Border terrier

Border terrier

Border terrier to niewielki, o sylwetce wpisanej w kwadrat, szorstkowłosy piesek o charakterystycznej, szerokiej głowie zwanej „głową wydry”. Ruchliwy, z dużym popędem łowieckim, jest jednocześnie doskonałym towarzyszem człowieka, wesołym, skłonnym do zabawy.

Charakter
Border terrier może wydawać się mało efektowny, ale podoba się właśnie ze względu na swój naturalny wygląd. Mimo, że „zwyczajny”, border ma jednak swoje charakterystyczne cechy.
Nie sposób pomylić go z jakąkolwiek inną rasą. Największym wyróżnikiem jest głowa z krótkimi, sterczącymi włosami, przypominająca kształtem głowę wydry. Naturalnego wyglądu dopełnia ogon, którego u rasy tej nigdy się nie przycina.
Border terrier jest wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, wytrwały i aktywny. Ponieważ został wyhodowany do pracy w grupie, nie jest agresywny ani zadziorny w stosunku do innych psów. Tym różni się od niektórych terierów pracujących kiedyś pojedynczo.
Nie można jednak zapominać, że jest terierem i choć zwykle nie zaczepia jako pierwszy, nie da sobie jednak w kaszę dmuchać. Dlatego nie poleca się raczej trzymania w domu dwóch samców tej rasy.
Border jest energiczny, bardzo lubi ruch. Jeśli jednak będzie miał możliwość wybiegania się przystosuje się nawet do życia w bloku. Świetną zabawą dla bordera jest gonienie za piłeczką a także szukanie ukrytej zabawki czy smakołyków. Ich zaletą jest to, że nie są szczekliwe, choć sygnalizują obecność obcych.

Umiejętności
Border terriery są doskonałymi sportowcami. Bardzo dobrze sprawdzają się w agility i flyballu, mogą także brać udział w konkursach norowców i coursingach.

Szkolenie i wychowanie
W stosunku do ludzi border terrier jest łagodny i uczuciowy. Potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest bystry, dobrze się uczy i chętnie współpracuje z człowiekiem, choć bywa uparty. W przeciwieństwie do innych terierów nie sprawia kłopotów w szkoleniu.

Dla kogo ta rasa
Nadaje się na pierwszego psa dla początkującego właściciela pod warunkiem, że człowiek ten zrozumie pewne cechy psychiki teriera. Border terriery bardzo dobrze dogadują się ze starszymi dziećmi, które wiedzą jak postępować z psami.

Wady
bywa uparty
może wdawać się w konflikty z innymi psami
wymaga ruchu i jakiegoś zajęcia
ma silny instynkt łowiecki

Zalety
mniej zadziorny wobec psów niż inne terriery
podatny na szkolenie
można z nim uprawiać psie sporty
dobry pomocnik myśliwego
zdrowy i odporny

Zdrowie
Border terrier jest zdrowy i odporny. Rzadko trapią go choroby o podłożu genetycznym. Sporadycznie zdarza się zwichnięcie rzepek kolanowych.

Żywienie
Border terrier nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia. Ponieważ psy te mają zwykle bardzo dobry apetyt, trzeba uważać żeby się nie zatuczyły.

Pielęgnacja
Szata tego teriera nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, jedynie ręcznego trymowania dwa-trzy razy w roku. Border terrier linieje umiarkowanie, a ilość wypadającego włosa można ograniczyć właśnie przez trymowanie.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?