Bulterier

Bulterier

Bulterier to bardzo krzepki, niezbyt duży terier typu bull o charakterystycznej głowie. Nieustępliwy, odważny, wobec własnej rodziny czuły i pogodny. To pies dla konesera. Jego ułożenie wymaga cierpliwości i konsekwencji, za to efekt może pozytywnie zaskoczyć nawet osoby uprzedzone do tej rasy.

Charakter
Bulterier jest psem zrównoważonym, wesołym, o umiarkowanym temperamencie. Ponieważ został wyhodowany do walk psów, wobec ludzi zachowuje się przyjaźnie. Bez problemu zaakceptuje domowe stado, chociaż dwa samce tej rasy mogą się nie dogadać. Wobec obcych psów bulterier zachowuje się czasem agresywnie, niedelikatnie i natarczywie, szczególnie jeśli został źle wychowany lub nie miał z nimi prawidłowych kontaktów w szczenięctwie.
Pies rasy bulterier jest wierny i mocno przywiązany do właściciela. Członków rodziny traktuje równie serdecznie, choć tylko dla ukochanego pana zrobi wszystko. Wobec dzieci jest przyjacielski i tolerancyjny, ale mało uważny – mówi się, że przeszkodę raczej przepchnie, niż ominie – dlatego kontakty bulteriera z maluchami muszą się odbywać pod kontrolą.
Ze względu na ogromne przywiązanie do członków rodziny i skłonność do frustracji, bulterier może cierpieć na lęk separacyjny. Podczas nieobecności opiekunów ten silny, zawzięty psiak potrafi zrobić niezłą demolkę. Dlatego ważne, by już od szczeniaka przyzwyczajać go do samodzielnego zostawania w domu.
Szczenięta i młode psy są pełne energii, trzeba im więc zapewnić odpowiednio dużo ruchu i zajęć. Dorosły bulterier jest umiarkowanie aktywny, choć nie pogardzi oczywiście długim spacerem, na którym będzie mógł do upadłego aportować ulubioną piłkę – ale to on sam powinien regulować intensywność treningu. Psu tej rasy nie służy jednostajny bieg, np. przy rowerze, bardziej wskazany jest krótkotrwały wysiłek. Niektóre bulteriery chętnie taplają się w wodzie, choć ich specyficzna budowa nie zawsze pozwala im pływać.

Umiejętności
Dawniej bulteriery były używane do walk. Współczesny przedstawiciel rasy to przede wszystkim pies do towarzystwa, obrońca i stróż. Nadaje się też do uprawiania psich sportów, np. agility, flyballu, obedience, a nawet tańca z psem czy tropienia.
Chociaż bulterier jest mało szczekliwy i niezbyt czujny, sprawdza się w roli stróża – już sama jego obecność odstrasza intruzów. W obronie własności swojego opiekuna jest gotów walczyć na śmierć i życie.

Szkolenie i wychowanie
Bulterier to pies inteligentny, który szybko się uczy, o ile jest odpowiednio zmotywowany i ma na to ochotę. Potrafi być przy tym wyjątkowo uparty i niecierpliwy, przez co odpowiednie wyszkolenie go może sprawiać ogromne problemy. Nie warto jednak złościć się na nieposłusznego psa. Krzyk i kary fizyczne sprawią tylko, że bulterier jeszcze bardziej będzie nas unikał. Kluczem do owocnej współpracy jest znalezienie odpowiedniej motywacji – zabawy, przysmaków lub pochwał – za które psiak będzie skłonny słuchać naszych poleceń. Sesje szkoleniowe dla bulteriera powinny być krótkie i częste, dzięki czemu psiak nie zdąży się nimi znudzić ani zdekoncentrować.
Bulteriery bywają niedelikatne i natarczywe wobec innych czworonogów. Dlatego już od szczeniaka warto korzystać z psiego przedszkola, które nie tylko zaznajomi bulka z innymi psami, ale także nauczy spokoju w ich obecności.

Dla kogo ta rasa
Bulterier to pies dla osób, które poszukują energicznego i pozytywnego kompana, a nie ślepo posłusznego i podporządkowanego czworonoga. Opiekun bulteriera powinien cechować się silnym charakterem i być wyjątkowo konsekwentny, a jednocześnie czuły i pogodny. Pies tej rasy sprawdzi się w aktywnej rodzinie i w domu ze starszymi dziećmi. Nie powinien być jednak pierwszym psem – odpowiednie wychowanie uda się tylko doświadczonym psiarzom.

Wady
narażony na otyłość
bywa uparty i łatwo się frustruje
wymaga uważnej socjalizacji z innymi psami
może mieć lęk separacyjny

Zalety
mocno przywiązany do właściciela
łagodny wobec ludzi
dobry przyjaciel dla dziecka
skuteczny obrońca i stróż
może uprawiać psie sporty
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Bulterier jest bardzo odporny na ból i często nie sygnalizuje dolegliwości, dlatego właściciel powinien uważnie go obserwować, aby w porę zauważyć chorobę i urazy. Zdarzają się zwichnięcia rzepek kolanowych, kłopoty z oczami i skłonności do alergii skórnych, najczęściej spowodowanych ugryzieniami pcheł lub uczuleniem na niektóre składniki pokarmu.
W rasie bulterier sporadycznie występuje dysplazja stawów biodrowych. W starszym wieku może cierpieć na schorzenia nerek i serca. Psy o białej maści mogą być obciążone głuchotą.

Żywienie
Utrzymanie bulteriera jest dosyć kosztowne. Musi mieć wygląd atlety, dlatego potrzebuje odpowiedniego pożywienia. Bulteriera można karmić zarówno gotowymi karmami – suchymi lub mokrymi – jak i samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. W drugim wypadku należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Warto, by dieta dla psa tej rasy zawierała dużo białka wysokiej jakości, co pozwoli na odpowiedni rozwój masy mięśniowej.
Bulterier, ze względu na duży apetyt, narażony jest na otyłość. Dlatego trzeba ostrożnie dawkować posiłki, nie ulegać żebraniu przy stole ani nie dokarmiać resztkami z obiadu. Również przekąski i przysmaki podawane psu podczas treningu powinny być brane pod uwagę przy obliczaniu dziennej porcji jedzenia.

Pielęgnacja
Szata bulteriera jest łatwa w pielęgnacji – do wyczesywania sierści używamy gumowej szczotki lub rękawicy lekko zmoczonej wodą, która najlepiej zbiera martwy włos. Psa kąpiemy niezbyt często, ale w miarę potrzeby, w szamponie przeznaczonym dla psów o wrażliwej skórze.
Bulterierowi należy regularnie przycinać pazury, jeżeli pies sam ich nie ściera (można to zrobić samemu, u psiego fryzjera lub u weterynarza), a także kontrolować stan uszu i oczu.

Akcesoria
Legowisko dla bulteriera powinno być na tyle duże, by psiak mógł się na nim swobodnie wyciągnąć na boku. Psa tej rasy można także zaopatrzyć w klatkę kennelową. Należy jednak pamiętać, że zamknięty w niej zbyt długo bulterier w końcu sam się z niej uwolni. Kaganiec dla bulteriera powinien być wygodny – najlepiej sprawdzi się kaganiec fizjologiczny.
Bulteriera na spacery należy wyprowadzać w wygodnych, szerokich szelkach i na mocnej, tradycyjnej smyczy lub lince. Zabawki dla psa tej rasy powinny być solidne, zrobione z nietoksycznych materiałów i pozwalające psiakowi na bezpieczne szarpanie ich i żucie.

Ciekawostki o rasie
Bulterier ma w Polsce coraz więcej miłośników – rasa ta stała się bardzo popularna, żeby nie powiedzieć, że wręcz modna. Sympatycy rasy mówią o bulterierach bulki albo… świnki, bo trudno nie zauważyć, że kształt głowy tego psa przypomina łeb świni.

× W czym możemy pomóc ?