Bedlington terrier

Bedlington terrier

Bedlington terrier to średniej wielkości pies o charakterystycznym wyglądzie: gęstym, podobnym do przędzy, miękkim włosie, dość lekkiej, zgrabnej budowy ciała, którą zawdzięcza dolewce krwi whippeta. Wbrew wyglądowi „miłej owieczki” potrafi być niezależny i uparty.

Charakter
Oddany całej rodzinie bedlington terrier szczególnie mocno przywiązuje się do wybranej osoby. Lubi dzieci. Ten łagodny na co dzień pies może zareagować gwałtownie na widok uciekającej zdobyczy albo na prowokację ze strony innego psa – wtedy w owieczce budzi się wilk. Jednak dobrze wychowany bedlington zwykle nie prowokuje bójek.
Powinno się go socjalizować z innymi psami już od młodego wieku. Mimo silnego instynktu łowieckiego bez problemów dogaduje się z domowymi kotami. Dobrze układają się także jego stosunki ze znajomymi psami, z którymi ustalił już sobie hierarchię.

Umiejętności
Bedlington terrier jest obecnie psem do towarzystwa. Sprawdza się także w roli stróża. Nie jest hałaśliwy, ale ostrzeże o nadejściu obcych. Szybki i zwinny, w domu zachowuje się jednak spokojnie – jeśli tylko ma możliwość wybiegania się na spacerze.

Szkolenie i wychowanie
To pies inteligentny, ale niezależny. Siłą niewiele się z nim wskóra, dlatego uchodzi za upartego. O wiele więcej można zdziałać łagodnością i nagradzaniem pożądanych zachowań.

Dla kogo ta rasa
Można go polecić większości osób, które nie oczekują od psa bezwzględnego posłuszeństwa, lecz są na tyle konsekwentne i cierpliwe, aby wychować tego uparciucha.

Wady
uparty i dosyć niezależny
ma silny instynkt łowiecki
potrzebuje sporo ruchu
bywa zadziorny wobec obcych psów
szata wymaga regularnej pielęgnacji

Zalety
miły pies do towarzystwa
akceptuje zwierzęta domowe, z którymi się wychował
dobry stróż
nie jest szczekliwy
nie linieje

Zdrowie
Bedlingtony są zdrowe i odporne. Dobrze znoszą zarówno upały, jak i mrozy. Są długowieczne i zachowują dobrą kondycję nawet w podeszłym wieku. Z problemów dziedzicznych zdarza się u nich choroba wątroby spowodowana nietolerancją zbyt dużych ilości miedzi w pokarmie, co prowadzi do marskości wątroby i atakuje system nerwowy.
Ponadto zdarzają się dziedziczne wady anatomiczne, np. deformacja mostka, wklęsłość i wypukłość żeber, wyczuwalne i widoczne złamanie ogona, wąsko do wewnątrz ustawione kły żuchwy.

Żywienie
Bedlington terrier nie ma szczególnych wymagań żywieniowych – można go karmić zarówno gotowymi karmami, jak i pokarmem przygotowywanym samodzielnie.

Pielęgnacja
Najwięcej zachodu wymaga pielęgnacja szaty. Aby pies zachował typowy dla rasy wygląd, wymaga fachowego strzyżenia raz na dwa miesiące (również zimą), a co kilka dni – szczotkowania. Oczywiście, jeśli nie chcemy psa wystawiać, możemy go strzyc na krótko.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?