Basset artezyjsko-normandzki

Basset artezyjsko-normandzki

Basset artezyjsko-normandzki to krótkonożny, mocno zbudowany pies myśliwski pochodzący z Francji. W pracy bardzo wytrwały i zacięty, ma dobrze rozwinięte popędy. Wykorzystywany głównie jako pomocnik myśliwego, a nie jako domowy pieszczoszek.

Charakter
Pod względem charakteru basset artezyjsko-normandzki jest podobny do swojego młodszego kuzyna – basset hounda, choć z racji mniejszej masy posiada nieco większy temperament. To pies niezwykle łagodnym w stosunku do ludzi i zwierząt, który doskonale nadaje się na psa rodzinnego. Jest bardzo cierpliwy i ze stoickim spokojem znosi dziecięce zabawy.
Nie potrzebuje dużo ruchu, w domu zachowuje się jak typowy kanapowiec. Basset posiada równocześnie cechy psa myśliwskiego, takie jak upór i nieustępliwość.

Umiejętności
To starszy kuzyn popularnego basset hounda prezentujący pierwotny typ basseta – psa mocnego i krótkonogiego, ale zwinnego i lekkiego, zdolnego do długiej pracy z myśliwym. Basset artezyjsko-normandzki został stworzony do polowań z bronią palną na króliki i zające. Podejmuje także ślad dzika.

Szkolenie i wychowanie
Od BAN-a nie należy oczekiwać ślepego posłuszeństwa. W wychowaniu zalecana jest wyjątkowa konsekwencja i stosowanie dużej ilości nagród. Już od małego należy ćwiczyć z psem przychodzenie na wołanie, sowicie nagradzając za każde przyjście. Choć basset jest niezwykle przywiązany do swojej ludzkiej rodziny, zdarza mu się „głuchnąć” kiedy poczuje interesujący zapach. Mimo tych problemów BAN jest rasą godną polecenia.

Dla kogo ta rasa
Rasę można polecić nawet początkującym właścicielom, bo jest to przemiły i łagodny towarzysz, choć dosyć uparty i obdarzony własnym zdaniem.

Wady
uparty, obdarzony własnym zdaniem
lubi podążać za zapachami
zmarźluch

Zalety
miły pies rodzinny
łagodny wobec ludzi i zwierząt
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Jak u wielu psów o długim tułowiu i krótkich łapach, u rasy tej mogą zdarzać się problemy z kręgosłupem, dlatego powinno się w jej przypadku unikać wysokich skoków.

Żywienie
Basset artezyjsko-normandzki nie jest przesadnie wymagający pod względem żywienia. Zazwyczaj jest łakomczuchem, więc należy kontrolować jego wagę, zwłaszcza że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla kręgosłupa.

Pielęgnacja
Pielęgnacja psa tej rasy jest nieskomplikowana. Krótką sierść wystarczy szczotkować raz na dwa tygodnie, częściej w okresie linienia. Uwagi wymagają uszy, które mogą mieć tendencje do infekcji, zwłaszcza po zamoczeniu. Psy te są pozbawione podszerstka, dlatego też wymagają zabezpieczania w zimie – przy niskich temperaturach warto zakładać im ubranko.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?