Bichon frise

Bichon Frise

Mały pies do towarzystwa, wesoły, zrównoważony, o umiarkowanym temperamencie. Jego piękna, długa, kręcona biała sierść przypominająca watę cukrową wymaga starannej pielęgnacji. Bichon frise obdarzał swą przyjaźnią prostych ludzi i koronowane głowy – bo bycie towarzyszem to jego powołanie od setek lat. Potrafi jednak nie tylko siedzieć na kanapie – chętnie pójdzie na spacer, pobawi piłeczką lub pouczy sztuczek.

Charakter
Bichon frise to piesek niezwykle czuły. Zawsze chce być blisko człowieka, uwielbia się przytulać i być w centrum zainteresowania. Żywiołowy, energiczny i pogodny psiak bardzo źle znosi samotność. Pozostawiony sam w domu, bichon frise kładzie się często na pozostawionych przez właścicieli ubraniach, aby poczuć ich zapach. Nie ma jednak skłonności do niszczenia lub wycia.
Niezwykle łagodny bichon frise bez problemu odnajdzie się w dużej rodzinie. Mogą stać się doskonałymi towarzyszami dzieci, które będą chciały uczyć tego inteligentnego psiaka komend i sztuczek. Trzeba jednak nauczyć dzieci wyczucia i ostrożności – bichon frise to bardzo kruchy i delikatny pies. Ten towarzyski psiak jest także przyjaźnie nastawiony do gości i z nieukrywanym entuzjazmem będzie się bawił z każdą przyjacielską osobą. Pokojowe nastawienie bichon frise sprawia, że może on mieszkać z innymi domowymi czworonogami. Trzeba jednak uważać, by pozostałe zwierzęta nie zrobiły mu krzywdy.
Niewielkie rozmiary bichon frise czynią z niego doskonałego psa do mieszkania nawet w centrum miasta. Psiak tej rasy nie może za to mieszać na podwórku – jego delikatna sierść nie ochroni go ani przed chłodem, ani upałem. Pozbawiony instynktu łowieckiego i terytorialnego bichon frise nie ma skłonności do ucieczek i nie szczeka słysząc ruch pod drzwiami mieszkania. Ich ciekawska i towarzyska natura sprawia jednak, że podczas spaceru mogą wpakować się w kłopoty. Dlatego bichon frise powinny być wyprowadzane na smyczy.

Umiejętności
Od tysięcy lat hodowany był jako pies do towarzystwa. Brak instynktu łowieckiego i terytorialnego pozwala mu na przywiązanie się do opiekuna i przyjazne kontakty z obcymi ludźmi. Inteligencja bichon frise sprawia, że psiaki tej rasy szybko uczą się sztuczek i mogą brać udział w zawodach rally-o czy agility.

Szkolenie i wychowanie
Bichon frise jest inteligentny i chętnie się uczy. Bywa także uparty i potrafi konsekwentnie dążyć do postawienia na swoim. Psiaka tej rasy nie należy jednak wychowywać krzykiem i nadmiernie musztrować. Jego delikatna natura może sprawić, że traktowany w ten sposób zwierzak zamknie się w sobie i stanie lękliwy. Łakomstwo psa rasy bichon frise sprawia, że chętnie uczy się za drobne przysmaki.
Jak w przypadku każdego psa, odpowiednia socjalizacja to klucz do wychowania bichon frise na odważnego i przyjaznego psiaka. Szczeniak tej rasy powinien już od małego poznawać nowe osoby i inne czworonogi, a także przyzwyczajać się do zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla kogo ta rasa
Bichon frise łatwo się przystosowuje do różnych warunków. Będzie świetnym towarzyszem zarówno dla domatora, jak i osoby lubiącej długie spacery. Z natury wesoły, bardzo lubi się bawić – jest wiec doskonałym kompanem starszych dzieci. Niewielkie wymagania i łagodny charakter czynią z bichon frise także doskonałego psiaka dla niedoświadczonych ludzi i starszych osób.

Wady
bywa męczący
może być humorzasty
łatwo się brudzi
wymaga regularnej pielęgnacji

Zalety
pełen energii
wesoły
czuły
chętny do towarzyszenia w różnych aktywnościach
nie linieje
długowieczny

Zdrowie
Bichon frise to rasa, która nie jest obciążona chorobami genetycznymi i jest wyjątkowo długowieczna. Niektóre bichon frise mogą dożywać nawet 20 lat. Niestety niewielkie rozmiary i delikatna sierść sprawiają, że psiaki tej rasy są podatne na przeziębienia. Dlatego zimą i podczas deszczu warto zakładać im ubranka, a po spacerze dokładnie wycierać.
Problemem zdrowotnym u bichon frise bywają także stale łzawiące oczy, a brzydkie żółte ślady po spływających łzach trzeba usuwać specjalnymi płynami. Nagminne jest w tej rasie przytkanie kanalików łzowych. Z innych problemów zdarzają się także alergie i problemy trawienne wynikające z dużej wrażliwości przewodu pokarmowego.

Żywienie
Psiaka rasy bichon frise można karmić zarówno karmami gotowymi (suchymi lub mokrymi), jak i dobrze zbilansowaną dietą domową czy BARFem. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowywanie psiakowi posiłków, musimy pamiętać o odpowiedniej suplementacji.
Bichon frise miewa skłonności do tycia. Dlatego każdy posiłek przed podaniem powinien być zważony, a smaczki podczas szkolenia podawane bardzo oszczędnie. Uroczy bichon frise może próbować żebrać przy stole – nie wolno mu na to pozwalać!

Pielęgnacja
Bichon frise prawie nie linieje. Nie znaczy to jednak, że nie uczula – delikatny włos może powodować alergię u osób uczulonych na psią sierść.
U rasy tej włos rośnie cały czas. Dlatego bichon frise wymaga systematycznego strzyżenia lub regularnych wizyt w salonie groomerskim – przynajmniej raz na 2 miesiące. Biały, łatwo brudzący się psiak będzie także wymagać częstego szczotkowania w celu usunięcia wplątanych w sierść liści i zanieczyszczeń oraz kąpieli.
Bichon frise wymaga także regularnej kontroli stanu oczu i ich higieny. Na uwagę zasługują również uszy i pazury. Psiaka od szczeniaka powinniśmy także przyzwyczajać do mycia zębów, co zapobiegnie odkładaniu się kamienia.

Akcesoria
Delikatny bichon frise powinien być wyprowadzany w dobrze dobranych szelkach typu guard i na lekkiej, tradycyjnej smyczy. Psiaka tej rasy można także nauczyć podróżowania w psiej torbie, dzięki czemu bez problemu zabierzemy go ze sobą w przeróżne miejsca. Opiekun psa powinien także zaopatrzyć się w ceramiczne miski, które nie będą wywoływać alergii i zestaw akcesoriów do pielęgnacji sierści.

Ciekawostki o rasie
W Polsce próbowano wprowadzić spolszczoną nazwę biszon kędzierzawy, jednak się ona nie przyjęła. Inna nazwa rasy to bichon z Teneryfy.