Alpejski gończy krótkonożny

Alpejski gończy krótkonożny

Myśliwska rasa psa tropiącego o wydłużonym ciele, niewysokiego, o krótkiej lśniącej sierści w kolorze czarnym podpalanym albo rudym z czarnym nalotem. Wytrzymały, sprawny fizycznie, doskonały tropowiec, nieagresywny wobec ludzi, dość niezależny.

Charakter
Alpejski gończy krótkonożny, choć niezbyt duży, jest mocno zbudowany. Jego łapy są dłuższe niż u jamników. To krępe ciało kryje w sobie liczne zalety, które w pełni docenić potrafią tylko myśliwi.

Umiejętności
Alpejczyki sprawdzają się jako płochacze głoszące zwierzynę o dosyć szerokim zakresie pracy. Spośród posokowców są najbardziej wszechstronne. Wykorzystuje się je z jednej strony właśnie jako posokowce do tropienia po „farbie” zranionej zwierzyny, z drugiej jednak – jako gończe na dziki, zające i lisy. Myśliwy powinien zdecydować się na ułożenie psa w którymś z tych kierunków, bo zwierzak, który zasmakuje samodzielnej pracy gończego czy dzikarza, może sprawiać trudności przy pracy na otoku (lince do tropienia).
Podstawowymi cechami, które powinny charakteryzować tę rasę, jest umiejętność zwana przez myśliwych „gonieniem głosem” (czyli ścigania zwierzyny z ujadaniem) oraz doskonały węch. Psy te wykazują także sporą ciętość wobec drapieżników. Poza tym chętnie aportują, także z wody.
Alpejczyki szybko dojrzewają, co sprawia, że dosyć wcześnie mogą zaczynać pracę w łowisku. Z drugiej strony dosyć długo zachowują dobrą kondycję. Krzepkie i wytrzymałe wykazują dużą odporność na warunki atmosferyczne. Nie są wymagające w utrzymaniu. W mieszkaniu zachowują się spokojnie, a domownikom okazują wiele serdeczności.
Cechuje je także wyjątkowa cierpliwość w stosunku do dzieci. Pomimo przyjaznej natury są czujne i gdy wyczują obcego w pobliżu domu, ostrzegają szczekaniem.

Szkolenie i wychowanie
Wszystkie te zalety nie oznaczają jeszcze, że alpejczyki są łatwe do wychowania. Jako gończe obdarzone zostały dużą dozą indywidualizmu, w swoim postępowaniu lubią się kierować własnymi pomysłami.

Dla kogo ta rasa
Przewodnik czworonoga tej rasy powinien mieć już pewne doświadczenie w układaniu psów.

Wady
uparty i samodzielny
ma silny instynkt łowiecki
wymaga sporo ruchu

Zalety
dobry towarzysz rodziny
doskonały pomocnik myśliwego
zdrowy i długowieczny
nieskomplikowany w pielęgnacji

Zdrowie
Alpejski gończy krótkonożny należy do ras zdrowych i długowiecznych.

Żywienie
Rasa nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Oczywiście pies pracujący powinien otrzymywać bardziej energetyczne pożywienie.

Pielęgnacja
Pielęgnacja alpejczyka jest prosta, wystarczy wyczesać go szczotką typu zgrzebło raz na jakiś czas, częściej w okresie linienia.

Ciekawostki o rasie
Co ciekawe, wizerunki psów niezwykle przypominających alpejskie gończe krótkonożne znane są już z czasów starożytnych, jednak ciężko stwierdzić, czy byli to bezpośredni przodkowie rasy, czy podobieństwo jest przypadkowe lub wynika z podobnej użytkowości.