York chocolate

York chocolate

Nazwa rasy wywodzi się od stanu USA, z którego pochodzi, czyli Nowego Yorku. Ponieważ kot york jest ciemnobrunatny, jego maść została zakwalifikowana jako czekoladowa. Pierwszego kociaka odkryto przypadkiem w miocie kociąt pochodzących od pary półdługowłosych dachowców o umaszczeniach dalece odbiegających od maści brunatnej czy czekoladowej.

Najważniejsze informacje o York chocolate
Długość życia : pomiędzy 15 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka Około 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Rozmiary dorosłego kota osiąga w wieku około roku.

Waga
Kotka pomiędzy 4 i 5 kg
Kot pomiędzy 6 i 8 kg

Opis
York chocolate jest sporym kotem o pięknej okrągłej głowie, przez co przypomina swych dachowych przodków. Ma mocno umięśnione ciało, a czekoladowa maść i niejednolita długość włosa nadają mu elegancji.

Charakter
To niezwykle przyjemne zwierzątko, zarówno w dotyku, jak i z charakteru.
Gdy zaproponujemy mu pasjonującą zabawę, potrafi być żwawy i energiczny – wystarczy poruszać piórkiem po podłodze i mamy gwarancję co najmniej kwadransa szaleństwa.
Gdy się nie bawi, czas spędza na odpoczynku, toalecie i obserwacji, co dzieje się w domu, lub ucina sobie drzemkę.
To dość inteligentny kot, który potrafi się wykazać pomysłowością, gdy mu na czymś zależy… albo najzwyczajniej na świecie nauczy się, jak złamać swojego opiekuna, aby dał mu to, czego chce.
Z reguły jest ciekawy nowej osoby, która pojawia się w domu. Potrzebuje czasu, żeby się przyzwyczaić. Najlepiej zapewnić mu wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie może się schronić, gdy ma taką potrzebę. Smakołyk lub wspólna zabawa na pewno nie zaszkodzą!
Lubi być z opiekunem, ale też samodzielnie zajmować się swoimi sprawami. Potrafi zrównoważyć czas, który spędza sam oraz ten z rodziną, co pozwala mu utrzymywać korzystne dla niego relacje!

York chocolate i koty
Raczej nie będzie zadowolony z obecności drugiego kota na swoim terenie, ale tylko przez chwilę. Yorki stosunkowo dobrze przyjmują nowości i prędko przechodzą do roztaczania czaru przed nowym współlotkatorem.

York chocolate i psy
Początkowo obecność innego zwierzęcia na pewno będzie mu przeszkadzać, ale jest to zupełnie naturalne. Niemniej jednak, gdy zwierzęta zostaną sobie przedstawione zgodnie ze sztuką, a kot będzie miał w domu swoje kryjówki, znajdą wspólny język i, kto wie, może kiedyś zostaną najlepszymi kumplami!

York chocolate i dzieci
Znakomite połączenie wewnętrznego spokoju z energicznością sprawia, że york chocolate jest świetnym towarzyszem dzieci. Będzie na tyle cierpliwy, żeby się z nimi bawić, a dzieci będą zachwycone nowym towarzyszem harców.

York chocolate i osoby starsze
Młody kot może być zbyt żwawy i energiczny dla spokojnej osoby. Niemniej jednak z wiekiem mruczek będzie coraz dojrzalszy i stateczniejszy, przez co może się dobrze spisać w roli towarzysza, o ile opiekun będzie w stanie sprostać kociej potrzebie ruchu.

Pielęgnacja
Pomimo gęstego futerka i pewnej ilości podszerstka, pielęgnacja yorka nie jest kłopotliwa. Wystarczy szczotkować go raz w tygodniu.

Częste choroby
Kot rasy york chocolate może mieć takie same problemy zdrowotne jak inne koty domowe, na przykład schorzenia jamy ustnej i przyzębia. Mogą się też pojawić inne choroby, np. kardiomiopatia przerostowa, która objawia się zgrubieniem mięśnia sercowego. W miarę postępu choroby, pojawia się niewydolność serca prowadząca do arytmii, obrzęku płuc, a nawet zakrzepicy tętniczej. Profilaktyczne badanie echokardiografem powinno się przeprowadzać raz w roku. W celu poprawy komfortu życia zwierzęcia, można zastosować leczenie.

Ciekawostki dotyczące rasy
U kociąt mogą występować znaczenia tabby, które zanikają w wieku około półtora roku.