Bouvier des flandres

BOUVIER DES FLANDRES

Bouvier des Flandres
Bouvier des Flandres to duży, kosmaty pies o mocnym kośćcu, harmonijnie zbudowany i silny. Jest odważny i zrównoważony. To pies o nieskomplikowanej naturze, silnie przywiązujący się do opiekunów.

Charakter
Bouvier des Flandres to rasa stworzona pierwotnie do zaganiania owiec i stróżowana. Są to psy odważne, czujne i inteligentne. Do swojej rodziny przywiązują się wyjątkowo silnie, są wierne, lojalne i nie tolerują zbyt długiej rozłąki z opiekunem. Nie odnajdą się więc w kojcu – trzymane z dala od człowieka będą po prostu nieszczęśliwe. W stosunku do obcych osób bywają bardzo nieufne. Doskonale sprawdzają się w roli psa obronnego i stróżującego. Nie mają jednak skłonności do ujadania ani atakowania bez powodu.
Bouviery des Flandres to psy aktywne, potrzebujące ruchu i zajęcia. Nie znaczy to, że nie odnajdą się w mieszkaniu. Jednak w takim przypadku opiekun owczarka flandryjskiego będzie musiał zapewnić mu długie, aktywne spacery i odpowiednie zajęcie umysłowe. Bouvier des Flandres może być także doskonałym towarzyszem podczas wycieczek rowerowych. Brak odpowiedniej dawki aktywności może skutkować nudą – rozkopywaniem ogródka, niszczycielstwem i szczekaniem. Sfrustrowane bouviery des Flandres mogą także stać się reaktywne.
Psy rasy bouvier des Flandres wykazują stosunkowo dużą cierpliwość do dzieci i chętnie z nimi przebywają. Bardzo długo zachowują szczenięcy charakter i są chętne do zabawy, dlatego mogą być doskonałym towarzystwem dla starszych dzieci. Dorosłe psy mogą jednak stać się bardziej poważne i mniej skore do wygłupów.

Umiejętności
Bouvier des Flandres posiada niezwykły zapał do pracy, jest także bardzo wytrzymały. Wyhodowany został do zaganiania owiec i w tym zajęciu sprawdzi się doskonale. Wrodzona czujność, inteligencja i oddanie opiekunowi sprawiają, że psy rasy bouvier des Flandres są także wykorzystywane w służbach granicznych i policji.
Z owczarkiem flandryjskim z powodzeniem można trenować przeróżne psie sporty. Bouvier des Flandres dobrze się spisze w IPO (obronie sportowej). Silna więź z opiekunem może sprawić, że pies tej rasy chętnie będzie skakał przez przeszkody w agility i wykonywał komendy podczas treningu obedience. Rasa ta nadaje się także do tropienia użytkowego i noseworku.

Szkolenie i wychowanie
Stworzone do stróżowania psy rasy bouvier des Flandres są z reguły bardzo nieufne wobec obcych osób. Brak odpowiedniej socjalizacji, spacerów poza posesję i zapoznawania z wieloma osobami może sprawić, że bouvier des Flandres stanie się agresywny, co przy jego dużych gabarytach i sporej sile może być niebezpieczne i uciążliwe dla opiekunów. Szczeniaki pozbawione częstych kontaktów z ludźmi wyrastają często na agresywne, samodzielne psy, nad którymi trudno zapanować.
Silne i niezależne psy rasy bouvier des Flandres potrzebują szkolenia z posłuszeństwa – najlepiej zacząć je już w psim przedszkolu. Owczarki flandryjskie łatwo jednak poddają się szkoleniu, jeśli są odpowiednio zmotywowane i nawiążą silną relację ze swoim opiekunem. W przypadku tej rasy niezwykle ważna jest też konsekwencja, asertywność, cierpliwość i trzymanie się zasad wyznaczonych już od pierwszych dni szczeniaka nowym domu.
Bouvier des Flandres nie powinien być szkolony za pomocą metod awersyjnych – może zacząć bronić się przed przemocą i złym traktowaniem, a także odmawiać dalszej współpracy. Najlepsze efekty przynoszą metody pozytywne, polegające na nagradzaniu psa za dobrze wykonane polecenia.

Dla kogo ta rasa
Bouvier des Flandres to pies, który potrzebuje aktywnego, doświadczonego opiekuna i towarzystwa rodziny. Najodpowiedniejszy będzie dla niego dom z dużym ogrodem, ale poradzi sobie także w większym mieszkaniu, o ile będzie miał zapewnione długie spacery. Nie odnajdzie się przy zapracowanej osobie lub kimś, kto lubi spędzać wolny czas w domu. Nie jest polecany na pierwszego psa.

Wady
bardzo silny
przynosi do domu sporo brudu na sierści
wymaga odpowiedniej socjalizacji, by nie stał się agresywny
bardzo aktywny, wymaga długich spacerów i zajęcia
uciążliwy w pielęgnacji

Zalety
odpowiedni do domu z dziećmi
nie ma skłonności do ujadania
bardzo przywiązany do rodziny
podatny na szkolenie

Zdrowie
Bouvier des Flandres to rasa stosunkowo odporna na choroby. Jak u większości dużych ras, zdarzyć się może dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Owczarki flandryjskie mogą także cierpieć na choroby oczu – jaskrę czy zapalenie rogówki.
W rasie bouvier des Flandres zdarzają się przypadki porażenia krtani – choroby genetycznej, objawiającej się zachrypnięciem i dusznościami – a także podzastawkowego zwężenia aorty. Owczarki te mogą także cierpieć na niedoczynność tarczycy. Duże gabaryty bouviera des Flandres sprawiają, że rasa ta podatna jest na skręt żołądka.

Żywienie
Ze względu na ryzyko skrętu żołądka, dzienna porcja karmy dla psa rasy bouvier des Flandres powinna być podzielona na dwa posiłki. Owczarki flandryjskie mogą być karmione suchą karmą dla ras olbrzymich, puszkami lub dietą domową. W przypadku samodzielnie przygotowywanej diety nie należy zapominać o odpowiedniej suplementacji.
Obdarzony bujną brodą bouvier des Flandres często robi niemały bałagan podczas jedzenia, a umorusany pysk lubi wycierać o meble lub kolana opiekuna. Dlatego po każdym posiłku należy oczyścić zabrudzone i posklejane włosy na jego pysku.

Pielęgnacja
Sierść u psa tej rasy jest niezwykle gęsta i doskonale chroni go przed warunkami atmosferycznymi. Sprawia jednak, że bouvier des Flandres wymaga bardzo czasochłonnej pielęgnacji. Wprawdzie nie gubi zbyt dużo sierści, jednak przynosi na niej do domu ogromne ilości piachu, błota i liści. Dlatego po każdym spacerze warto wyczesać brud lub nawet spłukać go z sierści wodą. Szata tego owczarka ma skłonność do filcowania się, wymaga więc dokładnego rozczesania przynajmniej raz w tygodniu twardą, włosianą, ale niezbyt gęstą szczotką. Do rozdzielania tworzących się filców przyda się obrotowe zgrzebło.
Bouvier des Flandres nie wymaga zbyt częstych kąpieli, zazwyczaj wystarcza spłukanie z jego sierści błota i brudu. Raz na dwa miesiące warto jednak wykąpać psa w szamponie przeznaczonym dla psów. Po spłukaniu szamponu należy także użyć odżywki – pomoże to w rozczesywaniu splątanej sierści. Mokrego psa dobrze jest dokładnie wysuszyć ręcznikami. Jeśli pominiemy tę czynność, bouvier des Flandres może nabawić się odparzeń i hot-spotów od nadmiaru wilgoci.
Na uwagę opiekuna zasługują także oczy, uszy i pazury psa. Bouvier des Flandres wymaga też szczotkowania zębów i częstego sprawdzania stanu gruczołów okołoodbytowych. Wskazane jest także regularne strzyżenie – w szczególności brwi i brody.

Akcesoria
Bouvier des Flandres powinien być wyprowadzany na spacery w wygodnych, dobrze dopasowanych szelkach typu guard lub na szerokiej obroży. Smycz dla tego psa powinna być wytrzymała i zaopatrzona w mocny karabińczyk. Dla psa rasy bouvier des Flandres najodpowiedniejszy będzie metalowy kaganiec fizjologiczny, dzięki któremu pies będzie mógł swobodnie dyszeć i pić wodę.
Owczarek flandryjski potrzebuje dużego, wygodnego legowiska dostosowanego do jego gabarytów. Zabawki przeznaczone dla psa rasy bouvier des Flandres powinny być na tle duże, by nie zostały łatwo połknięte przez czworonoga. Sprawdzą się tu przede wszystkim gumowe gryzaki, większe piłki i zabawki typu kong.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?