Turecki van

Turecki van

Kot turecki van jest wyjątkowy pod wieloma względami. Jego śnieżnobiała szata, z kolorowymi plamami jedynie na głowie i ogonie, zmienia długość wraz z porami roku. Gęste i nieprzemakalne futro chroni go przed złą pogodą i ciężkimi warunkami klimatycznymi górskich rejonów Turcji, skąd pochodzi. Pomimo wrodzonej elegancji, turecki van jest bardziej poszukiwaczem przygód, niż salonowym lwem.

Podstawowe informacje o kocie tureckim van
Długość życia : pomiędzy 14 i 19 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 25 i 30 cm
Pełną dojrzałość osiąga dopiero około trzeciego roku życia.

Waga
Kotka pomiędzy 5 i 6 kg
Kot pomiędzy 5 i 9 kg

Opis
Turecki van jest kotem średnim do dużego. Ma wydłużoną sylwetkę, mocne ciało z szeroką klatką piersiową, średnio ciężki kościec i rozwiniętą muskulaturę. Kończyny średniej długości są umięśnione i zakończone zaokrąglonymi stopami z obfitym owłosieniem między palcami. Ogon jest średniej długości w stosunku do ciała i mocno owłosiony. Duża głowa ma kształt tępego trójkąta z wyraźnie zaznaczoną i zaokrągloną kufą. Uszy średnie lub duże są szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach. Van ma duże i wyraziste oczy w kształcie pestki brzoskwini, lekko skośnie osadzone.

Charakter
Słynie z czułości i delikatności. Nie trzeba go dwa razy zapraszać na kolana.
Kot figlarny i pełen werwy, który uwielbia zabawy z opiekunem.
Raczej amator zabawy, niż oaza spokoju.
To niezwykle inteligentny kot, który świetnie się nadaje do nauki sztuczek. Ucząc go aportowania, możemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, ponieważ dla kota to zabawa, która zaspakaja jego potrzebę ruchu, zaś nauka przynoszenia zabawki pobudza go umysłowo. Rozrywka i gimnastyka w jednym!
Choć jest towarzyskim kotem, należy szanować jego poziom tolerancji wobec obcych osób i stopniowo go oswajać.
Sam świetnie sobie radzi! Ale jeśli mu się nudzi, może wyrządzać w domu szkody, celowo lub niechcący.

Turecki van i koty
Zapoznanie tureckiego vana i nowego kotka przeprowadzone zgodnie ze sztuką zwiększy szanse na harmonijne współżycie zwierząt.

Turecki van i psy
To zabawowy, ciekawski i żywiołowy kot, który świetnie dogada się z psami, o ile od małego był przyzwyczajany do kontaktu z tym gatunkiem. Musi mieć też zapewnione wysoko położone miejsca do wskakiwania, gdzie w razie potrzeby może się schronić.

Turecki van i dzieci
Żywiołowy i lubiący igraszki turecki van jest świetnym towarzyszem zabaw. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby dzieci potrafiły szanować jego granice i potrzebę odpoczynku, oraz potrafiły czytać język kociego ciała.

Turecki van i osoby starsze
Ponieważ kot turecki van jest bardzo aktywny i swawolny, nie jest idealnym towarzyszem dla osoby, która szuka spokojnego i zrównoważonego kota.

Pielęgnacja
W porze linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie, aby usunąć martwy włos i nie dopuścić, by kot połykał za dużo sierści podczas mycia futerka.

Częste choroby
Kot turecki van jest raczej odporny i zdrowy, nie odnotowano więc chorób typowych dla tej rasy. Jednakże mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom kotom domowym, takie jak schorzenia jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Futro tureckiego vana jest nieprzemakalne, więc nie są mu straszne deszcz ani trudny klimat. Wprost przeciwnie, bardzo lubi wodę i słynie z tego, że jest wybornym pływakiem.