Szkocki zwisłouchy

Szkocki zwisłouchy

Ten pochodzący ze Szkocji kot słynie z pewnej charakterystycznej cechy. Otóż z powodu spontanicznej genetycznej mutacji, jego uszy są „złóżone” ku przodowi. Stąd też nazwa rasy – „Scottish” (szkocki) i ”Fold” (złamany, złożony). Ma zaokrąglone ciało, delikatne i puchate futerko, a okrągłą głowę zdobią duże, jakby zdziwione oczy, przez co fold przypomina pluszowego misia.

Najważniejsze informacje o kocie szkockim zwisłouchym
Długość życia : pomiędzy 12 i 15 lat
Charakter : Pieszczoch
Rodzaj szaty : Krótka

Wielkość dorosłego osobnika
Kotka pomiędzy 30 i 35 cm
Kot pomiędzy 30 i 35 cm
Dorosłość osiąga w wieku od 10 do 12 miesięcy.

Waga
Kotka pomiędzy 3 i 5 kg
Kot pomiędzy 4 i 6 kg

Opis
Kot szkocki zwisłouchy należy do grupy kotów średnich, o budowie semi-cobby. Jest zaokrąglony i grubokościsty. Ma dobrze rozwiniętą muskulaturę i umięśnione kończyny, które są nieznacznie krótsze niż długość jego ciała. Ogon, bardzo gruby u nasady, jest średniej długości i zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi. Jest niezwykle giętki. Scottish Fold ma dużą, okrągła głowę, krótki i szeroki nos, pełne policzki i wydatne poduszki wąsów. Duże, szeroko rozstawione oczy są szeroko otwarte, co nadaje mu lekko zdziwiony wyraz twarzy. Na głowie małe uszy, szerokie u podstawy i zaokrąglone na końcach, złamane ku przodowi. Mogą być oklapnięte w połowie wysokości lub całkowicie leżące na głowie.

Charakter
Ponieważ wygląda jak pluszak, aż się prosi, żeby go przytulić, ale sam szkocki fold też bardzo lubi pieszczoty i często się ich domaga.
Pod płaszczykiem miłego pluszaka kryje się zwierzątko o charakterze lekko złośliwym i ciekawskim oraz stanowczej postawie żądającej zabawy ze swoim ulubionym opiekunem.
Gdy zmęczy się zabawą, bardzo lubi długi odpoczynek w ciszy.
To zwierzę bardzo łatwe we współżyciu i o świetnych umiejętnościach adaptacyjnych.
Scottish Fold jest stosunkowo towarzyski, ale potrzebuje czasu na oswojenie. W końcu sam do nas przyjdzie.
Bardzo dobrze radzi sobie sam w domu, o ile ma pod dostatkiem ciekawych zajęć.

Kot szkocki zwisłouchy i koty
Kot szkocki zwisłouchy bez problemu zamieszka razem z innym kotem, o ile zapoznanie zwierząt zostanie przeprowadzone zgodnie ze sztuką.

Kot szkocki zwisłouchy i psy
Mieszkanie z psem pod jednym dachem nie powinno być dla folda problemem, o ile był socjalizowany z psami, gdy był mały. W domu trzeba mu zapewnić wysoko położone kryjówki, gdzie będzie mógł odpocząć od psiego towarzystwa.

Kot szkocki zwisłouchy i dzieci
Dzieciom szkocki fold wydaje się idealnym kompanem do zabaw i pluszakiem do przytulania. Dlatego na pewno trzeba im wyjaśnić, że kot to nie zabawka i należy szanować jego potrzeby i usposobienie.

Kot szkocki zwisłouchy i osoby starsze
Spokojna i posłuszna natura folda sprawia, że dobrze się czuje w mieszkaniu i w towarzystwie spokojnego opiekuna, pod warunkiem, że ten zapewnia mu stymulujące zajęcia.

Pielęgnacja
Ponieważ Scottish Fold ma małe i klapnięte uszy, trzeba je regularnie czyścić zgodnie ze wskazówkami weterynarza. Jego podwójnie grube futro w okresie linienia wymaga głębokiego szczotkowania raz w tygodniu, albo nawet codziennie. Zdecydowanie zaleca się przyzwyczajenie kotka do pielęgnacji od najmłodszych lat, aby szczotkowanie nie było dla niego niemiłym doświadczeniem.

Częste choroby
Osteochondrodysplazja – choroba spowodowana zaburzeniami kostnienia chrzęstnego, powodująca wady rozwojowe kostno-stawowe i występująca zwłaszcza w dolnej części kończyn i ogona. Daje objawy w postaci sztywnienia, utykania, paraliżu itp. Za chorobę odpowiada gen „złamanego ucha”(Fd). Wszystkie koty szkockie zwisłouche, niezależnie od tego, czy są homozygotyczne (z dwojga rodziców rasy Scottish Fold), czy heterozygotyczne (z jednego rodzica Scottish Fold i drugiego z prostymi uszami) są dotknięte chorobą. Dziś przedmiotem debaty pozostaje jedynie stopień nasilenia zmian chorobowych u osobników heterozygotycznych. Dlatego konieczne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia kota, aby być pewnym, że nasz mruczek nie cierpi na dolegliwości stawowe związane z tą chorobą.
Kardiomiopatia przerostowa – choroba, która występuje zarówno u kotów bez rodowodu, jak i rasowych. W długiej perspektywie prowadzi do niewydolności serca. Nie opracowano badania genetycznego dla tej rasy, ale można przeprowadzić przesiewowe badanie echokardiografem, uzupełnione badaniem dopplerowskim.
Wielotorbielowatość nerek – choroba, która polega na powstawaniu na nerkach torbieli wypełnionych płynem, co w rezultacie prowadzi do nieuleczalnej niewydolności organu. U kotów perskich jest chorobą dziedziczną, ale występuje również u kotów innych ras, na przykład u brytyjczyków, a więc także Scottish Foldów. Chorobę można wykryć w badaniu DNA lub USG nerek.
Mogą mu doskwierać te same schorzenia, które występują u innych kotów domowych, na przykład choroby jamy ustnej i przyzębia.

Ciekawostki dotyczące rasy
Kocięta przychodzą na świat z prostymi uszami, które zaczynają opadać około trzeciego tygodnia życia.

× W czym możemy pomóc ?