dla osób, które z jednej strony będą konsekwentne, lecz z drugiej uszanują też pewną wrodzoną niezależność tego psa.

Wady
niezależny i dosyć uparty
szybko nudzi się monotonnymi ćwiczeniami
nieufny wobec obcych
ma silną reakcję obronną wobec podejrzanych bodźców
ma dość silny instynkt łowiecki wobec małych zwierząt

Zalety
bardzo przywiązany do rodziny
cierpliwy wobec dzieci z własnego stada
akceptuje zwierzęta domowe
spokojny w domu
nie wymaga dużo ruchu
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Jako psy pierwotne canaan dogi są niezwykle zwinne, sprawne i wytrzymałe. Cechują je czuły węch i słuch. Rzadko trapią je choroby.

Żywienie
Pies z Kanaan doskonale wykorzystuje pożywienie i nie jest wybredny. Można karmić go gotową karmą lub pokarmem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Pielęgnacja nie jest skomplikowana, wystarczy psa szczotkować gumowym zgrzebłem z wypustkami w okresie linienia.

Ciekawostki o rasie
Rasa jest dosyć popularna w Stanach Zjednoczonych, ale warto wiedzieć, że Amerykanie hodują nieco inny typ niż ten hodowany w Izraelu. W Ameryce dominuje tzw. typ collie o nieco lżejszych, wysmukłych głowach i większych uszach.