Braque d’Auvergne

braque d'Auvergne

Jedna z francuskich ras wyżłów. Wyżeł owerniacki jest doskonałym pomocnikiem myśliwego, ale także przemiłym psem do towarzystwa. Łagodny wobec ludzi i zwierząt, łatwy do ułożenia, czuły i wrażliwy, wymaga delikatnego podejścia.

Charakter
Wyżeł owerniacki to duży i silny pies, o krzepkiej budowie przystosowanej do górzystego terenu. Tak jak jego przodkowie – francuskie gończe – jest lekki i elegancki podczas pogoni. Choć mocny, nie powinien być ciężki. Jego charakterystyczna sylwetka wpisuje się w kwadrat, a nie prostokąt, jak u większości psów.

Umiejętności
To przede wszystkim pies myśliwski – ogromną większość owerniaków hoduje się pod tym kątem. Bardzo wytrzymały, może pracować cały dzień w trudnym terenie i różnych warunkach atmosferycznych. Wystawia przeważnie w pozycji stojącej, przy czym naturalna stójka pojawia się mniej więcej u półtorarocznego psa.
Podczas pracy nie lubi się oddalać od przewodnika. Okładając pole, cały czas stara się zachować kontakt wzrokowy z myśliwym. Potrafi pracować dolnym i górnym wiatrem, dlatego można go wykorzystywać wszechstronnie. Bardzo dobrze sprawdza się w pracy w wodzie. We Francji cieszy się opinią najlepszego psa do polowania na drobną zwierzynę.
Równocześnie jest to świetny pies do towarzystwa. Bez problemu przystosuje się do życia w mieście, jeśli tylko zapewni się mu dostateczną ilość ruchu. Przemiły, serdeczny i łagodny, ma zrównoważony charakter i tworzy głęboką więź z opiekunami. To doskonały towarzysz zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, wobec których jest bardzo wyrozumiały i cierpliwy. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi ani zwierząt.

Szkolenie i wychowanie
Jego inteligencja czyni pracę z nim nadzwyczaj przyjemną – szybko się uczy i łatwo go ułożyć. Należy jednak pamiętać, że jest dość wrażliwy i nie znosi brutalności. Układanie go powinno się opierać na rozwijaniu wrodzonych predyspozycji.

Dla kogo ta rasa
Nadaje się dla osób aktywnych, ponieważ jako pies myśliwski nie lubi nudy. Zdarzają się jednak także wyjątkowe pieszczochy, które ponad wszystko cenią sobie wygodną kanapę…

Wady
potrzebuje sporo ruchu
ma silny instynkt łowiecki
wrażliwy, wymaga delikatnego podejścia

Zalety
łagodny wobec ludzi i zwierząt
doskonały przyjaciel rodziny
łatwy do układania
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
Wyżeł ten nie jest obciążony chorobami genetycznymi. Dysplazja biodrowa zdarza się sporadycznie, ale troskliwi hodowcy na wszelki wypadek badają zwierzęta używane do rozrodu.

Żywienie
Owerniak nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia. Należy pamiętać, że pies aktywnie pracujący wymaga większej dawki energetycznej w pożywieniu.

Pielęgnacja
Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy jest nieskomplikowana, wystarczy go od czasu do czasu przeczesać szczotką dla psów krótkowłosych. Jak u wszystkich czworonogów o oklapniętych uszach ta część ciała wymaga uwagi ze względu na słabsze przewietrzanie.

Ciekawostki o rasie
Wyżeł owerniacki nazywany jest także „blue Auvergne”, choć w rzeczywistości nie jest wcale niebieski – takie wrażenie sprawia jednak przemieszanie włosów czarnych i białych u psów o ciemniejszej maści.