Broholmer

Broholmer
„Duński dog” to rasa zrekonstruowana przez jej miłośników ze Skandynawii. Wielki, dość masywny, ale nie ociężały pies o krótkiej sierści i dużej masywnej głowie. Zrównoważony, odważny, cierpliwy wobec dzieci. Te czujne psy nawet bez specjalnego szkolenia dobrze sprawdzą się w roli stróża.

Charakter
Z wyglądu broholmer przypomina typowego molosa. Od mastifa angielskiego jest jednak lżejszy. W Danii uznawany jest za narodowy skarb.

Umiejętności
W Danii broholmery szkoli się m.in. w kierunku obrony. Te czujne psy nawet bez specjalnego szkolenia dobrze sprawdzą się w roli stróża. W stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych broholmer jest opiekuńczy i cierpliwy. To pies rodzinny, nie nadaje się do trzymania na wybiegu czy w kojcu. Na co dzień potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest dość aktywny i wymaga sporo ruchu.

Szkolenie i wychowanie
Broholmer jest psem pojętnym i podatnym na szkolenie. Rasa została wyhodowana jako pies stróżujący, więc może wykazywać pewną niezależność. Najlepiej sprawdzają się w przypadku tego psa metody pozytywne w połączeniu z konsekwencją.

Dla kogo ta rasa
Nadaje się nawet dla początkującego właściciela. Miłośnicy rasy twierdzą, że kto raz miał broholmera, pozostanie wierny tej rasie. Przyczynia się do tego fakt, że klub rasy dopuszcza do hodowli tylko psy o dobrym charakterze.

Wady
kosztowny w utrzymaniu
ze względu na rozmiary niezbyt nadaje się do trzymania w mieszkaniu
nie nadaje się do życia w kojcu

Zalety
łatwy w układaniu
łagodny i zrównoważony
opiekuńczy wobec dzieci
nieskomplikowana pielęgnacja
zdrowy jak na rasę olbrzymią

Zdrowie
Jak to u dużych psów, w rasie zdarza się dysplazja bioder i łokci, jednak duński klub wymaga od właścicieli wykonywania prześwietleń, co skutecznie ogranicza występowanie tych chorób. Sporadycznie zdarzają się problemy skórne, ale psy na nie podatne są eliminowane z hodowli.

Żywienie
Jako rasa olbrzymia, szczególnie w okresie wzrostu broholmer potrzebuje zbilansowanej karmy dobrej jakości, zapewniającej wszystkie niezbędne składniki. Nawet u psów dorosłych dzienna dawka pokarmowa powinna być rozłożona na 2-3 mniejsze porcje ze względu na ryzyko rozszerzenia i skrętu żołądka.

Pielęgnacja
Rasa nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji – w okresie linienia najlepiej szczotkować psa codziennie i co jakiś czas kąpać. Ponadto należy kontrolować stan uszu.

Ciekawostki o rasie
Wielkim miłośnikiem psów tej rasy był król Fryderyk VII oraz księżna Danner.
Duński klub rasy prowadzi bardzo restrykcyjną politykę hodowlaną. Początkowo za granicę sprzedawano tylko samce. Suczka, która trafiła do Polski, była pierwszym sprzedanym legalnie za granicę szczeniakiem.

× W czym możemy pomóc ?