Barbet

Myśliwski pies aportujący z wody, średniej wielkości, sprawny, o charakterystycznym kręconym wodoodpornym włosie. Inteligentny, wesoły, cierpliwy wobec dzieci, z dość dużym temperamentem. Nieagresywny.

Charakter
Barbet to pies zrównoważony, spokojny, łagodny w stosunku do ludzi i innych zwierząt. Z natury wesoły, bardzo ceni sobie ludzkie towarzystwo, wyjątkowo mocno przywiązuje się do czowieka. Choć jest silny i pełen energii, to jednak nieprzesadnie aktywny. Jest odporny na wilgoć i zimno, natomiast niezbyt dobrze znosi upał.

Umiejętności
Barbet to zawołany pływak – wskakuje do wody przy każdej pogodzie. Ma dobry węch i nadal z powodzeniem sprawdza się jako pies do polowania na ptactwo wodne. Nie tylko aportuje, ale także wypłasza zwierzynę. Obecnie większość barbetów pełni funkcję psów do towarzystwa. Doskonale radzą sobie w agility.

Szkolenie i wychowanie
Barbet jest inteligentny, uczy się szybko i chętnie. Jego wychowanie nie jest szczególnie trudne. Jak w przypadku każdego psa należy być konsekwentnym i stawiać psu wyraźne granice.

Dla kogo ta rasa
Barbet może mieszkać w mieście, ale wymaga regularnych spacerów. Z jego wychowaniem poradzi sobie większość ludzi, ale nie poleca się go dla osób, które długo przebywają poza domem.

Wady
potrzebuje dużo ruchu i zajęcia
nie lubi samotności
sierść wymaga czasochłonnej pielęgnacji

Zalety
bardzo miły pies rodzinny
przyjazny wobec dzieci
tolerancyjny wobec innych psów
podatny na szkolenie
doskonały aporter
nadaje się do psich sportów

Zdrowie
Ze względu na niewielką liczebność, poznanie problemów zdrowotnych nie jest łatwe. Rasa generalnie nie jest mocno obciążona chorobami dziedzicznymi. Zaleca się prześwietlanie zwierząt hodowlanych w kierunku dysplazji bioder i łokci oraz wykonywanie corocznych badań oczu. Znane są również bardzo rzadkie przypadki epilepsji.

Żywienie
Żywienie barbeta niczym nie odbiega od żywienia innych psów, z powodzeniem można stosować zarówno karmę, jak i dietę BARF.

Pielęgnacja
Barbet jest wymagający, jeśli chodzi o pielęgnację szaty. Nie linieje, ale jego sierść łatwo się filcuje, zwłaszcza jeśli pies często pływa. Dla prawidłowego rozwoju włosa zaleca się całkowite ogolenie szczeniaka w wieku 4-6 miesięcy.
Wystawowy barbet powinien mieć gęstą, wełnistą, niespilśnioną szatę. Nie musi mieć ona konkretnej długości. Na wystawie nie wymaga się żadnej wymyślnej fryzury.
Uwagi wymagają uszy barbeta, które mają tendencje do infekcji i zapaleń.

Źródło: Psy.pl