Tiffanie

Tiffanie

Tiffanie jest dosyć rzadko spotykaną rasą pochodzącą z Wielkiej Brytanii. To długowłosa odmiana kota burmskiego w typie europejskim. Tiffanie ma półdługą szatę i elegancką sylwetkę. Łączy cechy spokojnego i statecznego persa ze zwinnością kota burmskiego.

Najważniejsze informacje o Tiffanie
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Długa

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 26 i 30 cm
Kot pomiędzy 28 i 35 cm
Ten azjatycki długowłosy kot osiąga dojrzałość w wieku od 9 do 12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 6 i 8 kg
Kot pomiędzy 6 i 12 kg
Kot tiffanie jest dość ciężki w stosunku do swoich rozmiarów.

Opis
Tiffanie to kot średniej wielkości, dość ciężkiej budowy i o mocnym kośćcu. Ma stosunkowo gęsty, szeroki u nasady ogon. Jego kończyny są smukłe, tylne dłuższe niż przednie. Okrywa włosowa płasko przylega do ciała i jest dłuższa na kołnierzu, brzuchu, portkach i ogonie. Średniej wielkości głowa ma kształt krótkiego klina. Kot tiffanie ma mocno uwydatnione kości policzkowe i szeroko zakończoną, zaokrągloną kufę oraz duże i szeroko rozstawione oczy. Uszy u tej rasy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, a na końcach zaokrąglone.

Charakter
Kot tiffanie jest miły, czuły i bardzo lubi pieszczoty.
Może nie jest wielbicielem intensywnej zabawy, ale w ramach rozładowania energii z chęcią pohasa raz czy dwa razy dziennie.
Kot tiffanie odziedziczył po perskim przodku swój stoicki spokój.
Ciekawski i przeciętnie aktywny. Od czasu do czasu poszukuje nowych bodźców, które stymulują go do działania.
Słynie z tego, że jest niezwykle towarzyski. Bardzo szybko akceptuje nowe osoby, o ile zapoznanie przebiegło w delikatny sposób.
Kot tiffanie bardzo lubi obecność swoich opiekunów, ale samotność też nie stanowi dla niego problemu – o ile po powrocie do domu opiekun poświęci mu wystarczająco dużo uwagi.

Tiffanie i koty
Jeśli zapoznanie zostało przeprowadzone tak jak należy (socjalizacja z izolacją), kot tiffany bez problemu może zamieszkać z innymi kotami.

Tiffanie i psy
O ile od małego był socjalizowany z psami, kot tiffanie może się z psem bardzo zaprzyjaźnić, a nawet dzielić z nim chwile beztroskiej zabawy… kiedy ma na to ochotę. Trzeba mu jednak zapewnić wysoko położone miejsca, które będą pełniły funkcję schronienia, gdy kot zechce odpocząć od psiego towarzystwa.

Tiffanie i dzieci
Chętnie wejdzie w interakcje z dziećmi, jeśli będą szanować jego potrzeby chwil samotności i spokoju.

Tiffanie i osoby starsze
Cichy, a zarazem lubiący zabawę kot rasy tiffanie może polubić towarzystwo spokojnej osoby starszej, o ile w przerwie między pieszczotami będzie mu w stanie zapewnić stymulujące zajęcia.

Pielęgnacja
Mimo, że tiffanie jest kotem o półdługiej sierści, wystarczy szczotkować go raz na tydzień, ponieważ ma bardzo mało wełnistego podszerstka.

Częste choroby
Rasa tiffanie jest stosunkowo odporna, choć może mieć predyspozycje do wielotorbielowatości nerek, odziedziczone po perskich przodkach. Jest to choroba nerek, która powoduje powstawanie cyst wypełnionych cieczą, co prowadzi do nieodwracalnej niewydolności tych organów. Koty tej rasy mogą również niedomagać z powodu innych typowych kocich schorzeń, na przykład chorób jamy ustnej.

Ciekawostki dotyczące rasy
Rasy tiffanie nie należy mylić z inną rasą o nazwie kot chantilly, która wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej. Rasa ta w latach osiemdziesiątych nosiła nazwę tiffany, by w późniejszej dekadzie przemianować się na „chantilly-tiffany”.