Australian cattle dog

Australian cattle dog

Australian cattle dog to pies do pasienia bydła. Niewysoki, ale krępy, o mocnej szerokiej głowie, pokryty gęstym, krótkim, twardym włosem. Bystry, ruchliwy, pełen temperamentu, potrzebuje dużo zajęcia i ruchu. Powinien trafiać w ręce doświadczonych właścicieli.

Charakter
Australian cattle dog (ACD) to pies twardy, odporny fizycznie i psychicznie. Jego celem i największą przyjemnością jest praca. Nie znaczy to, że ACD musi koniecznie mieszkać na wsi i zaganiać bydło. Ważne jest, aby miał do wykonania jakieś zadanie. Doskonale sprawdza się we wszystkich psich sportach, takich jak posłuszeństwo, agility, flyball, tropienie, czy IPO.
Bardzo ważny jest dla niego kontakt z właścicielem, wobec którego jest niezwykle lojalny. Innych członków rodziny toleruje. Największą karą dla australian cattle doga jest izolacja od ludzi.

Umiejętności
Rasa ta została wyhodowana do zaganiania półdzikiego australijskiego bydła i do dziś doskonale sprawdza się w tej roli. W stosunku do obcych jest nieufny, co w połączeniu z silnym instynktem terytorialnym i obronnym, czyni z niego doskonałego stróża i obrońcę.

Szkolenie i wychowanie
Australian cattle dog jest bardzo chętny do współpracy z człowiekiem, równocześnie jednak jest to pies dosyć uparty i niezależny. Wymaga starannej socjalizacji i konsekwencji w prowadzeniu. Koniecznie musi mieć regularny ruch i jakieś zajęcie.

Dla kogo ta rasa
Nie jest to pies dla każdego. W nieodpowiednich rękach może stać się co najmniej nieznośny, lub, co gorsza, agresywny i niebezpieczny. Jednak człowiek, który zrozumie jego potrzeby i zapewni mu zajęcie, zyska wiernego i oddanego przyjaciela.

Wady
bywa uparty i niezależny
wymaga doświadczonego przewodnika
może być agresywny wobec ludzi i psów
potrzebuje dużo ruchu i zajęcia

Zalety
podatny na szkolenie
można z nim uprawiać niemal każdy psi sport
zdrowy i odporny
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Australian cattle dog to pies o ciekawym umaszczeniu. Występuje w dwóch barwach: błękitno- lub rudo-dereszowatym. Ten ciekawy kolor bierze się stąd, że czarna-podpalana lub ruda szata przesiana jest białymi włosami. Wyjątek stanowią występujące u niektórych osobników czysto czarne lub rude łatki. Co więcej, australiany rodzą się czysto białe. Cechę tę otrzymały po dalmatyńczyku. Dopiero z upływem czasu wśród białej sierści szczeniąt zaczynają pojawiać się kolorowe włosy.
Niestety, z białym umaszczeniem łączy się występowanie głuchoty. To schorzenie o podłożu genetycznym dotyka również dalmatyńczyki i bulteriery. Psy przeznaczone do hodowli oraz szczenięta powinny mieć przebadany słuch metodą BAER, gdyż głuchota może obejmować tylko jedno ucho, a wtedy nie można jej stwierdzić bez specjalistycznego sprzętu. Poza tym schorzeniem, australijski pies pasterski jest rasą zdrową i odporną.

Żywienie
Australian cattle dog nie ma szczególnych wymagań żywieniowych, można karmić go zarówno pokarmem przygotowywanym w domu, jak i gotowymi karmami.

Pielęgnacja
Nie jest skomplikowana – wystarczy psa wyczesać raz na 2 tygodnie, częściej w okresie linienia.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?