Tajski

Tajski

Jest dokładnie tak, jak wskazuje nazwa rasy – kot tajski pochodzi z Tajlandii. Ze względu na głowę w kształcie delikatnego klina, jasny tułów i ciemniejsze znaczenia na masce, uszach, łapkach i ogonie przypomina kota syjamskiego. Można wręcz powiedzieć, że to przodek syjamów, tak bowiem wyglądały koty syjamskie jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kot tajski to powrót do syjamów o nieco pełniejszych kształtach. I podobnie jak syjamy, tak i taj jest kotem bardzo rozmownym, wrażliwym i niezwykle przywiązanym do opiekunów. Może wykazywać cechy zaborcze i wymagać stałej uwagi. Ujmuje inteligencją i posłuszeństwem. Niemniej jednak trzeba umieć sobie z nim radzić, bo w przeciwnym wypadku w mgnieniu oka nas sobie podporządkuje!

Podstawowe informacje o kocie tajskim
Długość życia : pomiędzy 12 i 20 lat
Charakter : Pieszczoch, Lubiący zabawę, Inteligentny
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Kot tajski osiąga dorosłe rozmiary w wieku około roku.

Waga
Kotka Około 3 kg
Kot pomiędzy 4 i 5 kg

Opis
Taj to kot średniej wielkości. Jego budowa ciała prezentuje klasyczną sylwetkę kota syjamskiego – tzw. syjama starego typu. Od nowego typu syjama, wyhodowanego w latach 60. XX w., jest bardziej krępy i okrąglejszy, ma również bardziej zaokrągloną głowę i mniejsze uszy. Ma krótką i gęstą sierść, jasną na tułowiu i ciemną na krańcach ciała (kolor ciemnieje z wiekiem). Głowę w kształcie klina zdobią niebieskie oczy i szerokie u podstawy uszy zaokrąglone na końcu.

Charakter
Kot tajski jest niezwykle przywiązany do opiekuna. Domaga się pieszczot i dosłownie klei do człowieka niczym rzep do psiego ogona.
To bardzo aktywny kot o olbrzymiej potrzebie rozładowania energii. Z łatwością znajduje sobie obiekty do zabawy. Jest jeszcze szczęśliwszy, gdy opiekun regularnie bawi się razem z nim. Kot tajski potrafi aportować, zupełnie jak pies! Lubi także zabawy wymagające wysiłku intelektualnego.
Ponieważ jest bardzo żywy i lubi zabawę, naprawdę trudno zaliczyć go do spokojnych kotów, choć zdarzają się i osobniki zrównoważone.
Jest niezwykle pojętny, a przy tym chętny do nauki. Jest bardzo przywiązany do właściciela i lubi z nim współpracować. Dlatego nie tylko uważa się go za zwierzę inteligentne, ale jest to także świetny „materiał” do nauki komend, wykonywania poleceń czy pracy z klikerem.
Kot tajski tak bardzo lubi być w centrum uwagi, że niczego się nie boi!
To rasa dla kogoś, kto jest pewien, że może kotu poświęcić dużo czasu. Taj będzie za nami chodził krok w krok i towarzyszył we wszelkich zajęciach, byle być jak najbliżej i pilnować, żeby o nim przypadkiem nie zapomniano.
Gdy jest sam w domu, bardzo cierpi. Samotność może powodować u niego behawioralne problemy takie jak zaburzenia odżywiania czy zaniedbywanie higieny, a nawet depresję.

Tajski i koty
Kot tajski szybko przywyknie do życia z innym kotem pod jednym dachem, o ile opiekun będzie mu poświęcał czas i spędzał go na wspólnej zabawie i pieszczotach. To rasa słynąca z zaborczości.

Tajski i psy
Dogada się z każdym zwierzęciem, o ile to on pozostanie w centrum uwagi!

Tajski i dzieci
Jako że jest bardzo żywym kotem, świetnie nadaje się do zabaw z dziećmi, podczas których daje upust rozpierającej go energii. Ale nie wolno zapomnieć o wzajemnym szacunku!

Tajski i osoby starsze
Kot tajski bardzo doceni przede wszystkim czas, który poświęci mu spokojna osoba, o ile będzie się z nim też bawić!
Z drugiej strony, jeśli taki opiekun bardzo ceni sobie spokój, kot tajski to dla niego nienajlepszy wybór.

Pielęgnacja
Jego krótkie futerko jest bardzo łatwe w pielęgnacji. Podczas intensywnych pieszczot z powodzeniem pozbędziemy się martwego włosa (świetnie sprawdza się zwłaszcza metoda głaskania futerka wilgotną dłonią), a cotygodniowe szczotkowanie uzupełnia pielęgnację.

Częste choroby
Kot tajski nie wykazuje predyspozycji do żadnych szczególnych chorób. To oznacza, że mogą mu doskwierać te same dolegliwości, co innym kotom domowym. Jeśli kot wychodzi na dwór, warto go dodatkowo zaszczepić przeciw chorobom takim jak białaczka kocia, chlamydioza czy wścieklizna (na wirusy kociego kataru oraz panleukopenię powinien być zaszczepiony każde kot, również niewychodzący), zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Niemniej jednak trzeba sprawdzić pochodzenie kotka i zebrać opinie na temat jego rodzimej hodowli, ponieważ reprodukcja osobników obciążonych genetycznie może przyczyniać się do rozprzestrzeniania się chorób dziedzicznych, na przykład wodogłowia (zwiększona objętość czaszki spowodowana zbyt dużą ilością płynu mózgowego). Odnotowuje się też przypadki zaniku siatkówki oraz niewydolności serca.

Ciekawostki dotyczące rasy
Oryginalna nazwa rasy, „Wichein-maat”, oznacza po tajsku „złoty diament” lub „księżycowy diament”, co świetnie obrazuje poważanie i oddanie, z jakim koty te traktowano. Niewątpliwie swoją rolę odgrywa tu wiara w reinkarnację. Dusze wysoko urodzonych zmarłych (zwłaszcza członków rodziny królewskiej) miałyby wstępować w ciało kota syjamskiego/tajskiego i pod jego postacią egzystować dalej na tym świecie. Gdy kot umierał, jego dusza prowadziła duszę arystokraty ku krainie zmarłych. Ponadto koty o znaczeniach point należały do ras przynoszących szczęście. Koty te (zwłaszcza osobniki będące „naczyniami” dla dusz zmarłych) mieszkały w świątyniach, gdzie traktowano je z wielkim szacunkiem.

× W czym możemy pomóc ?