Toyger

Toyger

Toyger to nowa rasa, która wciąż się rozwija, a jej przedstawiciele z wyglądu bardzo przypominają miniaturowego tygrysa. Kot toyger ma mocne ciało i wyraźne ciemne pręgi na dyniowym tle głównej maści, oraz długi, nisko zwieszony ogon ozdobiony równie ciemnymi obrączkami. Podobnie jak duże dzikie koty, porusza się chwiejnym krokiem. Mimo to jest miłym i czułym mruczkiem, który lubi pobrykać, ale jednocześnie jest zrównoważony i bez problemu dostosowuje się do zmian.

Najważniejsze informacje o Toyger
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Toyger osiąga dorosły rozmiar i ostateczne umaszczenie w wieku około 2 lat.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 7 kg

Opis
Toyger jest kotem średniej wielkości. Ma wydłużone ciało, mocne i wytrzymałe, z widoczną muskulaturą, głęboką klatką piersiową i bardzo długim, zaokrąglonym na końcu ogonem, który kot nosi nisko nad ziemią. Ma przeciętnej długości kończyny, takiej samej wysokości z przodu i z tyłu. Głowa toygera jest średniej wielkości, wydłużona i szeroka, o zaokrąglonym kształcie i o uwydatnionych poduszeczkach (część kufy, z której wyrastają wąsy). Ma małe uszy, bardzo owłosione i niekiedy zakończone pędzelkami. Jego oczy są okrągłe, małe do średnich, lekko cofnięte i z delikatnie wybrzuszoną górną powieką. Sylwetka toygera nie jest jeszcze ostatecznie ukształtowana i wciąż się rozwija.

Charakter
To czuły kot, który lubi towarzystwo i pieszczoty.
Lubi wspólne zajęcia, więc do zabawy nie trzeba go dwa razy zapraszać.
Z pewnością jest aktywny, ale toyger to jednocześnie zrównoważony kot, który bardzo lubi chwile spokoju.
Toyger jest bardzo inteligentny i dociekliwy, więc łatwo go tresować.
Toyger jest znany z towarzyskości i lubi przebywać w bliskości człowieka.
Radzi sobie sam, ale mimo wszystko do szczęścia potrzebuje dużo uwagi opiekuna.

Toyger i koty
Toyger potrafi się świetnie dostosować i bez problemu może mieszkać z innym kotem, o ile zwierzęta zostały ze sobą zapoznane zgodnie ze sztuką.

Toyger i psy
Ponieważ toyger jest bardzo towarzyski, świetnie dogada się z psem, o ile był z tym gatunkiem socjalizowany za młodu. Mimo wszystko potrzebuje w domu wysoko położonych miejsc do wskakiwania, gdzie może się ukryć przed psem.

Toyger i dzieci
Kot bezproblemowy, zabawowy i ciekawy, który świetnie się odnajdzie przy rodzinie z dziećmi, o ile te wiedzą, kiedy kot potrzebuje spokoju i potrafią to uszanować.

Toyger i osoby starsze
Toyger może być świetnym towarzyszem dla spokojnej osoby, o ile będzie potrafiła mu zapewnić minimum ruchu i fizycznej stymulacji.

Pielęgnacja
Ponieważ toyger ma krótkie futerko, wystarczy go czesać raz w tygodniu.

Częste choroby
Ponieważ rasa wciąż się rozwija, brakuje wystarczającej perspektywy czasu, aby określić choroby typowe dla tej rasy. Według danych francuskiego towarzystwa felinologicznego LOOF, jedyną odnotowaną dziedziczną chorobą jest niedobór kinazy pirogronianowej (PKDef) – niedobór tego enzymu prowadzi do rozpadu czerwonych krwinek, czyli do anemii.

Ciekawostki dotyczące rasy
Choć wygląda jak „mini tygrys”, toyger nie jest dzikim kotem ani hybrydą (skrzyżowanie kota domowego z dzikim). Jest w pełni kotem domowym.

× W czym możemy pomóc ?