Boerboel

Boerboel

Pies pracujący na farmach Afrykanerów – południowoafrykańskich osadników pochodzenia holenderskiego. Krzepki, masywny, krótkowłosy. Doskonały stróż i dobry obrońca, a także pies o znakomitych predyspozycjach łowieckich. Wytrzymały, odporny, samodzielny.

Charakter
Największą zaletą boerboela jest jego zrównoważony charakter. To pies silny i opanowany, który mocno przywiązuje się do właściciela. Nie zawaha się stanąć w jego obronie, nawet gdyby miał przypłacić to życiem. Inteligentny, posłuszny, o dobrze rozwiniętym instynkcie obronnym, potrafi sam podejmować decyzje.
Pochodzący z dobrej hodowli i prawidłowo socjalizowany boerboel nie powinien być agresywny bez powodu.
W stosunku do dzieci i całej ludzkiej rodziny jest łagodny, cierpliwy, czuły i opiekuńczy. Ten wielki pieszczoch uwielbia spędzać czas na zabawie. Często szuka kontaktu z właścicielem. Szybko się uczy i chętnie wykonuje polecenia, jeśli tylko opiekun ustalił z nim właściwe stosunki.
W domu raczej spokojny, nie przejawia chęci demolowania mieszkania. Ze względu na skłonność do obrony terytorium najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Musi jednak równocześnie mieć bliski kontakt z rodziną.
Z innymi zwierzętami w domu przedstawiciel tej rasy zwykle żyje w przyjaźni. Oczywiście może się zdarzyć, że dwa samce nie będą się akceptować, zwłaszcza w obecności suki w cieczce.

Umiejętności
Jako urodzony stróż jest czujny, ale nie hałaśliwy. Zaniepokojony potrafi wydać z siebie dźwięk podobny do ryku lwa. Szczeka mało – zazwyczaj tylko wtedy, gdy ostrzega przed pojawieniem się intruza.
Kiedy obcy chce wtargnąć na jego teren, boerboel da znak, że dzieje się coś złego, i błyskawicznie podejmie próbę obrony posiadłości. Jednak na komendę właściciela zaprzestanie ataku, a nawet grzecznie przywita gości.

Szkolenie i wychowanie
Jeśli właściciel ustalił prawidłowe stosunki z psem, boerboel chętnie się uczy i wykonuje polecenia, jednak potrafi podejmować też samodzielne decyzje.

Dla kogo ta rasa
Pomimo wielu zalet boerboel nie jest psem dla każdego. Jego właściciel powinien mieć doświadczenie w wychowywaniu psów, być stanowczy i konsekwentny, ale równocześnie otaczać zwierzę miłością i poświęcać mu dużo czasu. Bez kontaktu z człowiekiem boerboel będzie nieszczęśliwy.
To pies wyłącznie dla ludzi odpowiedzialnych i aktywnych.

Wady
bywa dominujący
może być agresywny
kosztowny w utrzymaniu

Zalety
zrównoważony
odważny
bardzo oddany rodzinie
opiekuńczy wobec słabszych członków stada
doskonały stróż
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Rasa była poddana naturalnej selekcji w trudnych afrykańskich warunkach – dlatego boerboele są odporne i zdrowe. Niemniej, jak u innych dużych ras, zdarza się czasem dysplazja biodrowa i łokciowa. Bywają też problemy z powiekami. Specyficzne schorzenie spotykane u tej rasy to wypadnięcie pochwy.

Żywienie
Jak każdy duży pies boerboel powinien dostawać w okresie wzrostu karmę bardzo dobrej jakości, generalnie jednak nie jest wybredny.

Pielęgnacja
Pielęgnacja boerboela jest nieskomplikowana, wystarczy go od czasu do czasu szczotkować, gdy linieje.
Wielu przedstawicieli rasy ma nadal obcinane ogony, warto jednak wiedzieć, że w RPA, tak jak w Polsce, jest to już zabronione.

Ciekawostki o rasie
W 2016 roku suczka rasy boerboel wydała na świat 19 szczeniąt. Badania USG zwiastowały poród „tylko” 15 maluchów. Niestety jeden maluch nie przeżył porodu.
Był to pierwszy miot czteroletniej Bailey. Chociaż nie pobiła światowego rekordu, który został ustanowiony, gdy inna psia mama urodziła 24 młode, jej wynik jest i tak nadzwyczaj imponujący.

× W czym możemy pomóc ?