American staffordshire terrier (Amstaf)

American Staffordshire Terrier

American staffordshire terrier – czuła niańka dla dzieci czy maszyna do zabijania? Jakie jest prawdziwe oblicze owianego złą sławą amstaffa?

Charakter
Mimo słusznej postury i groźnego wyglądu, psy rasy american staffordshire terrier są z natury bardzo wrażliwe. Jako niezwykle aktywne, inteligentne i odważne psy pokochają szybko wszystkich domowników i nigdy nie odmówią wspólnej zabawy. W stosunku do obcych ludzi i psów amstaffy również bywają pozytywnie nastawione… Pod warunkiem, że odpowiednio się je wychowa!
Duża wrażliwość psów rasy american staffordshire terrier idzie w parze z niezwykłą podatnością na stres i traumy. Zagubione, przestraszone lub sfrustrowane amstaffy mogą odruchowo reagować w agresywny sposób. Dlatego stosowanie wobec nich kar fizycznych, umieszczenie ich w złym środowisku lub w sytuacji bez wyjścia może sprawić, że amstaffy staną się wyjątkowo niebezpieczne. Jednak pochodzący z dobrej hodowli, odpowiednio wychowany i zrozumiany american staffordshire terrier stanie się wspaniałym towarzyszem nie tylko dla osób dorosłych, ale także i dzieci. Wciąż jednak zostawianie amstaffa z dzieckiem sam na sam nie będzie najlepszym pomysłem.
Amstaffa już od małego należy odpowiednio socjalizować z innymi psami, na przykład poprzez udział w psim przedszkolu. American staffordshire terrier, który za młodu nie nauczy się prawidłowych stosunków z innymi czworonogami, będzie miał poważne problemy w dorosłym życiu i może nawet stać się agresywny wobec innych zwierząt. Z racji swojej masy i silnych szczęk, amstaff będzie wtedy stanowił duże niebezpieczeństwo dla mniejszych od siebie psów.
Amstaffy potrzebują dużej ilości ruchu. Trzy krótkie spacery dziennie to zdecydowanie za mało! Psy tej rasy uwielbiają zabawę i aktywności z człowiekiem – przeciąganie zabawek, zapasy, wspólny poranny jogging czy dłuższe wyprawy po lesie. Niewykorzystana w zdrowy sposób energia amstaffa znajdzie ujście w inny, nie zawsze odpowiedni dla opiekuna sposób…

Umiejętności
American staffordshire terrier to pies umięśniony i silny. Odpowiedni trening może zrobić z niego prawdziwego atletę, do którego nie da się porównać psa żadnej innej rasy. Z tego względu amstaffy przodują w takich sportach, jak weight pulling (przeciąganie ciężarów) czy high jump (skok wzwyż do szarpaka).
Psy rasy american staffordshire terrier mają także niezwykłe wyczucie. Przyjacielsko nastawionego człowieka powitają z entuzjazmem i radością. Natomiast osobę, która zagraża opiekunowi, skutecznie odstraszą. Dzięki temu amstaffy to idealne towarzystwo na wieczorny spacer w „szemranej” okolicy.

Szkolenie i wychowanie
Amstaff to pies inteligentny i chętny do współpracy. Nie zawsze jednak będzie wykonywał wszystkie polecenia za dobry uśmiech opiekuna. Na szczęście odpowiednie zmotywowanie tego psa za pomocą zabawki lub przysmaku nie będzie trudne. Psów rasy american staffordshire terrier nie wolno szkolić za pomocą metod awersyjnych, czyli krzyku i przemocy fizycznej. Stosowanie kar szybko odbije się na wrażliwej psychice amstaffa i sprawi, że stanie się on agresywny i prawdziwie niebezpieczny.
Tak jak w przypadku każdej rasy, amstaffy trzeba wychowywać bardzo konsekwentnie. Te silne i niezwykle sprawne fizycznie psy mogą stać się prawdziwym utrapieniem nie tylko na spacerach, ale także w domu. Najlepiej już od małego wymagać przestrzegania pewnych reguł, takich jak nieskakanie na gości czy schodzenie z łóżka na komendę. Dzięki temu dorosły, silny amstaff nie będzie sprawiał w domu większych kłopotów.

Dla kogo ta rasa
Amstaff nie jest psem dla każdego. To przyjaciel dla osoby bardzo aktywnej, zrównoważonej, stanowczej i odpowiedzialnej, a równocześnie wrażliwej. Jego wychowaniem może zająć się także początkujący właściciel – jednak pod warunkiem, że kupi szczeniaka amstaffa w dobrej, sprawdzonej hodowli i zaliczy zajęcia w psim przedszkolu pod okiem sprawdzonego behawiorysty lub trenera, a samemu psu będzie mógł zapewnić nie tylko nakazy i zakazy, ale także poczucie bezpieczeństwa i stabilność.

Wady
źle wychowany może być niebezpieczny
bardzo silny
może mieć niszczycielskie zapędy
zimą będzie marznąć z powodu braku podszerstka

Zalety
oddany właścicielowi i bardzo przywiązany do rodziny
towarzyski
inteligentny i chętny do nauki
nadaje się do uprawiania psich sportów
nie szczeka bez potrzeby
łatwy w pielęgnacji

Zdrowie
Amstaffy z reguły cieszą się dobrym zdrowiem i są długowieczne. Z racji dużego temperamentu zdarzają im się jednak kontuzje, takie jak zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie, które nieraz wymagają interwencji chirurgicznej. Psy rasy american staffordshire terrier miewają także skłonności do nietolerancji i alergii pokarmowych lub kontaktowych oraz do atopowego zapalenia skóry. Możliwa jest też dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. U amstaffów z dużą ilością bieli na głowie istnieje ryzyko głuchoty.

Żywienie
Z uwagi na dużą aktywność amstaffów, ich żywienie powinno opierać się na pokarmie wysokiej jakości, o dużej zawartości białka zwierzęcego. Amstaffy karmić można zarówno dobrymi karmami suchymi i mokrymi, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu. Silne szczęki psów rasy american staffordshire terrier bez problemu poradzą sobie także z BARF-em. Szyje indycze czy królicze korpusy nie będą stanowiły dla nich żadnego wyzwania.
Z uwagi na duże ryzyko kontuzji, amstaffom można podawać przeznaczone dla psów preparaty ochraniające stawy i układ ruchu – chondroitynę, glukozaminę, MSM i kolagen. W przypadku psów sportowych, zdrowy rozwój mięśni warto wspomóc takimi preparatami jak stworzone dla psów HMB. Psy rasy american staffordshire terrier nie są wybredne i z reguły zjedzą wszystko, co im się poda. Z tego względu narażone są na otyłość. Nie powinno się ich więc dokarmiać między posiłkami, a porcje jedzenia należy dostosować do indywidualnego poziomu aktywności i zapotrzebowania danego psa.

Pielęgnacja
American staffordshire terrier to pies, który nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Pozbawiony podszerstka psiak nie będzie także liniał. Jednak wypadające włosy okrywowe amstaffa mogą być trudne do usunięcia z ubrań czy pościeli – są sztywne, krótkie i łatwo wbijają się w różne materiały. Dlatego psa rasy american staffordshire terrier należy szczotkować przynajmniej dwa razy w tygodniu, za pomocą twardej szczotki z gęstym włosiem.
Amstaffy nie muszą być zbyt często kąpane. Ich krótka sierść nie zbiera błota ani piachu. Psa rasy american staffordshire terrier wystarczy więc myć wyłącznie wtedy, gdy poważnie się czymś ubrudzą. Najlepiej stosować do tego nawilżające szampony i odżywki przeznaczone dla psów.

Akcesoria
Z racji dużego temperamentu, amstaffa lepiej jest prowadzić na szelkach niż w obroży. Wygodne guardy uchronią psa przed urazami szyi, jeśli zdarzy mu się gwałtowniej szarpnąć na smyczy. Amstaffy nie powinny być także prowadzone na flexi – najlepsza będzie dłuższa smycz parciana lub zrobiona ze sznura, która pozwoli psu na swobodne eksplorowanie terenu, a opiekunowi na lepsze kontrolowanie zwierzaka. Legowisko dla amstaffa powinno być na tyle duże, by pies mógł swobodnie się na nim ułożyć i wyciągnąć na boku. Za wygodne miejsce do spania może też posłużyć odpowiedniej wielkości klatka kennelowa, wyłożona grubszym materacem.
Niektóre psy rasy american staffordshire terrier bywają prawdziwymi niszczycielami. Dlatego przeznaczone dla nich zabawki powinny być solidne i nie posiadać małych części, które mogą zostać odgryzione i połknięte. Zabawki typu kong będą wspaniałym urozmaiceniem posiłków dla amstaffów – warto jednak wybierać te przeznaczone dla psów o silnych szczękach. Z powodu skłonności do alergii kontaktowych u amstaffów, miski dla tych psów powinny być zrobione z bezpiecznych, niealergizujących materiałów. Najodpowiedniejsze będą ciężkie miski ceramiczne.

Ciekawostki o rasie
Jednym z najsłynniejszych amstaffów w historii był sierżant Stubby (urodzony w 1916 lub 1917 roku, zmarł 16 marca 1926 roku), który był oficjalną maskotką 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych. Przez 18 miesięcy ten american staffordshire terrier brał udział w walkach we francuskich okopach podczas I wojny światowej, przeżył 17 bitew. Ostrzegał żołnierzy przed atakami gazowymi, odnajdywał rannych na polu bitwy, a raz schwytał niemieckiego szpiega, przytrzymując go za spodnie aż do przybycia Amerykanów. Ten amstaff otrzymał najwięcej odznaczeń spośród wszystkich psów biorących udział w I wojnie światowej.