Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier

Muskularny, sprawny fizycznie amerykański pitbulterier (pitbul) może być znakomitym towarzyszem aktywnej osoby. Rasa ta nie jest uznana przez największą europejską organizację kynologiczną – FCI, ale oficjalnie uznają ją niektóre stowarzyszenia w jej ojczyźnie, czyli w Stanach Zjednoczonych.

Charakter
Wbrew pozorom (i temu, w co wierzy wielu właścicieli tych psów) pitbule są psami wrażliwymi i łatwo zamykającymi się w sobie. Znakomicie współpracują z tymi ludźmi, którzy potrafią w szkoleniu zachować jasność i klarowność przekazu. Nie radzą sobie z nieuzasadnioną brutalnością. Widać to po statystykach, wykazujących wśród porzuconych pitbuli, szukających nowych domów, bardzo duży procent psów cierpiących na głęboką depresję.
W normalnym życiu amerykańskie pitbulteriery są pogodnymi, wesołymi towarzyszami, bardzo czułymi wobec własnej rodziny. Silnie przywiązują się do ludzi i lubią to okazywać. Trudno nazwać je delikatnymi – pitbul przejdzie nam po nogach, a podskakując, przyłoży nam w podbródek głową z nadmiaru radości i nawet tego nie zauważy.
Część psów rasy amerykański pitbulterier przejawia cechę, którą znawcy rasy nazywają „gameness”. Jest to nieustępliwość połączona z silną potrzebą wygranej – uczucia tak silne, że pozwalają psu na działanie nawet mimo silnego bólu czy dyskomfortu. Teoretycznie jest to pozytywna cecha dla psów sportowych i tych zwierzaków, które powinny pracować coraz lepiej, nie zważając na przeciwności. Problem w tym, że gameness potrafi się objawić w sytuacji niebezpiecznej, np. przy okazji niechcianej psiej bójki w miejscu publicznym – stąd opowieści, jak trudno jest oddzielić pitbula od przeciwnika. Nie na darmo tu i ówdzie pojawiają się napomknienia o noszeniu przy sobie „breaking sticka”, czyli narzędzia do rozwierania psich szczęk…
Wiele zależy od siły charakteru przewodnika i jego refleksu: można wychować pitbula tak, by nie był niebezpieczny dla innych zwierząt, jednak wymaga to wysiłku i siły charakteru –pitbulterier doskonale wyczuwa nasze słabości.
O ile stosunek pitbuli do innych psów bywa raczej negatywny, to niemal nigdy nie dzieje się tak w stosunku do ludzi – o ile oczywiście pies nie był specjalnie uczony agresji wobec człowieka. Pitbule są z natury uległe wobec ludzkiego gatunku.

Umiejętności
Taki atleta jak amerykański pitbulterier może pokazać całą gamę umiejętności: skakanie, bieganie, pływanie… Pitbul nie jest maratończykiem z przekonania, raczej sprawdza się na średnich dystansach.
Z ochotą będzie też ćwiczył rozmaite odmiany weight pullingu („strong dog”), czyli ciągnięcie ciężarów. Pitbul świetnie odnajdzie się również na zawodach, na których sprawdza się możliwości pionowego skakania („high jump”). Rozgrywane też są zawody zwane „wall climbing” – jest to rywalizacja we wspinaniu się na ścianę. Poza tym pitbulterier chętnie poćwiczy różne odmiany sportowego posłuszeństwa.

Szkolenie i wychowanie
Pitbulterier to pies, którego – na szczęście – łatwo nagrodzić. Zachwycą go i smakołyki, i zabawa piłką na sznurku, i odpowiednio entuzjastyczna pochwała właściciela.
Od początku trzeba kłaść duży nacisk na podporządkowanie pitbula opiekunowi, co osiąga się konsekwencją, nie siłą. Nie można też pozwalać na agresję wobec innych zwierząt.
Amerykański pitbulterier to rasa bardzo inteligentna, dlatego warto uczyć zwierzaka jak największej ilości komend, choćby miały być to zwykłe psie sztuczki – takie trenowanie mózgu to dla pita duża przyjemność. Inna sprawa, że pitbul stosunkowo łatwo się nudzi, toteż trening powinien być w miarę możliwości urozmaicony. Nie jest to typ prymusa, który wytrzyma nudne „piłowanie” wciąż tej samej komendy.

Dla kogo ta rasa?
Dla osób aktywnych, zrównoważonych i pewnych siebie – jest niemal pewne, że pitbulterier wychowany przez osobę z kompleksem niższości wobec otoczenia stanie się zwierzakiem niebezpiecznym. Psy tej rasy doskonale odnajdują się w rodzinach z dziećmi, wobec których są bardzo opiekuńcze, jednak bardzo ważne jest, żeby były od początku dobrze prowadzone i miały rozsądnego, dorosłego przewodnika.

Wady
skłonność do bójek z psami
słabe odczytywanie sygnałów uspokajających
powolne wychodzenie ze stanów pobudzenia
mała wytrzymałość na wysokie i niskie temperatury

Zalety
inteligentny
łatwo się uczy
bardzo sprawny fizycznie
czuły

Zdrowie
Amerykański pitbulterier jest zagrożony dysplazją stawów biodrowych, dlatego ważne jest pochodzenie zwierzęcia, na które się decydujemy. Czasem pity cierpią na przypadłości stawów spowodowane przetrenowaniem – zachwyceni fizyczną sprawnością pupili właściciele wymagają zbyt dużo od zwierzaków, które cechują się dużą odpornością na ból, toteż z reguły bardzo późno sygnalizują, że pojawił się jakiś problem.
U psów rasy amerykański pitbulterier zdarzają się też choroby skóry, czasem o podłożu alergicznym (uwaga na karmę!) oraz skłonność do nużeńca.

Żywienie
Pitbule powinny dostawać karmę dobrej jakości, z procentową dużą zawartością mięsa. Jak większość psów krótkowłosych miewają skłonności do alergii pokarmowych, dlatego taki ważny jest dobry wybór sposobu żywienia.
Warto też pamiętać o ich sporej aktywności, która przyspiesza perystaltykę i ułatwia spalanie tłuszczów. To nie są psy jedzące mało! Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby pies po jedzeniu trochę odpoczął. Podejmowanie fizycznej aktywności tuż po posiłku może zaowocować skrętem żołądka.

Pielęgnacja
Pitbul nie jest rasą dla miłośników skrupulatnego czesania czy fryzowania psiej sierści. Przeciwnie – twardy, przylegający krótki włos właściwie nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy psa wyszczotkować od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie linienia.
Warto zadbać o stan oczu, sprawdzając, czy w kącikach nie zbiera się wydzielina. U starszych psów kontrolujemy stan zbierającego się kamienia nazębnego.

Akcesoria
Mocna obroża i wytrzymała smycz to podstawa. Jeśli planujemy dla naszego pupila karierę w weightpullingu, powinniśmy się postarać o specjalne szelki (szorki) do tej dyscypliny.

Źródło: Psy.pl

× W czym możemy pomóc ?