Tonkijski

Tonkijski

Kot tonkijski powstał w wyniku skrzyżowania rasy syjamskiej z burmańską. W rezultacie kot ten ma cechy pośrednie między cechami obu tych ras. Jest elegancki, muskularny, a także energiczny, co czyni go wspaniałym towarzyszem zabaw. Gęsta i lśniąca sierść występuje w wielu różnych typach umaszczenia.

Podstawowe informacje o kocie tonkijskim
Długość życia : pomiędzy 13 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka, Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 25 i 30 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Tonka osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku, ale powolny wzrost można zaobserwować także w kolejnych miesiącach.

Waga
Kotka pomiędzy 2 i 4 kg
Kot pomiędzy 5 i 6 kg

Opis
Kot tonkijski ma smukłe, muskularne, wręcz wysportowane ciało. Głowa jest trójkątna z lekko wydłużonym pyszczkiem i szerokimi, zaokrąglonymi uszami. Nogi i ogon smukłe, ale mocne.
Sierść tonki słynie z gładkości i połysku. Tonka jest kotem krótkowłosym, choć wyhodowano też odmianę długowłosą. We Francji kot ten nosi nazwę rasy tybetańskiej.

Charakter
Kot tonkijski zabiega o towarzystwo i uwagę ludzi. Ogólnie jest uważany za kota czułego.
Energiczny, wręcz wysportowany kot – tonka ma dużą potrzebę ruchu i rozrywek. Dla dobrego samopoczucia potrzebuje codziennych chwil wspólnej lub samodzielnej zabawy.
Gdy zaspokoi potrzebę ruchu i zabawy, odpoczywa przy człowieku, z innymi kotami lub niekiedy sam.
Ponieważ jest ruchliwy, bardzo interesuje się otoczeniem. Tonka to bystry kot, który bardzo lubi zabawy stymulujące umysł.
Generalnie jest to kot ciekawy nowości. Znaczenie ma też to, jak za młodu został przystosowany do życia w grupie.
Dostosowuje się do wielu sytuacji i różnych warunków życia, ale lubi obecność ludzi lub innych kotów.

Kot tonkijski i koty
Tonka to dobry kandydat do życia pod jednym dachem z innymi kotami. Oswojenie z nowym towarzyszem będzie łatwiejsze, jeśli kotek jest od maleńkości, stopniowo przyzwyczajany do życia w grupie, a z nowym kotem oswajamy go powoli, krok po kroku, metodą socjalizacji z izolacją.

Kot tonkijski i psy
Kot tonkijski może przywyknąć do życia z psem, ponieważ z reguły jest spragniony towarzystwa. Niemniej jednak zapoznanie powinno odbywać się stopniowo, a tonka musi mieć możliwość wskoczenia na wyżej położony punkt, poza zasięgiem psa. Pamiętajmy, że sposób, w jaki mały kotek był uczony życia w grupie, będzie miał wielki wpływ na jego towarzyskość w stosunku do psów – kluczowy jest okres socjalizacji pierwotnej kociaka.

Kot tonkijski i dzieci
Niezwykła energia kota idzie w parze z dziecięcą kreatywnością w zabawie – to zapowiedź wielu niespodzianek! Jednak trzeba od małego uczyć dzieci znaczenia kociej mowy ciała, aby pomóc im w budowaniu relacji bezpiecznej i zdrowej dla wszystkich jej uczestników.

Kot tonkijski i osoby starsze
Podobnie jak ludzie, koty miewają oczywiście różne charaktery, upodobania i zwyczaje. Jednakże trzeba pamiętać, że osobniki tej rasy zazwyczaj bardzo potrzebują stymulacji, co może być trudne do spełnienia przez spokojną osobę starszą.

Pielęgnacja
Bez względu na to, czy jest to odmiana krótko- czy długowłosa, tonka nie ma gęstego podszerstka. Cotygodniowe, delikatne szczotkowanie jest zazwyczaj wystarczające.

Częste choroby
Choć koty tej rasy słyną z dobrego zdrowia, zaleca się regularne wizyty kontrolne u weterynarza. Niektóre osobniki mogą zarazić się chorobami występującymi u innych kotów w domu, mogą być też podatne na schorzenia zębów i dziąseł.
U kotów tonkijskich najczęściej diagnozuje się postępujący zanik siatkówki, który prowadzi do ślepoty. Można przeprowadzić przesiewowe badanie genetyczne wykluczające wystąpienie choroby u danego osobnika.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kocięta rodzą się z sierścią stosunkowo jasną w porównaniu do sierści dorosłych osobników. Szata ciemnieje przez około dwa lata.